Мінськ не запросив спостерігачів ОБСЄ на майбутні "президентські вибори"
Самопроголошений президент Білорусі олександр лукашенко відмовився запросити незалежних спостерігачів ОБСЄ на президентські вибори у країні, які відбудуться вже 26 січня, що є порушенням зобов'язань країни.
Про це повідомляється на сайті ОБСЄ, передає Рубрика.
У спільній заяві Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ та Парламентської асамблеї (ПА ОБСЄ) зазначається, що рішення білоруської влади не запрошувати держави-учасниці ОБСЄ для спостереження за президентськими виборами 26 січня викликає глибокий жаль і перешкоджає неупередженій та незалежній оцінці виборчого процесу.
"Я глибоко шкодую про рішення білоруської влади не запрошувати держави ОБСЄ через БДІПЛ для спостереження за майбутніми президентськими виборами, що позбавляє громадян країни прозорої та повної оцінки всього процесу", – заявила директор БДІПЛ Марія Телалян.
Зазначається, що протягом останніх місяців БДІПЛ докладало зусиль для взаємодії з білоруською владою щодо запрошення спостерігачів.
З огляду на те, що до дня "виборів" залишилося менше трьох тижнів, БДІПЛ не змогло здійснити моніторинг ключових етапів процесу.
"Білоруський уряд знову вирішив проігнорувати своє зобов'язання як підписанта Копенгагенського документа 1990 року запросити спостерігачів з інших держав-учасниць ОБСЄ на свої вибори.
Це рішення викликає глибокий жаль. Відсутність співпраці з боку Білорусі ще більше послаблює дух довіри, який лежить в основі ОБСЄ, а відсутність прозорості ще більше підриває довіру до виборчої системи Білорусі", – заявила президентка ПА ОБСЄ Піа Каума.
Це вже втретє після сфальсифікованих президентських виборів у серпні 2020 року БДІПЛ не може спостерігати за волевиявленням в Білорусі через відсутність своєчасного запрошення.
Вибори в Білорусі
Нагадаємо, центральна виборча комісія Білорусі зареєструвала олександра лукашенка кандидатом у президенти країни на майбутніх "виборах", які пройдуть 26 січня.
Попередні президентські "вибори" 9 серпня 2020 року відзначились наймасовішими протестами за всю історію незалежної Білорусі. "Переможцем" був оголошений Олександр Лукашенко. Проте на переконання багатьох спостерігачів, перемогу у першому турі здобула Світлана Тихановська.
У країні проходили масові протести проти фальсифікації результатів виборів. Влада Білорусі жорстоко придушила ці виступи, проти опозиції застосовувалися репресії, що продовжуються досі.
Правозахисники кажуть, що в Білорусі з політичних мотивів затримали понад 50 тисяч людей із початку масових протестів під час виборів 2020 року. Понад 1300 людей вважають політичними в'язнями, хоча насправді їх значно більше, вказує "Еўрарадыё".
Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.
Україна також не визнала легітимності лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме лукашенка президентом Білорусі.
Нагадаємо, білоруський диктатор олександр лукашенко заявив, що Україна "поводилася вороже" щодо Мінська, а тому країна підтримує російську федерацію у війні.