10 рішень 2020 року, які змушують повірити в добро
Ми зібрали наймиліші новини, покликані повернути віру в людську доброту
2020 рік видався несподівано важким для кожного з нас. Крім загальної біди — епідемії, яка охопила всю планету, нам доводилося боротися з природними катаклізмами і вирішувати гостросоціальні проблеми, які в умовах карантину стали ще гострішими. Але труднощі, як ми знаємо, об'єднують — це правило спрацювало і тепер. Повірити у дива в передчутті новорічних свят можна, якщо, підводячи риску, згадати про 10 виняткових випадках проявів людської чуйності.
Корм для тварин в обмін на пластикові пляшки
У Києві в цьому році з'явився особливий бокс, який підірвав Інтернет — кияни масово приходили до автомата і незабаром його фотографії розлетілися по українських соцмережах. Йдеться про автомат, який обмінює пластикові пляшки на корм для котів і собак. Ініціатива належить благодійній організації "Япомога". Працює автомат дуже просто: потрібно покласти пластикову пляшку в спеціальний отвір боксу — і 50 грамів корму упереміш для кішок і собак відразу висипається в миски. Вже за перший тиждень роботи Япомогабокс зібрав 2160 пляшок, це 54 кг пластику, а чотирилапі за цей тиждень отримали 68 кг корму. Організація планує розширювати мережу "добрих" боксів, які допомагають котам і собакам на вулицях, що особливо важливо в холодну пору року. Особливий бонус: Япомогабокс — це не тільки добра справа для вуличних тварин, а й користь для екології, адже весь зібраний в боксі пластик відправляється на переробку, а не забруднює навколишнє середовище.
Фізик, який вчить одразу півмільйона людей
Цього року одесит Павло Віктор закінчить знімати онлайн курс фізики. Свої уроки шкільний учитель записував на відео і викладав у мережу, а зараз на його канал підписано 470 тисяч чоловік, у нього 30 мільйонів переглядів, і в цьому році Youtube навіть нагородив його "Срібною кнопкою".
"Ми знаємо, що ви не робили це заради нагороди. Ви робите це, тому що у вас є тяга створювати і ділитися, і тому що ви знайшли аудиторію, якій не все одно", — зазначила в посланні до нього СЕО YouTube'а Сюзан Войчицьки.
За 6 років він зняв 720 роликів, щоб школярі могли краще зрозуміти теми з фізики. Хоча серед глядачів далеко не всі школярі, адже фізика — наука, цікава людям будь-якого віку.
Дівчинка, яка відмовилась кидати свого собаку в Ухані
Початок епопеї з коронавірусом, здається, був цілу вічність тому — перші локдауни і закриті кордони зараз здаються поганим сном. Але все це відбувалося не так давно і в лютому відомою на всю Україну стала звичайна дівчина — Анастасія Зінченко, яка планувала, як і всі українці, які застрягли в закритому на тотальний карантин Ухані, повернутися на батьківщину. Однак дівчині не дозволили евакуюватися в Україну з її собакою — забрати вихованця не дозволяла китайська влада. Вибираючи між поверненням додому і улюбленцем, дівчина, звичайно, вибрала свою собачку Мішу і ув'язнення в Ухані, який лише підсилював карантинні заходи — в якийсь момент Анастасія навіть не могла вийти з дому за продуктами. Вчинок дівчини заради улюбленця зворушив багатьох — адже багато хто відчував би те ж саме по відношенню до своїх "братів менших". Дівчина з собачкою повернулася в Україну, до речі, тільки в травні цього року.
Люди з інвалідністю змогли піднятися в гори на першій українській жульетці
Гори — це завжди неймовірні види, прилив сил і ні з чим незрівнянні відчуття. Однак підйоми в гори і гірські походи легкодоступні не для всіх — людям з інвалідністю потрібна додаткова допомога, щоб насолодитися такими простими радощами. Саме для того, щоб допомогти їм, і виник проект "On3Wheels", завдяки якому влітку 2020 року було здійснено перший підйом на гору на українській жудьєтці. Тоді гору Пікуй підкорили 2 людини з інвалідністю. Вирушити в такий похід може тепер будь-хто бажаючий і при цьому відчувати себе абсолютно спокійно і нормально.
"Ми ставимо собі за мету змінити ставлення людей до осіб з інвалідністю. А як це можна зробити? Тільки завдяки спілкуванню. Волонтери під час підйому в гори знайомляться з ними, спілкуються і жартують. І через пряме спілкування відношення змінюється", — розповідає засновник проекту Сашко Луцик.
Львівські лікарі стали супергероями для дітей
Діти часто бояться походів до лікарів і, власне, самих лікарів. Щоб допомогти їм впоратися з цим страхом і не боятися, у львівській обласній дитячій лікарні ОХМАТДИТ придумали і втілили в життя фотопроект "ЛікаріСупергерої". 22 медики переодяглися в костюми найпопулярніших супергероїв. Діти від такого рішення в захваті: "Нещодавно перед тим, як відвести 3,5 річного хлопчика своєї колеги на операційний стіл, я показала йому фото його хірурга та анестезіолога в костюмі супергероїв. Маленький Матейчик у відповідь похвалився своєю майкою капітана Америки і вже зовсім не боявся йти далі", — розповіла Андріана Мальська, голова Опікунської ради, лікар педіатр.
