fbpx
Сьогодні
Корисне 17:11 26 Гру 2024

Місця сили: де відпочити в Україні, крім Карпат? 

У матеріалі “Рубрики” разом із керівницями українських турклубів ми створили добірку місць в Україні для ментального відновлення. Поновивши власні ресурси, ви зможете підтримувати інших та долати виклики з новою енергією.

English version here

У чому проблема?

Психологи кажуть, навіть в обставинах війни відпочинок — це не розкіш, а необхідність. Чи доречно зараз подорожувати, витрачати ресурси на такі, здавалося б, не першочергові потреби? Відповідь проста: як і в інструкції з безпеки в літаку. Спершу треба "одягнути кисневу маску на себе" — щоби бути в змозі допомогти іншим. Так і з відпочинком: коли ви виснажені, ви не можете принести багато користі, і скоро самі потребуватимете допомоги.

Які рішення?

Перевіреними місцями сили, де можна перезавантажитися навіть узимку, з "Рубрикою" поділилися Олена Казьміна, директорка і співзасновниця туристичної компанії "Орнамент України" та Анжела Савченко, керівниця клубу інтелектуального туризму "Київські фрески".

Отже, куди поїхати на відпочинок? І тут відповідь  залежатиме від того, як саме ви любите відпочивати, і чого наразі найбільше потребуєте.

Підзарядитися від природи

"Для багатьох «місце сили» — це піші прогулянки природою, екостежками, вздовж річок та каньйонів, в лісі, в полях, або веломандрівки. Особисто для мене «місце сили» — це максимальне зближення з природою й усамітнення", — ділиться Анжела Савченко.

Гідеса розповідає: зараз по селах люди створюють чимало локацій, орієнтованих на туристів. Це можуть бути як дорогі заміські комплекси, так і більш доступні "зелені садиби". Сільський спосіб життя, природа, краєвиди, місцеві культура та архітектура є головними принадами такого відпочинку. У всіх сільських садибах, які надають послуги відпочинку, є мінімальні санітарні вимоги — туалет, душ; багато хто пропонує харчування, а також розваги — сауни та чани, екскурсії, майстеркласи, відвідування маленьких локальних музеїв, де можна дізнатися про історію сіл, традиції та побут місцевого люду.

"Природа дійсно відновлює: свіже повітря, чисті продукти, можливість більше відчувати на дотик, на слух чи запах. Ще й відпочинок очей від гаджетів. Тут можна багато рухатися і дати тілу приємне навантаження активностями. Або навпаки гарно відіспатися в тиші, а потім повільно прогулятися навколишніми просторами", — підтримує Олена Казьміна.

Дослідниці України діляться своїми улюбленими місцями для такого відпочинку:

де відпочити в Україні

Тустань. Фото: Рубрика

1️⃣ Сколе — невелике містечко у Львівській області, на березі річки Опір і на межі із Національним парком "Сколівські Бескиди". Завдяки такому розташуванню можна щодня вибиратися на гірські прогулянки гарно маркованими стежками й жити з прекрасними краєвидами за вікном. Сколе є осередком бойківської культури, так що тут буде що подосліджувати. Неподалік розташований заповідник "Тустань" із легендарною наскельною фортецею.

де відпочити в Україні: Верховина

Де відпочити в Україні: Верховина взимку. Фото: verkhovyna.life

2️⃣ Верховина — знаходиться на Прикарпатті, в Івано-Франківській області. Це найвисокогірніший райцентр України, тож краєвиди тут відповідні. Навколо — декілька гір-двохтисячників, річки й полонини. А ще селище є серцем Гуцульщини, і тут найкраще збереглися автентичні традиції цього автентичного етносу. Тут можна спокійно помедитувати на березі Чорного Черемошу — або сплавитися його бурхливими водами. Відправитися в гори на сходження — або спокійно збирати гриби та ягоди. Побувати у народних майстрів у самій Верховині — або відправитися в сусідні Криворівню, Косів, Ворохту.

Фортеця в Буші

Фортеця в Буші. Фото: dyvakrainy

3️⃣ Буша — село майже на краю України, неподалік від прикордоння з Молдовою у Вінницькій області. Багате своєю історією і прекрасне своєю природою. Воно так надихає своєю красою і спокоєм, що притягує митців з усієї України. Приїжджаючи сюди щороку на пленери, багато з них залишали у Буші свої витвори з каменю. А ще тут є один досить давній камінь — Бушанський барельєф, який багато хто вважає місцем сили. А ще Гайдамацький яр, старий цвинтар із фантастичними козацькими хрестами, поруч — Лядовський монастир на березі Дністра.

де відпочити в Україні: Качанівка. Палац Тарновських

Де відпочити в Україні: Качанівка. Палац Тарновських. Фото: Орнамент України

4️⃣ Качанівка у Чернігівській області. Тут знаходиться найкраще збережений в Україні палацово-парковий комплекс дворянських часів. Тож тут можна побувати у палаці, збудованому понад 200 років тому, заглянути у флігель та господарські споруди, родову церкву та альтанку Глінки. Та найціннішим для тривалого відпочинку буде великий палацовий парк, яким приємно блукати будь-якої пори року. Тим паче, що відносно поряд є ще два великих парки: Тростянецький дендропарк на місці садиби Скоропадських, і парк біля палацу Галаганів у Сокиринцях.

Звичайно, варто згадати і й інші великі парки України: дендропарк "Софіївка" в Умані, дендропарк "Олександрія" у Білій Церкві, сучасні ландшафтні парки "Добропарк" у селі Мотижин Київської області та парк "Межигір'я" біля Києва.

де відпочити в Україні: Холодний Яр

Мотрин монастир в Холодному Яру. Фото: Київські Фрески

5️⃣ Холодний Яр — цілий лісовий масив на Черкащині, багатий на важливі історичні події. Тут розгорталися описані Шевченком події Гайдамаччини, у 20-х роках минулого століття декілька років тримала оборону від совєтів Холодноярська республіка, і навіть кургани скіфських часів є. Та крім усього, це реліктовий ліс, де можна ходити стежками чи кататися ними на велосипедах. І сам рельєф місцевості дуже незвичний, порізаний багатьма ярами, з особливим мікрокліматом — тому ця місцевість і отримала таку назву. Зовсім поряд знаходяться Чигирин — столиця гетьманів Петра Дорошенка і Богдана Хмельницького, і село Суботів із церквою, яку всі знають по 5-гривневій купюрі.

де відпочити в Україні: Бакота

Де відпочити в Україні: Бакота. Фото: Київські Фрески

6️⃣ Поділля. Кам'янець-Подільський і нижче — в напрямку старої Ушиці, нової Ушиці, де прекрасний меандр Дністра з красивими каньйонами. На сьогодні тут вже створено багато "зелених садиб" і відпочинкових комплексів. Це тепла, сонячна місцевість з красивими ландшафтами, неймовірними краєвидами та відкритими людьми. Поруч, в урочищі Бакота, знаходиться скельний монастир XIII століття — все, що залишилося від давньоруського міста Бакота, велика частина території якого зараз затоплена. До речі, Бакотська затока входить до Національного природного парку "Подільські Товтри", який визнано одним із 7 природних чудес України.

де відпочити в Україні: Вижниця

Вижниця. Костел Петра і Павла. Фото: Вікіпедія

7️⃣ Вижниця, Чернівецька область. Саме тут починаються Карпатські гори. Це невелике містечко називають перлиною прикарпатської частини Буковини. Вижниця знаменита церквами ХІХ століття та музеями: музеєм-садибою Назарія Яремчука, який ще називають "Смерекова хата", та музеєм прикладного мистецтва, який знайомить з багатством буковинських ремесел. Неподалік від міста розташований Вижницький національний природний парк.

де відпочити в Україні: Каланча в Олександрії

Каланча в Олександрії. Фото: ukrainaincognita

8️⃣ Кіровоградська область, район Олександрії. Тут також варто звернути увагу на "зелені садиби" та комплекси відпочинку. У порівнянні з відпочинком у Карпатах відпочинок тут обійдеться вам значно дешевше, але не буде гіршим. Наші експертки зазначають, що тут люди, які надають туристичні послуги, будуть старатися вразити свого клієнта, і відповідно запропонують дуже гарний сервіс. Тут є де погуляти, що подивитися, і де відпочити. Річки, балки, яри — натхненна і красива місцина.

Фрагмент експозиції в Національному музеї українського гончарства

Фрагмент експозиції в Національному музеї українського гончарства. Фото: фейсбук-сторінка музею

9️⃣ Полтавщина, напрямок Опішні та Більського городища — тут, зазначають гідеси, також можна прекрасно відпочити та привести час. Опішня — гончарна столиця України. Тут розташований Національний музей українського гончарства, де зібрані найкращі зразки цього ремесла — понад 35 тисяч керамічних витворів. А в селі Великі Будища вже 16 років функціонує музей українського весілля. В експозиції музею представлене весільне оздоблення різних часів, предмети побуту, вишиті рушники та сорочки. Крім огляду музею, там пропонують також здійснити театралізований обряд українського весілля. А якщо ви прагнете не тільки відпочити, але й оздоровитися, прямуйте до міста-курорту Миргород. У місті діють 7 курортів із чудовими парковими зонами та набережними річки Псел.

де відпочити в Україні: Богуслав

Богуславське гранітне оголення. Фото: kyivmaps

1️⃣0️⃣ Якщо говорити про Київщину, варто звернути увагу на південь області, зокрема Богуслав та Ржищів. Це відносно недалеко від столиці. У Богуславі варто побувати на Богуславському гранітному оголенні. Місцеві кажуть на нього — Яма або "на гранітах". Люди духовні запевняють, що тут — "місце сили". А науковці бачать унікальну памʼятку природи — вік червоних і сірих брил у каньйоні може сягати двох мільярдів років. У Ржищеві, зокрема, є Іван-гора, знаменита своєю історією. Перші поселення тут були ще за часів Київської Русі. З вершини пагорба відкривається дивовижний вид, А ще туристи кажуть, що тут відчувається особлива енергетика.

Енергія вражень

Водночас для декого найкращим способом відновити сили стає занурення в нові враження та зміна оточення. Серед міст, що зачаровують своєю атмосферою та пропонують безліч різноманітних активностей, Олена Казьміна особливо виділяє такі:

Ялинка-2024 у Львові.

Ялинка-2024 у Львові. Фото: Український контент

1️⃣ Першість традиційно тримає Львів. Із вишуканістю старовинної архітектури, великою кількістю музеїв і концептуальних закладів харчування. Приїжджаючи до Львова, впевнена гідеса, щоразу можна знаходити щось нове. А можна просто відпустити все, відправитися на прогулянку його вулицями без спеціальної мети.

Київ взимку

Київ зимовий. Фото: Рубрика

2️⃣ Київ. Столиця завжди знайде чим вас здивувати — багатошаровість історичних епох утворила стільки незвичайних поєднань на обличчі міста, впевнена гідеса. "Це завжди вражає, як поряд уживаються давньоруські храми та сучасні офісно-торгівельні центри зі скла і бетону, але ж недаремно місто називають старим і вічномолодим водночас", — зазначає пані Олена. Додайте сюди ще бурхливе культурне життя та нові знайомства із цікавими людьми — і перезавантаження гарантоване.

де відпочити в Україні: Луцьк

Луцький кликун. Фото: lutsk-future

3️⃣ Луцьк — це місто обрало для себе гасло "твоє приємне відкриття", і дійсно стає відкриттям для тих, хто до нього потрапляє вперше. Замок Любарта і нововідкритий Окольний замок, підземелля монастиря і химерний Будинок скульптора, Музей сучасного мистецтва Корсаків із найбільшою у світі картиною "Космогонія" і маленькі скульптурки кликунів по всьому місту. Це все — з любов'ю і якимсь особливим замилуванням, і звісно — смачними стравами волинської кухні.

де відпочити в Україні: Дрогобицька солеварня

Дрогобицька сіль — природна енергія. Фото: фейсбук-сторінка Дрогобицька солеварня

4️⃣ Дрогобич — місто зі смаком солі. Адже тут знаходиться найстаріше підприємство України, що не переривало роботи, — Дрогобицька солеварня, якій уже понад 600 (!) років. Крім того, колись це було місто нафтових магнатів з офісами та віллами найбагатших людей Європи й світу свого часу. Інша візитівка міста — дерев'яна церква святого Юра, пам'ятка ЮНЕСКО. І яке ж порядне місто без ратуші — у Дрогобичі на неї можна піднятися, щоби озирнути околиці з висоти пташиного лету й побачити, як влаштований всередині баштовий годинник. Якщо ж полюбляєте мистецтво — варто познайомитися із творчістю Бруно Шульца, а ще завітати до місцевої синагоги.

де відпочити в Україні: Мукачівський замок Паланок

Де відпочити в Україні: Мукачівський замок Паланок. Фото: Київські Фрески

5️⃣ Мукачево — в першу чергу ви помітите величний замок Паланок, який височіє над ним. Познайомитеся далі із ратушею незвичайного бірюзового кольору, що стоїть ніби на слонячих ногах. Ймовірно, зазирнете в одну із численних кондитерських — ну дуже спокусливо у них виглядають торти й тістечка. І потім зрозумієте, як зручно із Мукачева добиратися всюди по Закарпаттю: і до навколишніх ферм — буйволиної, оленячої, равликової та інших притаманних місцевості. І до багатьох виноробень, якими славиться регіон. І до термальних джерел Косина або Берегова чи мінеральних вод Поляни. І в гори до озера Синевир та до незвичайної Долини нарцисів.

Цей перелік можна продовжувати ще довго — бо Україна велика й дуже різна. Досліджуйте, вивчайте, підзаряджайтеся силою своєї землі. Від засніжених Карпат до затишних містечок із багатою історією, від спокійних сіл до енергійних мегаполісів — в Україні кожен може знайти те, що наповнить серце теплом і натхненням, надасть сил перемагати й рухатися далі.

Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Рубрика:
Корисне
8781

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: