fbpx
Сьогодні
18:29 28 Лис 2024

Можна після першого СЗЧ чи дезертирства повернутися на службу: Президент підписав закон

Фото: dailylviv.com

28 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військові частини (СЗЧ) або дезертував.

Про це свідчить картка законопроєкту №12095, пише Рубрика.

Нагадаємо, що Верховна Рада 21 листопада ухвалила закон № 12095  про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертував. Військова служба і дія контракту будуть продовжені.

Документ пропонує:

  • дозволити військовослужбовцям, які вперше вчинили СЗЧ чи дезертували, добровільно повертатися на службу. У такому разі дія їхнього контракту продовжиться;
  • поновити виплати грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільг та соціальних гарантій після повернення на службу;
  • якщо ж військові після першого СЗЧ чи дезертирства повернулися на службу, то розпочаті проти них кримінальні провадження не мають бути підставою для відмови у прийнятті їх на військову службу.

Як відомо, у жовтні Офіс генерального прокурора України оприлюднив дані про зростання кількості кримінальних проваджень за фактами самовільного залишення частини (СЗЧ) та дезертирства з початку 2022 року.

Причини та наслідки СЗЧ

Однією з причин зростання випадків СЗЧ і дезертирства фахівці називають психологічну виснаженість військовослужбовців, які стикаються з жорстокою реальністю війни. Попри те, що українська армія докладає значних зусиль для підтримки морального духу, не всі військові витримують тиск і стрес на передовій.

Іншою причиною є недостатня підготовка деяких мобілізованих, які опиняються в бойових умовах без належної підготовки або з недостатніми знаннями для виконання завдань.

Публічним прикладом СЗЧ став випадок, коли 21 вересня Сергій Гнезділов написав у Facebook, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження, яке розслідуватиме Державне бюро розслідувань у зв'язку із заявою військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної бригади Сергія Гнезділова про самовільне залишення служби через відсутність урегулювання владою питання демобілізації.

Згодом в Офісі Генпрокурора і ДБР повідомили про затримання військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної бригади Сергія Гнезділова, який самовільно залишив місце служби та повідомив про це публічно, щоб привернути увагу до питання демобілізації.

Варто додати, що військовослужбовців, які втекли зі служби, можуть притягнути до відповідальності за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • 407 стаття (СЗЧ) передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років;
  • 408 стаття (дезертирство) – від 5 до 12 років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: