В ISW назвали цілі російських атак на українську енергетику
Масштабні російські атаки на енергетичну інфраструктуру України є елементом стратегії, спрямованої на створення енергетичної кризи в країні протягом зими 2024-2025 років. Метою цієї кампанії є примус України та її західних партнерів до політичних рішень, вигідних кремлю.
Про це пише Рубрика, посилаючись на звіт Інституту вивчення війни (ISW).
Як наголошують американські аналітики, протягом доби 12-13 грудня росія здійснила наймасштабніший від початку війни обстріл енергетичної інфраструктури України. Повітряні сили України зафіксували 287 засобів повітряного нападу, зокрема:
- 94 ракети;
- 193 безпілотники.
Атаки торкнулися Київської, Одеської, Чернігівської, Вінницької, Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей. Український енергетичний оператор ДТЕК повідомив, що зафіксували серйозні пошкодження теплових електростанцій (ТЕС) та застосували віялові відключення електроенергії по всій країні.
Також за даними МАГАТЕ, через російські удари п'ять із дев'яти ядерних реакторів на підконтрольній Україні території змушені були знизити потужність. Три реактори вже повернулися до нормального режиму роботи 13 грудня.
За оцінками ISW, росія прагне використати енергетичний тиск для того, щоб:
- Заморозити Україну взимку, створюючи гуманітарну кризу.
- Змусити Україну й Захід погодитися на переговори, які враховують інтереси Кремля.
"Серія російських ударів по українських енергетичних об'єктах є частиною ширшої кампанії, спрямованої на те, щоб заморозити Україну взимку 2024-2025 років і змусити Україну та Захід до прийняття політичних рішень, вигідних росії", зауважили фахівці.
Своєю чергою міністерство оборони рф заявило, що атаки були відповіддю на український удар по Таганрогу 11 грудня із застосуванням ракет ATACMS. Однак аналітики вважають, що Кремль заздалегідь планував ці удари й лише використав ситуацію як привід для виправдання.
"Російські війська провели удар 12-13 грудня у відповідь на удар України по Таганрогу, Ростовська область, 11 грудня з використанням наданих Заходом ATACMS, хоча російські війська, ймовірно, планували провести такий удар незалежно від цього, і їм зручно використовувати удар 11 грудня для виправдання поточних російських ударів по об'єктах критичної інфраструктури в Україні", зауважили в ISW.
Вплив українських ударів
Експерти додають, що українські удари по військових аеродромах в росії та російських системах ППО в ближніх тилових районах можуть призвести до:
- Зменшення кількості російських авіаударів по Україні.
- Переміщення російських літаків на віддалені аеродроми, що ускладнює операції проти України.
- Ослаблення російської ППО над окупованими територіями, що може зменшити бомбардування прифронтових і тилових українських районів.
Ключові висновки ISW за 13 грудня:
- Росія евакуює елементи свого військового угруповання в Сирії, водночас продовжуючи переговори з окремими сирійськими угрупованнями про довгострокову військову присутність Росії в країні.
- Статус російської вертолітної бази в Камішлі на північному сході Сирії залишається незрозумілим.
- Міністерство оборони США оголосило 12 грудня про новий пакет військової допомоги Україні на суму 500 мільйонів доларів.
- Російське інсайдерське джерело, яке раніше вірно передбачило зміни командування в російській армії, відреагувало на нещодавні заяви про те, що російське військове командування зняло з посади командувача 3-ї загальновійськової армії (колишній 2-й армійський корпус так званої "ЛНР") генерал-майора Дмитра Овчарова.
- Російські війська просунулися поблизу Покровська та Вугледара.