Зробіть свою оселю більш енергоефективною
Як зберегти тепло у помешканні? З наближенням зими це питання стає гостро. Тим паче, з року в рік проблема одна – опалення може вже і включили, але в оселях все одно прохолодно і доводиться використовувати додаткове обладнання для обігріву. А з урахуванням останнього підвищення ціни на газ (з 690 грн за 100 кубометрів до 855 грн), додаткові витрати ще й на електроенергію – неабиякий удар по сімейному бюджету.
«Температурні складнощі» пов'язані з тим, що додатково неутеплені помешкання можуть втратити майже 100% тепла від опалення. Замість нагріву кімнат, опалюється вулиця. Стіни, вікна, дах, вентиляція – це все шляхи втрати тепла у помешканні.
«Рубрика» підготувала топ практичних порад, які дозволять ефективно утеплити ваше житло.
Зазвичай батареї знаходяться під вікнами і обігрівають цеглу або бетон зовнішньої стіни. А мають обігрівати внутрішнє приміщення. Для цього існує проста технологія, яка дає можливість підвищити температуру в оселі на кілька градусів. Ви маєте між батареями і стінами поставити спеціальний тепловідбивний матеріал (фольгу).
Для цього потрібна алюмінієва фольга товщиною від 3-6 мм, прикріплена до м'якого теплоізолятора, і клей або спеціальні «грати» для екрану.
Процес утеплення: вимірюються батареї і вираховується кількість необхідного тепловідбивного матеріалу; купується необхідний матеріал; вирізається з нього тепловідбивні екрани для кожного радіатора (екран має бути трохи більшим за батарею); після чого тепловідбивний екран закріплюється за радіатором. Бажана відстань між стіною та батареєю – мінімум 3 см. У будь-якому випадку ребра радіатора не повинні торкатися фольги.
Гарантією того, що ви не переплачуєте за опалення зайвого є прилади обліку тепла або лічильники. Раніше ці лічильники встановлювалися лише у приватних будинках, однак цього місяця Кабмін офіційно дозволив встановлювати лічильники тепла для багатоквартирних будинків з центральним опаленням.
Раніше спожита теплоенергія всього будинку ділилась пропорційно між усіма жителями, а тепер кожен може виключно за власним лічильником, економити та не переплачувати "за сусіда".
Для чіткого контролю за спожитим теплом найчастіше встановлюються:
Коли батареї закриті чимось, навіть з декоративною метою, вони віддають значно менше тепла у приміщення. Для того, щоб відкрити радіаторі не потрібно ніяких витрат, однак ця дія дає змогу підвищити температуру у приміщенні на 1-3 градуси. Відкритий радіатор виділяє тепла більше, ніж закритий, і відповідно приміщення прогрівається краще і швидше.
Процес: звільняємо батареї від штор, якщо ті їх прикривають, посуваємо меблі, що знаходяться поруч з радіаторами, знімаємо декоративні грати, якщо вони є.
Підвищення ціни на газ означає автоматичне підвищення ціни на гарячу воду. Тому варто користуватися нею економніше. Наприклад:
Більшу частину українського житлового фонду складають будинки, збудовані у 60-70 роках ХХ століття, і старі віконні рами – їхні супутники. Якщо вам «пощастило» бути володарем старих рам – ущільнити вікна треба у першу чергу.
В ідеалі подумайте над тим, щоб поставити нові вікна – до 25% тепла можна утримати в будинку, замінивши старі вікна з рамами, що розсохлися, на енергозберігаючі. Однак, якщо фінансової можливості це зробити немає, доведеться користуватися більш дешевим способом.
Для цього потрібно придбати утеплювач (поролон або гумовий ущільнювач); паперову стрічку (або спеціальну стрічку для вікон) і мати клей.
Ще одним дешевим і дієвим варіантом утеплення вікна є тепловідбивна плівка, що встановлюється на скло. Вона абсолютно прозора, пропускає 80% світла, і зберігає близько 90% тепла. Крім того, матеріал має протиударні властивості, скло стає міцнішим.
Приклеїти плівку вдома можна самому без додаткових пристроїв чи матеріалів.
Крізь щілини вхідних дверей у середньому втрачається близько 15% тепла.
Щоб позбутися цієї проблеми, необхідно переконатись, що двері надійно прилягають до стіни. Якщо ви знайшли щілини, треба їх перекрити.
Для цього можна використати монтажну піну, ущільнювачі, вирівнювачі порогу, спеціальні нагельні рейки тощо.
Найбільш економне рішення – це товсте покриття на підлозі, яке знижує тепловитрати. Товсте текстильне покриття (килими) – розповсюджене та дієве рішення.
Також можна використовувати пінопластові плити, дерев'яні панелі, алюмінієву фольгу, гіпсовий картон, мінеральну вату.
Найбільш витратним рішення є встановлення «теплої підлоги». Це «розумна» система, яка дозволяє підвести тепло саме туди, де воно найбільше потрібно – на необхідну ділянку підлоги, де ходять мешканці. Це ефективно, але не дешево – заплатити потрібно буде не тільки за встановлення конструкції, а й за електроенергію щомісяця, на якій вона працюватиме.
Особливо потрібно утеплювати підлогу у квартирах першого поверху.
Важливою складовою тепла у квартирі є теплий під'їзд. А саме: температура на сходах має відповідати нормативу у 16 градусів.
Є декілька способів подбати про теплий під'їзд і сходові клітки: ущільнити вікна під'їзду; утеплити вхідні двері; загерметизувати шви на зовнішніх стінах під'їзду.
Для цього необхідні утеплювач (наприклад, поролон або гумовий ущільнювач); стрічка для вікон; клей або монтажна піна чи герметик.
Позбутися щілин між дверною коробкою і стіною краще за допомогою монтажної піни або герметика.
Важливо! Не використовуйте поролон повторно, а гумовий ущільнювач – більше 3 років.
Вентиляція – один з джерел витоку тепла. Вони традиційно є на кухні. Вони можуть не тільки виводити повітря, але й "затягувати" холодне повітря. Щоб не втрачати тепло, варто встановити у кухні над плитою витяжки зі спеціальною гофротрубою для повітря.
Інші вентиляційні отвори у кімнатах повністю закривати не можна, тому треба перекрити їх спеціальними дверцятами або шматком картону. Так можна підняти температуру на 5-7 градусів.
Цей рішення найбільш актуальне для мешканців квартир верхніх поверхів. На відміну від нижчих поверхів, які отримують тепло від сусідів зверху та поруч, мешканці останніх поверхів цю можливість втрачають.
Економний варіант утеплення – приклеїти на стелю декоративні пластмасові плити.
Для більш ефективного, але й більш дорожчого утеплення спочатку варто зробити гідроізоляцію, а потім прикріпити теплоізоляційні плити на спеціальний профіль.
Для внутрішнього утеплення стін використовують важкозаймисті та нешкідливі для здоров'я матеріали. Зазвичай вони легкі в монтажі – це пробка, пінопласт, скло або мінвата, яку наклеюють на стіну, а потім прикривають гіпсокартоном. Одним із найкращих утеплювачів є коркове дерево.
Крім того, оселю можна утеплити щільними шторами. Однак вони не мають заважати надходженню тепла з радіаторів. Тому варто подумати , яка довжина буде оптимальною.
Це найдорожчий спосіб збереження в приміщенні тепла взимку та прохолоди влітку. Однак й найефективніший. Це утеплення стін, фундаменту, стелі, горища, підвалу. Якісне утеплення фасаду будинку здатне знизити витрати на опалення до 60%.
Для утеплення використовують: пінополістирол, екструзійний пінополістирол, мінераловатні плити, базальтові плити, енергозберігаючі фарби, спеціальні кількашарові системи утеплення.
Важливо! Зовнішнє утеплення проблематичне, якщо ваш будинок є пам'яткою архітектури, або має на фасаді багато декоративних елементів. Крім того, його не можна проводити при температурі нижче 5 градусів за Цельсієм. Наголошуємо, що "клаптикове" утеплення – тобто однієї квартири – у багатоквартирному будинку не є ефективним. Аби справді мати ефект збереження тепла до 40% й уникнути тріщин на фасаді будинку згодом, мешканцями багатоповерхівки варто згуртуватися й утеплити будинок комплексно, тобто або всіх квартир, або хоча б на одному стояку будинку.
Щоб зекономити на придбанні енергозберігаючого устаткування – можна скористатися урядовою програмою "теплих кредитів", яка діє з 2014 року.
Які є програми відшкодування:
Якщо позичальником є фізична особа, яка отримує субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, то розмір відшкодування становитиме 35% як за напрямком придбання котлів, так і для інших енергоефективних заходів, але не більше 12 000 гривень.
Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70%, залежно від кількості квартир-субсидіантів.
Де взяти теплий кредит?
Видають "теплі кредити" 4 державні банки: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укрексімбанк", "Укргазбанк"
Детальніше як взяти участь у програмі читайте на сайті Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.