Тернопільський стоматолог лікує українських воїнів на Сході України
У Андрія Біляка є власна клініка в Тернополі, але разом з тим він постійно їздить в район ООС, щоб безкоштовно лікувати наших військових в рамках волонтерського проекту "Тризуб-Дентал". На Схід лікар їздить кілька разів на рік і таких поїздок на волонтерських засадах він зробив уже 15. Лікування військовослужбовців Андрій Біляк в основному проводить в пересувному комплексі, який називається "Тризуб-2". Це автомобіль, спеціально пристосований для надання стоматологічної допомоги в польових умовах з сучасними протоколами лікування.
"Розуміємо, що наші хлопці не мають можливості відвідувати приватні стоматології. Їм треба служити, захищати довірені ділянки фронту. Ми надаємо цілий комплекс послуг з лікування зубів від простого лікування пародонту або карієсу до складних хірургічних вилучень", — ділиться лікар-волонтер.
У реалізації проекту дантисту допомагають колеги, небайдужі українці і представники діаспори. Завдяки спільним зусиллям кожен день в зоні ООС професійну стоматологічну допомогу отримують 10 військовослужбовців.
Поліцейські нагодували італійську бабусю
У Флоренції 87-річна жінка під час карантину залишилася без помічниці, яка приходила до неї кожен день. Дівчина кілька днів не виходила на зв'язок, і пенсіонерка не могла приготувати собі їжу. За словами бабусі, її син живе в іншому місті, і вона не хотіла його турбувати, думаючи, що впорається сама. Але у жінки розболілася рука, до того ж італійка дуже втомилася, тому вона зателефонувала в поліцію і повідомила, що голодна. Поліція розібралася в ситуації і відправила машину з двома поліцейськими, Антоніо і Джузеппе, які приготували равіолі з томатним соусом для пані та допомогли їй повечеряти.
…і відсвяткували Різдво з самотнім дідусем
Італійські поліцейські знову підтвердили свою людяність, прибувши за викликом літнього італійця. В італійському Альто-Рено-Терме 94-річний пенсіонер викликав співробітників поліції, тому що йому було дуже самотньо наодинці з собою святкувати Різдво. Коли чоловік зателефонував до відділку поліції, то відразу попередив, що у нього все добре. "Ось тільки поруч немає нікого, з ким я б міг випити з нагоди Різдва… Можливо, хтось із ваших співробітників міг би зайти до мене додому хвилин на 10?", — сказав чоловік. Поліцейські вирішили таки приїхати до пенсіонера. Разом вони відсвяткували Різдво і випили. Але, ймовірно, щось безалкогольне, адже правоохоронці перебували на службі. Крім того, літній чоловік розповів поліцейським про Другу світову війну, а також подзвонив разом з ними своїм родичам.
Головорізи в Африці помирилися і стали допомагати співгромадянам
Під час карантину ворогуючі банди в Південній Африці стали працювати спільно в рамках безпрецедентного перемир'я, щоб доставити їжу людям, що знаходяться в ізоляції. Кількість насильницьких злочинів знизилася на 75%, і закляті вороги з Кейптауна разом збирають продовольчі кошики для нужденних.
"Те, що ми спостерігаємо тут, — це буквально диво. Це найкращі дистриб'ютори в країні. Вони звикли поширювати інші білі порошки, але все ж вони поширюють речі, а потім вони знають всіх", — сказав в інтерв'ю BBC News пастор Енді Стіл- Сміт, який працює з членами банди в своїй спільноті, багато хто з яких є засудженими вбивцями.
Пастор зберігає оптимізм щодо своєї спільноти і сподівається, що і після пандемії все залишиться на своїх місцях.
10 млн гривень на допомогу онкохворим дітям
Цей рік запам'ятається також масштабною благодійною акцією мережі супермаркетів АТБ і фондом "Таблеточки". У всіх магазинах мережі покупці могли купити шоколадку за 7 грн і пакетик чаю за 5. А зібрані гроші від цих продажів відправлялися в підтримку онкохворих дітей в Україні. Підтримати акцію "Мене це стосується. А тебе?" закликали співачка Ольга Полякова та музикант DZIDZO, знявшись для її промоції. І все вдалося! Здавалося б, 5 і 7 грн — смішні гроші, який може бути результат? Але всього за три тижні покупці мережі супермаркетів допомогли зібрати цілих 10 млн гривень! Справжні дива трапляються, якщо вірити і творити добро.
Злодії вкрали колесо, але віддячили власнику машини
Це рішення-бонус — його повторювати не слід. Але нашу добірку ми хочемо закінчити символічно, ніби у виправдання тих людей, які іноді чинять неправильно. Це історія про американця, жителя міста Мілуокі, Діметріуса Трассе, який в день подяки не дорахувався колеса на автомобілі, а натомість отримав індичку, традиційну страву цього свята. Пакет із замороженою птицею повісили на фланець маточини.
Таким незвичайним способом злодюжки вирішили загладити свою провину перед господарем автомобіля, і не дивлячись на те, що індичка по вартості не замінить колесо, погодьтеся, тут не можна не зворушитися.
Підводячи підсумки року, можна сміливо сказати, що добро є, і люди, діючи спільно, або за покликом серця, або просто із вдячності, можуть вирішити будь-які проблеми і наповнити звичайний день найприємнішими емоціями.
Бабуся зв'язала: як киянка допомагає пенсіонеркам заробляти
Як бібліотеці стати знову потрібною? Історія популярної "Лавреньовки" у Херсоні
Читайте також 6 рішень Зеленського в 2020 році, які всіх здивували.