Кальяни у ресторанах підпадають під заборону, незалежно від їхнього складу, – Верховний Суд
Верховний Суд України визнав приготування кальянів у ресторанах стимулюванням продажу тютюнових виробів, попри те що безпосередньо не відбувається реклама продукту.
Про це повідомляє Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, передає Рубрика.
Рішення ухвалили у справі за позовом київського ресторану Endorphine (ТОВ "Ендорфін") до Держпродспоживслужби. Той просив визнати протиправною та скасувати постанову про 120 тисяч гривень штрафу через приготування кальяну в ресторані.
Позивач пояснював, що не стимулював продаж тютюнових виробів і не продавав тютюн, а лише надавав послуги з використання кальяну.
Окрім того, у позові стверджувалося, що продаж тютюну для кальяну та надання обладнання для куріння не можна розглядати як окремі послуги чи спосіб стимулювання продажу тютюну, бо інакше це фактично означало б заборону кальянів навіть у спеціально відведених для цього місцях.
До того ж в акті перевірки Держпродспоживслужби немає вказівок, що саме вважається стимулюванням продажу тютюнових виробів.
Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позов.
Вони, зокрема, виходили з того, що в Україні не встановлено повної заборони надавати послуги з приготування кальянів.
Проте касаційний суд вирішив відмовити в задоволенні позову.
Суд вважає, що чинна ст. 13 закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров'я населення" передбачає заборону не лише процесу куріння, але й усі форми споживання в закладах ресторанного господарства тютюнових виробів та їхніх замінників. А тютюн для кальяну підпадає під дію заборони, як і звичайний.
Суд також вважає, що послуги з приготування кальянів потрібно вважати стимулюванням продажу тютюнових виробів відповідно до ст. 16 закону, навіть якщо безпосередньо не відбувається рекламування продукту.
Зазначимо, що останнім часом куріння кальяну набуло особливого поширення. Цей спосіб відпочинку активно пропонується у багатьох кафе та ресторанах і є легкодоступним. Ароматний кальян активно рекламується як безпечний спосіб розслабитись та приємно провести час. Але уявлення про те, що він не приносить шкоди здоров'ю – хибне.
Куріння кальяну та наслідки для здоров'я
- При вдиханні диму в процесі куріння кальяну в організм людини потрапляють значно вищі рівні монооксиду вуглецю (чадного газу), що призводить до проблем із серцево-судинною системою, кисневого голодування тканин організму з можливим настанням запаморочення тощо
- У людей, які курять кальян, вищі ризики заразитись інфекційними хворобами: туберкульозом, герпесом, гепатитом. Від передачі цих захворювань не рятує змінний мундштук, оскільки основні збудники інфекцій потрапляють у частини кальяну, які не піддаються спеціальній хімічній та термічній обробці після використання, а також навряд чи стерилізуються у громадських закладах після кожного сеансу куріння
- Кальянний дим підвищує ризики розвитку раку легень, респіраторних хвороб, захворювань ротової порожнини. У вагітних підвищуються ризики передчасних пологів
- При курінні кальяну у повітря виділяються різноманітні хімічні речовини: поліциклічні ароматичні вуглеводні, що є канцерогенами, чадний газ, тверді часточки, що можуть становити серйозні загрози для людей навколо, які їх вдихають. Тому навіть перебувати у приміщенні, де курять кальян, небезпечно
- Куріння кальяну підвищує частоту серцебиття, середній артеріальний тиск та індекс збільшення аорти. Це призводить до артеріальної жорсткості. За даними, опублікованими у The American Journal of Cardiology, навіть одна "сесія" куріння кальяну впливає на серцебиття та кров'яний тиск
- Куріння кальяну також викликає залежність, адже в кальянній суміші присутній той же нікотин, що і в сигаретах.
Проте популярність кальяну давно вийшла за межі модного тренду — багато людей сприймають його як нешкідливу альтернативу цигаркам. "Рубрика" розбиралась чи справді кальян безпечний? Докладніше про все це читайте в нашому матеріалі "(Не)шкідливе куріння: як на наше здоров'я впливають кальяни".