У Тернополі військові отримали від австрійської компанії інноваційні прилади до протезів: у чому рішення
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/10/ysmyms-e1729081367831-840x441.jpg)
Фото: Укрінформ / Юлії Томчишин
У Тернопільському національному медичному університеті австрійські фахівці Аарон Пітшл та Крістіан Боуда презентували інноваційну систему. Вона допомагає відчувати протез як власну кінцівку.
Про це пише Укрінформ, передає Рубрика.
У чому проблема?
Тернопільський національний медичний університет цьогоріч започаткував підготовку протезистів і налагоджує міжнародну співпрацю у цій сфері.
"Цей проєкт є дуже важливим, адже у зв'язку з війною в Україні є дуже багато людей з ампутаціями кінцівок. За неофіційними даними, ця кількість сягає близько 200 тисяч осіб. До цього року в нашій країні не було системи підготовки протезистів. У 2024 році чотири університети в Україні, зокрема і наш заклад, вперше відкрили магістерські програми з підготовки протезистів-ортезистів. Саме тому ми шукаємо різні можливості міжнародної кооперації, щоб закордонні колеги з великим досвідом у виготовленні протезів передали нашим студентам свої знання та досвід", – наголошують в університеті.
Яке рішення?
Австрійські фахівці Аарон Пітшл та Крістіан Боуда приїхали в Україну на запрошення Тернопільського національного медичного університету.
Вони презентували інноваційну систему, яка допомагає відчувати протез як власну кінцівку. Два такі прилади вже використовують тернопільські військові.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/10/ppapa-e1729081394480-277x300.jpg)
Фото: Укрінформ / Юлії Томчишин
Як це працює?
"Ця технологія дозволяє відновити периферичну чутливість та відчути протез наче власну кінцівку. Вона базується на основі винаходу, відзначеного Нобелівською премією у 2021 році. Нам важливо впровадити наші напрацювання в Україні, щоб допомогти людям, які стали жертвами цієї несправедливої війни. Українські військові зможуть отримати наші прилади безкоштовно завдяки допомозі донорів", – зазначив фінансовий директор австрійської компанії Saphenus Medical Technology Крістіан Боуда.
Як розповіли австрійські фахівці, розробка приладу тривала 7 років. Він отримав грант Європейської Ради інновацій від Європейської комісії.
Його вартість – близько 10 тисяч євро.
Понад 600 людей у Європі та США використовують цю систему. Зокрема двоє військових у Тернополі, яким австрійська компанія безкоштовно надала обладнання.
Серед них – 46-річний Руслан Пелехатий отримав важке поранення на Бахмутському напрямі. Вночі, коли йшов з позицій, наступив на протипіхотну міну.
"Я почав користуватися цим приладом понад два тижні тому. Спершу були незвичні відчуття, але за тиждень я до нього звик, почав відчувати протез як свою ногу. Тепер значно швидше ходжу по нерівних поверхнях – ґрунтових дорогах, сходах. Ця система дає мені відчуття, чи зробив я крок, навіть коли я цього не бачу – до прикладу, в темряві. Я ходжу набагато чіткіше і впевненіше", – розповів Руслан Пелехатий.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/10/pchsys-e1729081416297-215x300.jpg)
Фото: Укрінформ / Юлії Томчишин
Як повідомляється, австрійська компанія лише починає роботу в Україні. Програму підтримує та фінансує благодійний фонд Firuza Foundation. В її рамках планують налагодити роботу з реабілітаційними центрами, де проходять протезування українські військові.
Також закликають благодійників долучитися до цієї ініціативи.
Раніше ми розповідали, що в Україні запрацював Центр складного ендопротезування, остеоінтеграції та біоніки. Читайте докладніше в матеріалі "Рубрики".
Нагадаємо, Рубрика детально розповідала, як бійці звикають до протезів завдяки скандинавській ходьбі та футболу.
Окрім того, Рубрика писала, що унікальну операцію з остеоінтеграційного протезування провели у Вінницькій обласній клінічній лікарні імені Пирогова. Це новий напрям, який дає змогу підвищити мобільність пацієнта та пришвидшити його реабілітацію після ампутації.