fbpx
Сьогодні
14:38 13 Лют 2025

В Україні скасували золоті та срібні медалі у школах, – МОН

Фото: Освітній омбудсмен

В Україні офіційно скасували нагородження випускників 11-х класів золотими та срібними медалями. У документах про освіту відтепер використовуватиметься формулювання "з відзнакою".

Про це повідомляє Рубрика з посиланням на наказ МОН № 1771.

Міністерство освіти і науки України офіційно скасувало нагородження випускників золотими та срібними медалями за особливі досягнення в навчанні.

Відповідний наказ набув чинності після його реєстрації в Міністерстві юстиції.

Згідно з новими правилами, положення про золоту та срібну медалі втратило чинність. Відтепер у документах про освіту замість "золота медаль" або "срібна медаль" буде використовуватися формулювання "з відзнакою".

Також внесені зміни до офіційних записів:

  • Формулювання "свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти (для осіб, нагороджених золотою медаллю "За високі досягнення у навчанні")" замінено на "свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою".
  • У порядку нагородження позначення "ЗМ" (золота медаль) та "СМ" (срібна медаль) замінено на "ЗВ" (свідоцтво з відзнакою).

Попри зміни, сам запис "Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою" залишається чинним, як і на попередніх документах про освіту.

Виготовляти медалі державним коштом недоцільно

Нагадаємо, що централізоване виготовлення золотих і срібних медалей для випускників за державні кошти є недоцільним. Однією з головних причин є те, що з 2015 року ці нагороди не надають жодних переваг при вступі до закладів вищої освіти.

  • По-перше, з 2015 року золота чи срібна медаль не дає жодних переваг під час вступу до закладів вищої освіти.

"Таким чином, медаль випускника це така собі відзнака своєї рідної школи за успіхи у навчанні. Але чомусь досі медалі виготовляються за кошти державного бюджету України", – розповів голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

  • По-друге, кількість медалістів зростає вражаючими темпами (у 2019 році було 11,4 тис. медалістів, а у 2024 році – вже 24,8 тис.).

"У 2024 році кількість медалістів склала майже 9,5% від загальної кількості випускників. Тобто кожен десятий – медаліст. Оце рівень! Всі дослідження показують падіння результатів навчання, а кількість медалістів зростає. Український освітній парадокс", – наголосив Бабак.

  • По-третє, списки медалістів формуються та передаються в лютому-березні (за декілька місяців до завершення навчання).

"Тобто наперед визначено, що тисячі потенційних медалістів будуть "дотягувати" оцінками до кінця року, навіть якщо вони перестануть сумлінно вчитися. Тобто процедура замовлення золотих і срібних медалей сприяє недоброчесності. Черговий український освітній парадокс", – пояснив нардеп.

Бабак розповів також і про "ціну питання" – вартість виготовлення золотих і срібних медалей для випускників українських шкіл.

Так, у 2024 році виготовлення медалей коштувало державному бюджету України 2,936 млн грн.

Тим часом на 2025 рік (згідно з інформацією, наданою представником Міністерства освіти й науки) бюджетний запит на медалі становить:

  • 4,6 млн грн – для золотих медалей
  • близько 1 млн грн – для срібних

"15 вересня Кабінет міністрів внесе до Верховної Ради бюджет на 2025 рік. Обов'язково подам правку, яка перерозподілить кошти, закладені на виготовлення медалей (якщо вони там таки залишаться) на більш актуальні освітні потреби", – наголосив голова комітету.

Нагадаємо, раніше повідомлялось, що Комітет з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради визнав недоцільним виготовлення золотих та срібних медалей для випускників шкіл за кошти державного бюджету.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: