fbpx
Сьогодні
15:40 03 Лют 2025

Минулого року 87% громадян України пережили стрес, – опитування

English version here

Результати опитування свідчать, що у 2024 році лише 10% населення України не переживали жодної стресової ситуації, а 87% українців потрапляли щонайменше в одну стресову ситуацію.

Як інформує Рубрика, опитування проведено Київським міжнародним інститутом соціології.

Згідно з дослідженням:

  • майже 40% населення (39%) переживали бомбардування і обстріли,
  • 30% пережили чи продовжують переживати розлуку з близькими,
  • більше чверті опитаних (26%) пережили смерть близьких у 2024 році,
  • приблизно такий самий відсоток пережили хворобу близьких (23%),
  • 18% хворіли самі.

Як зазначають соціологи, у 2023 і 2024 роках – найгірші показники за весь час з 2000 року. Зокрема, у 2013 "довоєнному" році у тій чи іншій стресовій ситуації було 52% населення.

Опитування засвідчило, що значна частина респондентів торік зіштовхнулася з серйозними життєвими викликами, такими як:

  • втрата роботи,
  • переживання через здоров'я близьких або власні хвороби.

У середньому кожний респондент переживав 2-3 види стресу.

Аналіз показує, що рівень стресів дещо залежить від регіону, збільшуючись із заходу країни на схід. Зокрема, у західних областях стрес переживали 90% опитаних, в центральних – 86%, північних – 92% і східних – 97%. Кількість тих, хто переживав стрес у 2024 році, не залежить суттєво від статі (стреси переживали 92% жінок і 87% чоловіків). Різниця у рівні стресів серед вікових груп, серед міських і сільських жителів, а також серед груп за рівнем достатку є статистично незначущою.

Як пояснив генеральний директор КМІС Володимир Паніотто, коментуючи результати опитування, стресові ситуації, які вивчали соціологи, – це конкретні обставини або події, які можуть викликати (а можуть і не викликати) стрес.

"Стрес може бути позитивним і мобілізувати людину, а може бути негативним і спричиняти фізичне чи психологічне виснаження, депресію. Для вивчення саме стресів треба використовувати не одне запитання, а цілий блок запитань. Звичайно, чим більше стресових ситуацій, тим вищий рівень дистресів.

Але те, що 87% населення України переживали у 2024 році ту чи іншу стресову ситуацію, не означає, що всі вони мають дистрес", – вказав він.

Довідка

Всеукраїнське опитування проведено 2-17 грудня 2024 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) методом телефонних інтерв'ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. У всіх регіонах України, підконтрольних уряду, було опитано 985 респондентів віком від 18 років.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%.

Нагадаємо, у Києві запрацював новий інтерактивний простір "Теплі зв'язки". Мистецький проєкт пропонує відвідувачам загорнутися в різнокольорові кокони, полежати на м'якій ковдрі, приміряти шубу з іграшок, розмалювати на стіні історії боротьби українців, послухати звуки міста — і так відчути тепло, знайти спокій та відновлення в умовах війни. "Рубрика" побувала на відкритті простору й розповідає про нього детальніше.

Також повідомлялось, що фахівці Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?" пояснили, яку техніку застосувати, щоб допомогти сторонній людині у кризових ситуаціях.

Окрім того, в Україні створили застосунок "єЗараз" для емоційної підтримки українців. Додаток допоможе відновити емоційну рівновагу. Його вже можна встановити як на систему Android, так і на систему iOS.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: