fbpx
Сьогодні
11:10 04 Лют 2025

Всесвітній день боротьби з раком: як тютюн впливає на формування онкології?

Фото: bar-city.gov.ua

Сьогодні, 4 лютого, в Україні та світі відзначають День боротьби з раком. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, рак є основною причиною смерті в усьому світі. Одним з найпоширеніших видів онкології та водночас найбільш смертельним є рак легені — 18% від усіх летальних випадків.

Про це повідомляє "Рубрика" із посиланням на ГО "Життя".

Близько 25% смертей від онкологічних захворювань спричинені вживанням тютюну. Також вживання тютюну є наслідком 9 з 10 випадків смерті від  раку легені.

Як вживання тютюну впливає на формування раку

Вживання тютюну може стати причиною понад 20 різних типів або підтипів раку. Найбільш поширеними "тютюновими" видами раку є рак легені, гортані, ротової порожнини, стравоходу, горла, сечового міхура, нирок, печінки, шлунка, підшлункової залози, товстої та прямої кишки та шийки матки. Люди, які вживають бездимний тютюн (нюхальний або жувальний), мають підвищений ризик розвитку раку порожнини рота, стравоходу та підшлункової залози.

Пасивні курці також мають підвищений ризик захворіти на рак, оскільки тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними, а 69 спричиняють онкологічні захворювання.

До складу тютюнового диму входять канцерогени, які водночас належать до хімічних сполук: поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАУ), N-нітрозаміни, ароматичні аміни, альдегіди, леткі органічні вуглеводні та метали. Ці хімічні сполуки можуть пошкодити або змінити ДНК клітини, а також послаблюють імунну систему та унеможливлюють повноцінну боротьбу з раковими клітинами. 

Вживання новітніх тютюнових виробів, таких як електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання (ТВЕН), також є фактором ризику утворення онкології. За даними незалежних досліджень, аерозоль як ТВЕН, так і е-сигарет містить токсичні речовини, які можуть спричинити рак. Незалежна оцінка промислових даних показує, що вміст понад 20 шкідливих і потенційно шкідливих хімічних речовин у ТВЕН значно вищий, ніж у сигаретному димі. Крім того, ці продукти дуже мінливі, а деякі з токсикантів, виявлених у викидах цих продуктів, є канцерогенами.  

Щобільше, тютюнові вироби та рідини до е-сигарет містять нікотин, який може стимулювати розвиток пухлин. Тому безпечного куріння не існує.

Яка ситуація в Україні

В Україні станом на 2023 рік зафіксовано 1 153 519 хворих на рак, з них 110 022 людей захворіли у 2023 році та 42 043 померли. Рак трахеї, бронха, легені – на третьому місці за поширеністю та на першому за смертністю. У 2023 році було зафіксовано 9 042 випадків: 7 105 серед чоловіків та 1 937 серед жінок. Померли від цього виду онкології 5 069 чоловіків та 1 148 жінок. 

паління рак

Таблиця з Бюлетеня Національного канцер-реєстру України. Фото: ГО "Життя"

Ці дані корелюються зі споживанням тютюнових та нікотинових виробів. За даними опитування КМІС, щоденними споживачами тютюнових та нікотинових виробів серед дорослого населення віком 18 років та старше є 35% українців та 14% українок. 

паління рак

Інфографіка ГО "Життя"

ВООЗ зазначає, що для чоловіків вживання тютюну пов'язане з 92% випадків раку трахеї, бронхів і легенів; для жінок цей показник становить 62%.

Як зменшити поширеність раку в Україні?

Найефективнішим підходом до зниження рівня захворюваності на рак та інші хвороби, відповідно і до запобігання передчасній смертності, є профілактика та усунення факторів ризику. За даними ВООЗ, майже 9 з 10 випадків раку легені можна запобігти завдяки подоланню епідемії вживання тютюну. Тоді як тютюнова індустрія просуває нові види тютюнових та нікотинових виробів, використовуючи оманливі повідомлення про "меншу шкоду" з метою залучити дітей та молодь до наркотичної залежності на місце колишніх курців, які, як відомо, помирають рано. 

Держава має діяти вже сьогодні, аби захистити дітей та молодь від залучення до вживання тютюнових та нікотинових виробів. Задля цього у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №12091, який, зокрема,  посилює регулювання новітніх тютюнових та нікотинових виробів та зокрема передбачає:

  • заборону видимого розміщення тютюнових та нікотинових виробів у місцях торгівлі;
  • заборону ароматизованих тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН);
  • впровадження комбінованих медичних попереджень на пачках ТВЕН;
  • гармонізація регулювання нікотинових снюсів з тютюном для перерорального вживання;
  • уніфікація заборони реклами пристроїв для нагрівання та е-сигарет до рівня заборони реклами тютюнових виробів.

Нагадаємо, що провідні онкологи України створили серію з понад 20 інформаційних відео та анімаційних роликів у межах проєкту "ОнкоПросвіта". Ця ініціатива, заснована громадською організацією "Центр дієвих рішень", покликана подолати бар'єри, що перешкоджають профілактиці, діагностиці та ефективному лікуванню онкологічних захворювань.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: