Вибори надзвичайно важливі, але відбудуться тільки після скасування воєнного стану, – Зеленський
Вибори в Україні дуже важливі, але вони можуть відбутися лише після закінчення гарячої фази війни та скасування воєнного стану.
Про це заявив президент Володимир Зеленський в інтерв'ю британському журналісту Пірсу Моргану.
"Вибори відбудуться після завершення гарячої фази війни та скасування воєнного стану. Ми захищаємо демократію, і вибори надзвичайно важливі. Але будьмо відвертими: припинення воєнного стану зараз – це саме те, чого хоче путін", наголосив український лідер.
Зеленський пояснив, що відбудеться, якщо скасують воєнний стан: більша частина української армії повернеться додому, бо це законне право цих людей.
"Але хто тоді захищатиме Україну? Без гарантій безпеки росія вторгнеться знову", переконаний президент.
Також Глава держави згадав про свою легітимність. Зеленський зауважив, що його обрали 73% українців.
Президент також заявив, що "завжди був прихильником виборів". Водночас президент підкреслив, що під час війни вибори вимагають конституційних змін і серйозних правових доопрацювань.
"Ключове питання стосується не лише правових аспектів, а й людського чинника. Як голосуватимуть солдати в окопах? А як щодо мільйонів українців на окупованих територіях? Чи їхні голоси більше не мають значення? А як щодо 8 мільйонів українців, які через війну опинилися за кордоном?", – підсумував Зеленський.
Окрім того, під час інтерв'ю у Зеленського запитали, чи зможе він сидіти за одним столом з путіним у випадку, якщо все ж почнеться потенційний мирний процес, у якому будуть брати участь чотири групи.
За словами Зеленського, він готовий до цього у тому випадку, якщо це буде єдиний варіант, за якого ми можна буде принести мир громадянам України й не втратити людей.
"Безумовно, ми підемо на цей варіант, на зустріч з цими чотирма учасниками. Яка різниця, як я, яке моє ставлення до нього? Я не буду до нього добрим і вважаю, я вважаю його ворогом. І, чесно кажучи, я вважаю, що він теж вважає мене ворогом. Ось так", – сказав Зеленський.
Нагадаємо, Президент раніше заявляв, що проведення виборів найближчим часом забере увагу українців та світу від головного – від процесу відновлення миру. Окрім того, організувати вибори в умовах бойових дій складно, а також це суперечить законодавству.
Окрім того, у листопаді 2023 року усі політичні сили, які представлені у Верховній Раді підписали меморандум про проведення наступних виборів тільки після завершення воєнного стану.
Самі українці теж не погоджуються з ідеєю проводити вибори під час повномасштабної війни. За соцопитуванням Київського міжнародного інституту соціології, переважна більшість українців (69%) вважають, що глава держави Володимир Зеленський має працювати на посаді президента до кінця воєнного стану.
Перемовини України та рф
Водночас не вперше від путіна та його представників лунають заяви, у яких росію змальовують готовою до перемовин для врегулювання війни в Україні, які не відбуваються, бо того нібито не хоче Київ.
Насправді ж путін вимагає відмови Києва від вступу в НАТО та визнання на міжнародному рівні Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей і Криму російськими територіями.
29 січня путін заявив, що готовий "виділити людей" для переговорів з Україною щодо припинення війни, проте самі перемовини назвав "нелегітимними". У відповідь Зеленський заявив, що такими висловлюваннями путін лише підтвердив, що боїться переговорів і намагається затягнути війну. За словами Глави держави, росія робить усе, щоб замість реального миру або продовжити повномасштабне вторгнення, або отримати паузу для підготовки нової агресії.
Своєю чергою в ISW вказують на те, що москва сигналізує про зусилля, спрямовані на те, щоб змусити американського лідера Дональда Трампа погодитися з вимогами глави кремля володимира путіна та позиціонувати себе як рівного Трампу на міжнародній арені.
Володимир Зеленський заявив, що для дипломатичного завершення війни потрібен дієвий план для справедливого миру і сильна позиція України за столом перемовин. А виключення Києва з переговорного процесу між Сполученими Штатами та російською федерацією щодо війни в Україні є "дуже небезпечним" сценарієм. До таких перемовин мають бути залучені не лише США та росія, але й Україна та Європейський Союз.