fbpx
Сьогодні
19:43 24 Жов 2024

На сьогодні статус викривача корупції мають понад 70 осіб, – НАЗК

Станом на сьогодні в Україні статус викривача корупції мають 72 особи. Загалом до Єдиного порталу повідомлень викривачів надійшло понад 4,1 тисячі дописів про корупційні правопорушення.

Про це повідомляє пресслужба Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) у Facebook, пише Рубрика.

Як повідомляють, у жовтні український інститут викривання отримав потужний імпульс для подальшого розвитку: вперше в історії країни викривачі корупції отримали винагороди.

"Загалом статус викривача на сьогодні мають 72 особи, а до Єдиного порталу повідомлень викривачів надійшло понад 4,1 тис. повідомлень", наголосили у повідомленні

Про готовність українців до викривальної поведінки свідчать також дані соціології. За даними соціологічного опитування "Стан корупції в Україні 2023: сприйняття, досвід, ставлення", рівень суспільного схвалення людей, які повідомляють про корупцію до уповноважених органів, зріс з 71% у 2021 році до 81% у 2023 році.

  • Хто такий викривач?
Закон України "Про запобігання корупції" передбачає такі основні вимоги:
  • Викривачем може бути тільки фізична особа.
  • Викривач має повідомити саме про факт корупції, а не інші порушення, такі як, наприклад, порушення трудового законодавства.
  • Інформація, яку повідомляє викривач, стала йому відома у зв'язку з його діяльністю: трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою.
викривачі НАЗК

Фото: Фейсбук / Національне агентство з питань запобігання корупції

  • Статус викривача — не єдина роль для громадян.

Якщо умови для отримання цього статусу не дотримані, особа буде вважатися заявником відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства або Закону України "Про звернення громадян".

У кожному випадку уповноважені органи зобов'язані реагувати на повідомлення, однак різниця в статусі зумовлює різний обсяг та специфіку правового захисту особи.

Нагадаємо, що одним із найбільш дієвих та безпечних каналів повідомлень для викривачів корупції є Єдиний портал повідомлень викривачів.

У вересні 2023 року Національне антикорупційне бюро України як один із ключових органів з протидії корупції підключено до цього порталу.

Як писала "Рубрика", підприємець Євген Шевченко отримав 13,3 млн грн як викривач корупції. Це 10% від розміру хабаря колишнього міністра екології та бізнесмена Миколи Злочевського керівництву НАБУ та САП у 2020 році, про який він повідомив НАБУ у 2020 році.

Центр протидії корупції розповідає, що це вже друга виплата викривачу корупції в Україні.

Уперше її виплатили 4 жовтня 2024 року, військовослужбовцю, який у 2020–2021 роках обіймав посаду директора департаменту внутрішнього аудиту Міноборони і 2021-го року повідомив НАБУ, що йому запропонували 24 млн грн хабаря за дії в інтересах певної компанії. Про це повідомляло НАЗК.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: