Демонстрація сили чи інформаційна кампанія: путін вихваляє "Орєшнік", але експерти сумніваються в її інноваційності
21 листопада російська влада здійснила запуск нової балістичної ракети під назвою "Орєшнік", яку активно вихваляють президент володимир путін і військове керівництво росії. Однак військові експерти вважають це радше елемент пропаганди, ніж демонстрація реальної військової могутності.
Про це зазначили у своєму звіті аналітики Інституту вивчення війни (ІSW).
Як зауважують військові фахівці, на зустрічі з представниками Міноборони рф і розробниками ракет путін назвав запуск "успішною відповіддю" на дії "тих, хто намагається шантажувати росію".
Він підкреслив, що "Орєшнік" базується на передових технологіях і вже готується до серійного виробництва. Командувач Ракетних військ рф Сергій Каракаєв заявив, що ракета здатна вражати цілі по всій Європі, не маючи аналогів у світі.
Попри заяви Кремля, аналітики й військові експерти підходять до цього запуску зі скепсисом:
- представники Пентагону зазначають, що "Орєшнік" є модифікацією міжконтинентальної ракети РС-26 "Рубіж", а не принципово новою зброєю. Крім того, ракета класифікується як зброя середньої дальності, яка поступається за потужністю багатьом попереднім розробкам. Речниця Пентагону Сабріна Сінгх також наголосила, що попередні російські атаки використовували ракети з більшими боєголовками.
- українська військова розвідка припускає, що під назвою "Орєшнік" може ховатися проєкт ракети "Кедр", розробка якого триває з 2018-2019 років. За словами очільника ГУР генерал-лейтенанта Кирила Буданова, ця зброя створена на основі МБР "Ярс".
ISW не може підтвердити ці дані, але наголошує, що удар 21 листопада не продемонстрував нових можливостей російської армії.
"Росія отримує вигоду від галасливих заяв щодо удару 21 листопада і, ймовірно, сподівається, що посилення занепокоєння з приводу запуску ракети "Орєшнік" спонукає Захід зменшити свою підтримку України", резюмували американські аналітики.
Ключові висновки:
- Президент росії володимир путін і російське військове керівництво продовжують вихваляти балістичну ракету, яку російські війська запустили по Україні 21 листопада, ймовірно, намагаючись штучно роздути очікування щодо можливостей росії і заохотити Захід і Україну до самостримування.
- Росія може додатково провести випробувальні запуски таких самих або подібних балістичних ракет найближчими днями для досягнення аналогічного емоційного ефекту.
- За повідомленнями, росія надала Північній Кореї понад один мільйон барелів нафти та невизначену кількість систем ППО і ракет в обмін на живу силу для військових дій в Україні.
- Генеральна прокуратура України розпочала розслідування ще одного випадку страти російськими військами українських військовополонених у Донецькій області.
- Нещодавно російські війська просунулися на захід від Сватового, на південь від Часового Яру, на південь від Торецька, на північний схід від Вугледара та на північний схід від Великої Новосілки.
- Росія продовжує нарощувати свій навчальний потенціал, створюючи нові військові академії на окупованих територіях України.
Що відомо про російський ракетний обстріл 21 листопада
Як повідомлялось, 21 листопада під ранок в Україні оголосили масштабну повітряну тривогу. Її причиною був зліт літака МіГ-31К у росії.
Ворог вранці 21 листопада запустив по Дніпру міжконтинентальну балістичну ракету, "Кинджал" та сім крилатих ракет Х-101, при цьому підрозділи зенітних ракетних військ знищили шість ракет Х-101. Пошкоджено підприємство та Центр реабілітації для людей з обмеженими можливостями.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявило, що окупанти завдали удару по Дніпру, застосувавши балістичну ракету, ймовірно, зі складу ракетного комплексу "Кєдр". рф може мати до 10 одиниць нової балістичної ракети.