fbpx
Сьогодні
Корисності 09:45 02 Кві 2023

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

У Міжнародний день дитячої книги “Рубрика” ділиться книжками українських авторів, які допомагають говорити з дітьми про війну й життя під час війни.

У чому проблема?

Більше 400 днів в Україні триває повномасштабна війна. І як би нам не хотілося зробити так, щоб війна ніяк не торкнулася наших дітей, вона стала невід'ємною частиною і їхнього життя. Говорити про війну, смерть, втрати й горе з дітьми складно. Далеко не кожний дорослий може самотужки підібрати слова та образи, які не будуть додатково травмувати дитину. 

Яке рішення?

На допомогу батькам приходять дитячі книжки. Історії, створені спеціально для дітей та написані доступною для дитячого сприйняття мовою, допоможуть їм зрозуміти та осмислити те, що зараз відбувається — з країною, з нашими містами й селами, з усіма нами.

У Міжнародний день дитячої книги зробили для вас добірку книжок про війну для дітей і підлітків віком від 3 до 18 років.

Як це працює?

"Битва за місто", Володимир Чернишенко

Для дітей від 3 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

Зворушлива віршована книжка Володимира Чернишенка з яскравими ілюстраціями Тетяни Копилової стане для батьків справжнім помічником в обговоренні із малечею найболючіших тем війни. 

Усередині прості коротенькі віршики, які легко запам'ятовуються, та великі ілюстрації, які можна довго розглядати. Герої книжки допоможуть дітлахам побороти страх, розкажуть про нашу боротьбу, важливість згуртованості і, звичайно, про перемогу. Ця книжка про те, що світло переможе темряву, а зло обов'язково буде покаране.

"У мене двоє синів — 7 і 4 років. Вони читають «Битву за місто» по декілька разів на день! Після того, як у нас з'явилася ця книга, діти менше бояться повітряних тривог, бо стали більш впевненими, що наші літаки нас захистять!» — таку рецензію написала одна з мам. 

"Дім", Катерина Тихозора

Для дітей від 3 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

Ця книга-ілюстрація буде корисною для дітей, які втратили домівку. Її головний герой — хлопчик, який був вимушений залишити свій дім, зруйнований через війну росії в Україні. Оповідь ведеться від імені хлопчика й описує його відчуття дорогою до безпечного місця — іншої країни. Утім, втрата домівки показана з незвичайного ракурсу. До прикладу, один із героїв, тато, пояснює дитині, що їхній дім виконував власну місію, і хоч нині його немає, спогади про нього залишаються, мандрують разом із сім'єю, а значить, залишаються з нею назавжди в серці.

"Півник", Зоряна Живка

Для дітей від 5 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

У самотньої старенької жінки не було дітей. Купила вона собі курчатко. Спочатку було воно сумне й слабке, але жінка любила й доглядала його — і виросло курча в красивого півника. Аж тут на місто напали вороги та його жителям загрожувала страшна смерть. Тоді в місті з'явився відважний герой — Чорний козак, який пообіцяв усіх урятувати.

За оцінками фахівців, текст книжки має потужну культурологічну основу, містить численні фольклорні коди. Оповідка побудована на знакових для української культури образах, таких як трепетні стосунки мами та сина.

Надихнула авторку на цю казкову історію цілком реальна подія: на початку страшного для Маріуполя квітня одна з його мешканок відмовилася евакуйовуватися без домашнього півника. Літня жінка не змогла покинути свого улюбленця, але волонтерам вдалося вивезти їх обох. 

"Таємні історії маленьких і великих перемог", Таня Стус 

Для дітей від 5 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

А цю книжку можна й потрібно саме слухати разом із дітьми — адже книжка створена в аудіоформаті. "Таємні історії маленьких і великих перемог" —  збірка, яка складається з 10 казок із терапевтичним ефектом. Книжка може стати повсякденним інструментом допомоги для батьків з дітьми, які мають ознаки стресу, тривожності, або опинилися в кризових ситуаціях, викликаних війною. 

У кожному з 10 оповідань реальність тісно переплітається з казкою. Своїми історіями поділяться як головні герої збірки — Уляна, Святик та Лев, так і годинничок, мамин рюкзак, квітка, уламок ракети, сирена, автівка, біль-зцілення та навіть темрява. Усі ці оповідання про кожного з нас — великих та малих. Про наші мрії й страхи, силу і біль, тривоги й надії, про те, що в серці завжди є місце добру та світлу.

Аудіоформат книжки розрахований на те, щоб кожен із користувачів, де б він не був, навіть за кордоном, міг ним скористатися. Прослухати аудіокнигу безкоштовно можна на платформі АБУК, а також у розділі "Аудіо" в мобільному застосунку MEGOGO на смартфонах на базі iOS та Android, а також в автомобілях з аудіосистемою Android Auto та Apple CarPlay.

"Мої вимушені канікули", Катерина Єгорушкіна

Для дітей від 6 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

Ця книжка про "канікули". Але не ті, які бувають у мирні часи. Віра — головна героїня оповідання, проводить вимушені канікули разом із батьками та маленьким братиком у підвалі багатоповерхівки. Тому що на вулицях Віриного міста війна, і її родина опинилася на лінії вогню. Як це — жити у підвалі? Щоб здобути воду, доводиться топити сніг. А щоб зігрітися — співати пісні. Але Віра не падає духом, вона мужньо тримається, і веде щоденник війни.

"Мої вимушені канікули" — книжка, заснована на реальних подіях. Катерина Єгорушкіна розповідає, що ідея книги з'явилася тоді, коли вона сама почала шукати для своєї дочки відповіді на питання про війну. "Ми мусимо говорити з дітьми про війну. Складні теми повинні бути проговорені, інакше вони залишаться в тілі, можуть перетворитися на хвороби й передаватися як міжгенераційна травма", — говорить авторка.

Також, крім оповідання про Віру, у книжці містяться корисні поради та заспокійливі практики від психологині Світлани Ройз.

"Яблука війни", Надійка Гербіш

Для дітей від 9 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

Перша світова війна. Разом із батьками Софія перебирається до Америки. У Жовкві, маленькому українському містечку, сім'я залишила свій дім, який тепер за нею сумує. А Софія сумує за Жовквою. У новому домі не все гаразд, у татка дівчини посттравматичний стресовий розлад, він п'є алкоголь та тримається осторонь від своїх рідних. Мама Софії намагається зберегти мир всередині їхнього маленького світу, їй не завжди це вдається, але попри все "у маминих очах відсвічує незламна, вперта непереможність".

"Яблука війни" — книжка про події сторічної давнини, але вона й про те, що стало актуальним і для нашого сьогодення: вимушена еміграція, ПТСР, стосунки в сім'ї й те, як дитина переживає кризу в родині. Попри серйозність тем, авторці вдалося створити відчуття домашнього затишку, тепла й очікування змін на краще, які обов'язково настануть. Книжка допоможе вам та вашим дітям відновити втрачений життєвий баланс та навчитися цінувати кожну мить, проведену в поряд із рідними.

"Абрикоси зацвітають уночі", Оля Русіна

Для дітей від 9 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

Ця книжка видана вже під час повномасштабного вторгнення. Але йдеться в ній про перше літо російсько-української війни, яку тоді ще називали антитерористичною операціє. Хлопчик Устим живе на лінії розмежування. У 2014-му його життя різко змінюється. Усе навколо стає небезпечним. Устим вчиться жити в новій реальності: із замінованими полями біля дому, рідними, що залишили свою домівку, вибухами, що час від часу змушують усіх ховатися до підвалів. Одного разу собака Устима Жменька знаходить безпілотник на ім'я Ел. Казковий персонаж Ел — "кустарний" безпілотник. Він загубився, розрядився і вже не пам'ятає, хто його створив і на якій він був стороні. Зате Ел навчився спати й так підзаряджатися. Безпілотник літає над Донеччиною й показує читачам світ, до якого прийшла війна, "дитячими", неупередженими очима. 

У цій книжці багато такого, що може здатися казкою, але вона про справжніх людей і про те, що життя триває попри всі перепони: війну, негаразди та страх. А коли прийде весна, то попри все абрикоси неодмінно зацвітуть… 

"Пси, які приручають людей", Олена Максименко

Для дітей від 9 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

У житті п'ятикласниці Мирослави три проблеми: вона руда, вона боїться собак, її місто обстрілюють "градами". Через обстріли родина виїздить у "відносно безпечне" село. Там Мірка проводить літо, а восени повертається до рідної школи. У неї новий сусід по парті — мовчазний Мирослав, який із родиною втік з окупованого Донецька. Він глибоко травмований, з його сестричкою сталася біда, тому він сторониться людей і проводить весь свій час із собаками. Він часто їх малює, а поряд із ними — чомусь і свою руду сусідку по парті. Через деякий час родина Мирослава їде далі, углиб країни. Але Мірка вже собак не боїться.

"Пси, які приручають людей" — підлітковий роман, що, крім звичних проблем дорослішання, розкриває також теми толерантності, сутності посттравматичного синдрому та психологічної реабілітації дітей, які стали вимушеними свідками війни.

"Жовтий метелик", Олександр Шатохін

Для дітей від 9 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

Сайлентбук, тобто книгу без слів, "Жовтий метелик", можна "прочитати" за 10-20 хвилин, але з кожним новим прочитанням у книжці знаходитимуться нові сенси. Колючий дріт на початку  —  образ обмежень та страху, які принесла війна. Дівчинка — це сама Україна. Та, що тікає й протестує проти обмежень, рабства. Жовтим метеликам — душам українців, нашим спогадам та сподіванням, ніякий дріт не може стати на заваді. Тож зустрічаючи метеликів, вільних і яскравих, дівчинка розуміє, що життя буде продовжуватись, тому що свободу метелика неможливо обмежити чи знищити. 

"Жовтий метелик" — "тиха" розповідь про гучну війну без жодного слова. Сайлентбук допоможе вам та вашим дітям переосмислити війну, яка досі триває, та налаштуватися на перемогу. 

За версією Міжнародної мистецької платформи dPICTUS "Жовтий метелик" увійшов до світового переліку зі 100 найкращих книжок-картинок 2023 року.

"На межі можливого", Олекса Білобров

Для підлітків від 14 років

Розмова про війну: 10 дитячих книжок, які допоможуть батькам

Чотирнадцятирічний Хамід дуже хотів би жити звичайним життям: слухати гучну музику, годинами грати в комп'ютерні ігри, переживати всі природні підліткові кризи в стосунках із батьками, ходити на побачення. Та він — дитина війни, народжена в Афганістані. Його дитинство минуло не під віртуальну стрілянину з екрану, а під справжніми кулями, які калічать і вбивають. На цій війні загинула його сім'я — батьки й маленька сестричка, на цій же війні Хамід нажив смертельного ворога — жорстокого терориста Автурхана, який не даватиме хлопцеві спокою й у далекому Євросоюзі. Але якщо в тебе є друзі, і якщо твоя справа правдива, щастя завжди буде на твоєму боці.

Літературні критики кажуть, що Афганську війну в повісті зображено правдиво й "без прикрас", адже автор, Олекса Білобров, — сам військовий і про війну в Афганістані знає не з чужих слів. 12 років тому, коли ця книжка побачила світ, важко було уявити, що така ж жорстока війна може прийти і на землі України…

1
1722

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: