Україні треба дієві гарантії безпеки, просто підпису будь-якої держави недостатньо, – Зеленський у річницю Будапештського меморандуму
Глава держави Володимир Зеленський заявив, що Будапештському меморандуму вже 30 років, проте жодного дня цей документ не працював. Це показує, що якихось запевнень чи обіцянок для безпеки недостатньо, Україні потрібні дієві гарантії.
Про це у вечірньому зверненні до 30-річчя Будапештського меморандуму сказав президент, передає Рубрика.
"Багато подій за сьогодні. Рішення про санкції щодо тих у Грузії, хто веде цю країну в Росію. Важливо, щоб такі ж принципові рішення були й від наших партнерів у світі: від європейців, від американців, загалом від усіх, хто цінує незалежність націй та верховенство закону. Продаж інтересів Грузії Путіну ні до чого хорошого Іванішвілі не призведе", – наголосив Зеленський.
Глава держави повідомив, що відзначив сьогодні представників волонтерської спільноти "Золотим серцем" – спеціальною відзнакою Президента України:
"Вдячність волонтерам, кожному й кожній, хто в Україні допомагає армії, усім у світі, хто разом з Україною".
Також він повідомив, що говорив із Марком Рютте, Генсеком НАТО:
"Обговорили постачання для наших воїнів, і це стосується темпу постачання, обсягів. Координуємо наші позиції, щоб швидше завершити війну та гарантувати стабільність миру".
"Сьогодні – 30 років Будапештському меморандуму. Десять років війни. Жодного дня цей документ не працював. І через це кожен у світі тепер знатиме, що просто підпису будь-якої держави, якихось запевнень чи обіцянок для безпеки недостатньо", – сказав Зеленський.
Тому, як зазначив президент, Україні потрібні дієві гарантії, аби у майбутньому Росія знову не спробувала захопити частину українських територій.
Президент увів у дію рішення РНБО про перегляд умов бронювання медпрацівників та цифровізацію ВЛК
"Тобто реальне союзництво та реалістичний безпековий фундамент усередині країни. Зброя, яка дає змогу захиститись і стримати ворога. І єдність, яка допомагає вистояти навіть у найскладніші моменти. Працюємо над кожним з елементів безпеки. Дякую всім, хто допомагає! Дякую всім нашим людям, які все це забезпечують!", – додав глава держави.
Будапештський меморандум
Будапештський меморандум – це міжнародна угода, підписана 5 грудня 1994 року між Україною, США, Великою Британією та Росією. В обмін на відмову України від ядерної зброї ці держави надали нібито гарантії її територіальної цілісності, суверенітету та безпеки.
Нагадаємо, нещодавно у Міністерстві закордонних справ України наголосили, що Київ відкидає будь-які альтернативи вступу в НАТО після Будапештського меморандуму, який став гірким досвідом для країни.
"Ми переконані, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО", – зауважують в МЗС.
При цьому документ наголошує, що Україна наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства.