fbpx
Сьогодні
15:55 09 Гру 2024

МОЗ: щонайменше 200 центрів ментального здоровʼя створять в Україні

Фото: facebook / Міністерство охорони здоров'я України

Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко повідомив, що в Україні створять щонайменше 200 центрів ментального здоровʼя.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя, інформує Рубрика.

"Ми прагнемо створити мережу центрів ментального здоров'я, які стануть ключовою ланкою для людей, що потребують вузькоспеціалізованої допомоги. На базовому рівні нашої системи психологічної підтримки працюють сімейні лікарі, психологи у школах, бібліотеках та центрах життєстійкості.

Проте бувають ситуації, коли необхідна допомога вузькопрофільних спеціалістів. Саме для цього ми розвиваємо центри ментального здоровʼя по всій Україні. Наразі працюють вже 23 з них", – зазначив міністр охорони здоровʼя.

Як зазначили в МОЗ, попередні роки держава зосередила увагу на впровадженні послуг з охорони психічного здоровʼя на первинній ланці медичної допомоги, щоб максимально спростити і наблизити послуги до громадян.

Наразі триває наступний етап — створення мережі закладів спеціалізованої допомоги.

Згідно з реалізацією Внутрішнього плану стійкості, який днями презентував Президент Володимир Зеленський, планується створити щонайменше 200 центрів ментального здоров'я на базі кластерних та багатопрофільних надкластерних лікарень по всій Україні.

У Центрах ментального здоров'я мають працювати мультидисциплінарні команди, до складу яких входять:

  • лікарі-психіатри,
  • психологи,
  • психотерапевти та інші фахівці.

Центри створюються в кластерних і надкластерних лікарнях спроможної мережі по всій країні.

Також такий центр може бути клінічною базою профільних кафедр закладів вищої та післядипломної освіти. Їх облаштовують у модернізованих приміщеннях із сучасним обладнанням, а працівники проходять спеціальне навчання. Такі простори функціонуватимуть як структурні підрозділи закладів охорони здоров'я і надаватимуть допомогу амбулаторно,стаціонарно або за місцем перебування пацієнта.

Зокрема, центри забезпечуватимуть:

  • психосоціальну допомогу (амбулаторно та стаціонарно);
  • психіатричну допомогу мобільними мультидисциплінарними командами (амбулаторна або за місцем проживання (перебування) пацієнта);
  • підтримку на рівні громад і допомогу найвразливішим категоріям населення (діти, ветерани, переселенці та інші).

Допомогу тут можуть отримати як пацієнти, які звернулися самостійно, так і ті, кого направив лікар або надавач психосоціальної допомоги.

Наразі вже укладено 100 договорів та сформовано 119 мультидисциплінарних команд фахівців.

Також фактично (інфраструктурно) створено 23 центри у 8 областях:

  • 7 – на Тернопільщині,
  • 5 – на Вінниччині,
  • 4 – на Львівщині,
  • 3 – на Полтавщині,
  • по одному – в Дніпропетровській, Житомирській, Рівненській та Сумській областях.

Завдяки новому типовому положенню їх діяльність буде стандартизована, а кількість таких центрів суттєво зросте.

З 1 січня 2025 року центри ментального здоров'я надаватимуть допомогу за новим пакетом Програми медичних гарантій. Це забезпечить доступність і фінансування послуг на рівні держави.

Як розповіла перша леді України Олена Зеленська, відкриваючи форум "Стійкість людини – стійкість системи", понад 375 тисяч громадян України цього року були охоплені підтримкою з ментального здоров'я на "первинці" – у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Це втричі більше, ніж у 2023 році.

А у Міністерстві охорони здоров'я повідомили, що українці в 2024 році почали втричі частіше звертатися до сімейних лікарів з питань психічного здоров'я.

Нагадаємо, у Києві запрацював новий інтерактивний простір "Теплі зв'язки". Мистецький проєкт пропонує відвідувачам загорнутися в різнокольорові кокони, полежати на м'якій ковдрі, приміряти шубу з іграшок, розмалювати на стіні історії боротьби українців, послухати звуки міста — і так відчути тепло, знайти спокій та відновлення в умовах війни. "Рубрика" побувала на відкритті простору й розповідає про нього детальніше.

Рубрика:
Здоров'я

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: