Молдовський президент відмовився розпускати парламент, не дивлячись на рішення КС
Президент Молдови Ігор Додон 8 червня відмовився розпускати парламент і запросив парламентські партії на консультації у понеділок, 10 червня.
Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на Newsmaker.
"Хочу сказати, що згідно з 85-ю статтею Конституції, президент після консультації з парламентськими фракціями має право розпустити парламент. Хочу звернути увагу на дві речі "після консультацій" і "право", – підкреслив Додон.
Він відмовився слідувати ухваленому рішенню Конституційного суду, згідно з яким він зобов'язаний розпустити парламент вже 8 червня.
"Я не підпишу декрет про розпуск парламенту. У понеділок, 10 червня, запрошую парламентські фракції на консультації", – сказав Додон. Він також додав, що, згідно з рішенням Конституційного суду від 2013 року, тільки президент має право розпустити парламент.
Додон також додав, що всі 35 депутатів фракції Партії соціалістів (ПСРМ) прибули в парламент, щоб обговорити з проєвропейським блоком ACUM формування керівництва органу та затвердження складу нового уряду. Опівдні вони мають намір провести засідання парламенту.
Додон зазначив, що ключове питання полягає в тому, чи визнають голосування, якщо депутати про щось домовляться і затвердять спікера і сформують уряд. "Усередині тими, хто контролює владу очевидно, що не буде. Більш того, я знаю, що прокуратура відкриє кримінальні справи щодо спроби захоплення влади на депутатів і президента", – зазначив Додон.
Він також додав, що немає повної ясності, чи визнають це голосування зовнішні партнери, тому він запросив на спільну зустріч посла Росії Олега Васнецова, посла США Дерека Хогана і главу Євроделегації Петера Михалко.
Додон також закликав громадян залишатися вдома і не піддаватися на провокації.
Нагадаємо, КС роз'яснив, що, згідно з Конституцією, останнім можливим днем для формування нового уряду було 7 червня 2019 року. Про це йдеться в прес-релізі суду, опублікованому вранці 8 червня.
У КС відзначили, що 7 червня ухвалили рішення за запитом президента Ігоря Додона про інтерпретацію 85-ї статті Конституції і нагадали, що вже робили роз'яснення з цього приводу. "У той же час, щоб уникнути неясностей, суд повторив, що, згідно з конституційними положеннями, тримісячний термін (90 днів), протягом якого новообраний парламент повинен формувати уряд, починається з дня затвердження виборів", – йдеться в прес-релізі суду.
Нагадаємо, проєвропейська молдовська партія "Дія і солідарність" (PAS) 5 червня погодилася проголосувати за спікера парламенту від проросійської Партії соціалістів (ПСРМ), зробивши крок до формування коаліції.