fbpx
Сьогодні
16:37 18 Лис 2024

Росіяни поширюють фейк, нібито українські медики видалили здорову нирку військовому ЗСУ

Фото з мережі

Росіяни поширюють фейк, нібито українські медики видалили здорову нирку військовому ЗСУ.

"Рубрика" розвінчує фейк про "чорну трансплантологію" в українському війську. 

У чому проблема?

Росіяни поширювали фейкову інформацію, нібито українські медики видалили здорову нирку військовослужбовцю ЗСУ. Це нібито сталось після того, як боєць отримав поранення на Курському напрямку внаслідок атаки російського дрона. Пропагандисти розповідають про це, посилаючись на допис нібито дівчини бійця. Вона оголосила збір на реабілітацію чоловіка та буцімто повідомила про видалення нирки.

"20.10.2024 р. приблизно о 16 год під час виконання бойового завдання на Курщині, неподалік м. Суджа, до його машини залетів fpv-дрон. Як наслідок травматична ампутація обох нижніх кінцівок, проникаюче поранення черевної порожнини з ушкодженням тонкої кишки, ВОСП лівої верхньої кінцівки, і в нього більше немає нирки", — нібито йшлося у дописі "дівчини" українського військового.

Яке рішення?

Насправді це повідомлення виявилось фейковим, повідомляє "Детектор медіа". Росіяни відредагували оригінальний допис користувачки фейсбуку під нікнеймом Victoria Pendeliuk. Українського військового дійсно поранили на Курщині, і його дружина дійсно оголосила збір на реабілітацію. Проте оригінальний допис не містить жодної згадки про нібито зникнення нирки. Слова "і в нього більше немає нирки" є лише на фейковому дописі, який поширювали росіяни.

Росіяни поширюють фейк

Фейковий допис (ліворуч) та справжній допис (праворуч). Фото: Детектор медіа

Також можна стверджувати, що публікацію не редагували. Якби це сталось, то при натисканні на три крапки в правому верхньому кутку публікації з'являлась би опція "Переглянути історію змін". На дописі про збір на реабілітацію чоловіка така опція не відображається.  

Росіяни поширюють фейк

Допис, який не редагували (ліворуч), та допис, який редагували (праворуч). Фото: Детектор медіа

Водночас жінка військового, яка публікувала допис про збір на реабілітацію, згодом також спростували інформацію про "зникнення нирки" у її чоловіка. 

"Я отримала декілька посилань на *усняві медіа типу «РІА.новасті», »дзен.*у»…, де дізналася багато нового про Руслана, насамперед мені цікаво, що там у нього за «дєвушка», яка збирає на реабілітацію і «судовиэ іздєржкі», оскільки я його дружина і про ветерана майдану не знаю звідки взяли. Спочатку було смішно, бо це якась дурня. Але сумно, що це ІПСО поширюється настільки швидко, що вже є німецькою і польською мовами", — написала вона.

Росіяни поширюють фейк

Допис, що спростовує російський фейк. Фото: Детектор медіа

Нагадаємо, що наратив про розквіт "чорної трансплантології" в Україні з'явився ще під час подій Революції гідності. Ще у 2014 році пропагандисти поширювали фейкові повідомлення, що "майданівці" вбивають людей і вилучають у них органи. Згодом подібні фейки стали поширювати і про війну на Сході України. Повномасштабне вторгнення також не стало винятком. 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: