fbpx
Сьогодні
17:25 08 Лют 2025

Грузинська правляча партія скасувала угоду з Радою Європи щодо закону про "іноагентів"

Фото: AP Photo / Zurab Tsertsvadze

Генсек Ради Європи Ален Берсе заявив, що проросійська партія "Грузинська мрія" відмовилася вносити зміни до закону про "іноагентів", порушивши свою обіцянку.

Про це повідомляє Рубрика із посиланням на  Ехо Кавказа.

Зазначається, що під час візиту Берсе до Тбілісі у грудні минулого року за обопільною згодою було ухвалено рішення про створення робочої групи з підготовки змін до закону про "іноагентів".

20 січня з ЄС надіслали грузинському уряду офіційного листа з відповідним проханням, однак "прохання залишилося без відповіді". 3 лютого Берсе зателефонував прем'єру Іраклію Кобахідзе, щоб обговорити статус спільної робочої групи.

"Прем'єр-міністр заявив, що "у зв'язку зі зміненими обставинами" його уряд більше не бажає брати участь у спільній робочій групі або вносити поправки до закону про "іноземний вплив", як обговорювали раніше", – ідеться в заяві Берсе.

Генсек РЄ висловив стурбованість:

  • станом верховенства закону,
  • прав людини,
  • рівнем політичної поляризації у Грузії.

Тепер у Раді Європи бачать своє завдання в "оцінці впливу нової ситуації, створеної зміною курсу уряду". При цьому там зазначають, що продовжують діалог із грузинською владою.

Видання нагадує, що 5 лютого у "Грузинській мрії" оголосили, що планують замінити закон про "іноагентів", який до цього часу не повністю привели у виконання, на його "американську", більш жорстку версію – FARA (Foreign Agents Registration Act).

Грузинська опозиція попереджала, що ініціатива Берсе щодо закону приречена на провал. Опоненти влади вказували, що він запропонував "прехорошити" антиєвропейську ініціативу на тлі:

  • жорстоких придушень протестів,
  • фальсифікації виборів,
  • краху демократичних інститутів у Грузії.

Довідка

Нагадаємо, у квітні парламент Грузії схвалив у першому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу", мета якого – контролювати і стримувати діяльність іноземних неурядових організацій, що займаються громадянськими правами в Грузії.

Правляча партія торік намагалася схвалити документ, але після масових протестів він був відкликаний. Однак, це не дало очікуваних результатів, адже текст нинішнього законопроєкту майже повністю збігається з торішнім. Головна відмінність – термін "іноагент" замінено на "організація, що здійснює діяльність в інтересах іноземної держави".

Таким чином, документ фактично збіжний із законом, що багато років діє в Росії.

Так, 30 квітня, напередодні другого читання законопроєкту, тисячі грузинів вийшли у центр Тбілісі на акцію протесту, під час якої відбулися жорсткі сутички з поліцією.

Однак, не дивлячись на це, 1 травня депутати парламенту схвалили документ у другому читанні. Вже 11 травня у Тбілісі відбувся "Європейський марш", що став найбільшим мітингом у сучасній історії країни.

А вже у травні 2024 року парламент Грузії у третьому читанні остаточно затвердив закон "Про прозорість іноземного впливу". Раніше у Тбілісі розпочалися масові акції проти ухвалення документа.

Напередодні юридичний комітет парламенту Грузії розглянув та підтримав закон про "іноагентів" до третього читання за 67 секунд. Цілу ніч під будівлею парламенту в Тбілісі тривав мітинг проти закону.

Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. Західні партнери зазначають, що ухвалення закону загальмує процедуру вступу Грузії до ЄС та НАТО. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що "панівна партія саботує європейський шлях" Грузії.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: