Україна окреслила пріоритети головування у Глобальному альянсі з боротьби з сексуальним насильством під час конфліктів
Олена Зеленська взяла участь в установчій зустрічі, під час якої відбулася презентація пріоритетів цьогорічного головування України в Глобальному альянсі із запобігання сексуальному насильству під час конфліктів (PSVI).
Про це повідомляє Рубрика з посиланням на Офіс Президента.
Серед учасників заходу зокрема були:
- урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко,
- заступниця міністра закордонних справ Мар'яна Беца.
Також брали участь представники членів альянсу, зокрема міжнародних організацій та посольств країн-учасниць (Великої Британії, Японії, Австралії, Франції, Колумбії, Іспанії, Швейцарії тощо).
Дружина Президента наголосила на тому, що лідерство України важливе для формування глобальної відповідальності щодо запобігання сексуальному насильству в умовах збройних конфліктів.
Наразі 648 українців та українок подали заявки на проміжні репарації в межах пілотного проєкту з їх надання постраждалим від сексуального насильства з боку російських окупантів.
Уже 432 людини отримали виплати.
"Це не про гроші – це про комплексну підтримку для постраждалих, про співчуття, про дестигматизацію й можливість почати нове життя.
Вірю, що за такого ставлення більше людей перестане боятися й наважиться звертатися по допомогу, а згодом і свідчити", – зазначила вона.
Перша леді висловила сподівання, що головування України в альянсі дасть змогу залучити й акумулювати найкращий світовий досвід і підтримку для допомоги постраждалим українцям та українкам.
Серед основних пріоритетів нашої країни в альянсі на цей рік:
- аналіз основоположних документів та їх удосконалення,
- посилення зобов'язань щодо створення комплексних програм репарацій для постраждалих,
- дослідження найкращих практик серед держав – членів альянсу для розробки практичного посібника, що міститиме ефективні заходи для запобігання, реагування на випадки насильства та підтримки постраждалих.
"Головна ж наша (і партнерів) мета – щоб винуватці таких злочинів отримали справедливе покарання та міжнародне засудження. Адже справедливість – саме те, що потрібно постраждалим найбільше", – зауважила Олена Зеленська.
Захід організувала ГО UAExperts з ініціативи офісу віцепрем'єр-міністерки – міністерки юстиції України Ольги Стефанішиної спільно з урядовою уповноваженою з питань гендерної політики та за сприяння Фонду народонаселення ООН в Україні.
Довідка
У листопаді 2022 року Сполучене Королівство оголосило про створення Глобального альянсу, і держави підписали політичну декларацію для покращення координації дій, обміну досвідом і забезпечення правосуддя для постраждалих від сексуального насильства під час конфліктів.
У березні 2023-го альянс офіційно розпочав свою діяльність з Україною як співголовою.
Цьогоріч наша країна вперше стала головою альянсу, підтверджуючи свою відданість боротьбі за права людини та справедливість попри повномасштабну війну, що триває.
Станом на січень 2025 року у складі альянсу — 26 держав та інших членів.
Нагадаємо, що австрійська правозахисна організація CEHRI та фонд Джорджа та Амаль Клуні "За справедливість" звернулися до прокуратури з проханням розпочати розслідування злочинів сексуального насильства та вбивства, скоєних російськими військовими в Україні.
Як повідомлялось, моніторингова місія ООН з прав людини в Україні у період із 24 лютого 2022 року по 31 серпня 2024 року задокументувала 376 випадків сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом.
Окрім того, російські військові під час окупації правого берега Херсонської області ув'язнювали, катували та вчиняли сексуальне насильство над представниками ЛГБТК-спільноти. Причинами тортур були саме орієнтація та гендерна ідентифікація людей.