Міносвіти спростувало інформацію про можливість мобілізації студентів та викладачів
Міністерство освіти та науки України спростувало інформацію про мобілізацію студентів і викладачів. Відповідно до чинного законодавства усі суперечності в документах будуть врегульовані.
Про це повідомляє Рубрика з посиланням на заяву Міністерства освіти й науки України та народного депутата Романа Грищука.
Грищук зауважив, що 16 січня набула чинності постанова Кабінету Міністрів України про порядок надання відстрочки від призову на військову службу.
Однак, за його словами, деякі положення цього документа викликали занепокоєння у представників освітньої спільноти та народних депутатів, оскільки їх трактування може суперечити Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Зокрема, постанова передбачає, що:
- Для студентів, аспірантів та інших осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 2 додатку 5, відстрочка надається на семестр, але не більше ніж на шість місяців.
- Для наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників, зазначених у підпункті 2 пункту 2 додатку 5, відстрочка діє до кінця навчального року або до втрати законних підстав для її отримання.
"За цією постановою відстрочка надається до кінця навчального року, тобто травень-червень. Що тоді з викладачами в літні місяці? По студентам ті ж ризики", – наголосив він
Реакція МОН України
Міністерство освіти та науки спростувало будь-які загрози мобілізації студентів, аспірантів та викладачів.
У відомстві наголосили:
- жодна мобілізація представників цих категорій, які мають право на відстрочку відповідно до закону, не передбачається;
- жодних обговорень чи дискусій щодо цього питання на урядовому рівні не відбувається;
- усі суперечності в підзаконних актах або інших документах будуть врегульовані відповідно до чинного законодавства.
Нагадаємо, що проходження базової загальновійськової підготовки є обов'язковим для всіх студентів вищих навчальних закладів. Студенти, які не складуть іспит, навчатися далі не зможуть.
Більше про БЗВП
Базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів закладів вищої освіти стартує з вересня 2025 року і триватиме 300 академічних годин.
У програмі заплановано 90 годин теорії в закладах освіти та 210 годин практики у військових частинах і центрах.
Під час навчань студенти отримають базові знання з тактичної, розвідувальної та психологічної підготовки, домедичної допомоги, основ військової дисципліни. Також вони опанують навички поводження зі зброєю.
Після проходження БЗВП студенти складуть військову присягу й отримають сертифікат і військово-облікову спеціальність.
Нагадаємо, закон про мобілізацію, який став чинним 18 травня, пропонує замінити строкову службу на базову загальновійськову підготовку. Її метою згідно з документом є здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Як повідомлялось, Кабінет Міністрів ухвалив постанову, згідно з якою відтепер студентів-чоловіків, котрі відмовляться проходити базовий військовий вишкіл, можуть відраховувати з навчальних закладів.
Верховна Рада на засіданні 9 січня ухвалила законопроект №12076 Про зміни до Закону "Про військовий обов'язок і службу".