fbpx
Сьогодні
10:23 11 Лют 2025

Низка аптечних ритейлерів підписали декларацію про зниження цін на ліки в Україні

Громадська спілка "Аптечна професійна асоціація України" (АПАУ), яка об'єднує понад 75% ринку роздрібної фармації, 10 лютого першою підписала та направила Декларацію про взаємодію щодо зниження вартості лікарських засобів до Міністерства охорони здоровʼя.

Про це йдеться у декларації.

Основна її мета — зниження цін на ліки через взаємодію між усіма учасниками фармацевтичного ринку: виробниками, дистриб'юторами та аптеками.

"Відповідно до принципів соціальної відповідальності бізнесу й підтримуючи ініціативи президента України та рішення Ради Національної безпеки й оборони України від 4 лютого 2025 року "Про подальшу реалізацію програм підтримки українців на основі гарантування економічної стійкості держави та посилення заходів очищення фінансової системи України", введеного в дію указом президента України № 69/2025 від 5 лютого 2025 року, члени ГС "АПАУ" розуміють нагальність заходів між усіма учасниками фармгалузі (виробником, дистриб'ютором, аптекою) задля зниження цін на ліки для населення", – йдеться в повідомленні АПАУ.

Що передбачає декларація?

Зниження цін на лікарські засоби

  • Аптеки застосовують пропорційні знижки до націнки аптек.
  • Виробники самостійно визначають, на який відсоток вони готові знизити відпускні ціни, що сприятиме доступності медикаментів для населення.

Своєю чергою аптеки пропонують: вжити нагальних заходів, які дозволять знизити ціни на ліки та забезпечити стабільність ринку лікарських засобів та погоджуються здійснити зниження вартості лікарських засобів (одночасне зниження цін усіма учасниками ринку):

  • національні виробники лікарських засобів знижують відпускні ціни на весь перелік зареєстрованих лікарських засобів, що реалізуються та наявні в аптечних закладах України, на вказаний відсоток, на який готові виробники, в середньому по всій номенклатурі підприємства, порівняно з відпускними (прайсовими) цінами станом на 1 січня 2025 року;
  • дистриб'ютори відповідно знижують гуртові ціни, тобто застосовують пропорційну виробнику знижку на свою націнку;
  • аптеки знижують роздрібні ціни, забезпечуючи кінцевому споживачу вигідну пропозицію, тобто застосовують пропорційну виробнику знижку на свою націнку для товару, що поставлений постачальником із зазначеною знижкою.

У документі зазначається, що така взаємодія призведе до кумулятивного зниження вартості ліків вітчизняного виробництва для кінцевих споживачів на рівні відсотків.

"Зниження гуртових та роздрібних цін розповсюджується на перелік лікарських засобів, що будуть відпущені Національними виробниками після набрання чинності цієї декларації", – зазначається в документі.

Зниження вартості ліків розпочнеться поступово – з 1 березня 2025 року. Щоб уникнути маніпуляцій із цінами, запровадять громадський контроль та співпрацю з антимонопольними органами.

Хто вже приєднався?

Декларацію підписали представники провідних аптечних мереж:

  • "Аптека 9-1-1",
  • "Бажаємо здоров'я",
  • "Аптека АНЦ",
  • "Аптека Доброго Дня",
  • "Подорожник".

Декларація залишається відкритою для приєднання інших учасників ринку: фармацевтичних виробників, дистриб'юторів та аптечних мереж.

Окрім безпосереднього зниження цін, декларація передбачає:

  • забезпечення рівномірного розподілу лікарських засобів по регіонах для запобігання дефіциту;
  • недопущення прихованого підвищення цін або змін у схемах постачання, які можуть нівелювати домовленості;
  • громадський контроль та співпрацю з антимонопольними органами для запобігання зловживанням на ринку ліків.

Очікується, що в разі підтримки цих змін з боку всіх учасників ринку українці зможуть не лише платити менше за ліки, а й отримати доступ до ширшого асортименту медикаментів за прозорими цінами.

Довідка

За даними аналітичної компанії Proxima Research, найбільшу частку у структурі формування цін на лікарські засоби в Україні займають виробники – 71,8% від кінцевої вартості препаратів. При цьому внесок аптечної роздрібної мережі у формування ціни становить 22,3%, а дистриб'юторів – 5,9%. Тож саме виробники відіграють ключову роль у ціновій політиці лікарських засобів в Україні.

Нагадаємо, що 10 лютого президент України Володимир Зеленський повідомив про підготовку засідання Ради національної безпеки та оборони (РНБО) з метою врегулювання ситуації з цінами на лікарські засоби.

Минулого тижня президент України Володимир Зеленський заявив, що деякі аптечні мережі здійснюють абсолютно неприпустимі маніпуляції з цінами на ліки.

За словами глави держави, відповідальність за таку проблему лежить на міністрі охорони здоров'я Вікторі Ляшку. Він запевнив, що якщо глава МОЗ і АМКУ не розроблять рішення для зниження цін на ліки, будуть кадрові рішення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: