Лубінець спростував інформацію про угоду між Україною й рф щодо обміну дітьми
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець спростував інформацію, що поширилася в одному з іноземних медіа про нібито укладену угоду між Україною, росією та Катаром щодо обміну дітьми. Омбудсмен назвав ці твердження відвертим просуванням російських наративів та підкреслив, що жодної подібної угоди не існує.
Про це повідомляє Рубрика з посиланням на допис омбудсмена в Telegram.
За його словами, Катар виконує роль посередника у процесі повернення незаконно депортованих та примусово переміщених українських дітей, за що Україна висловлює глибоку вдячність.
Водночас Лубінець наголосив, що Україна не викрадала та не утримує російських дітей на своїй території, а також не перешкоджає їх поверненню в росію.
"Міжнародне гуманітарне право не передбачає такого процесу як обмін дітьми. До якого цинізму треба дійти, щоб запропонувати подібний механізм повернення українських дітей з депортації?" – зазначив він.
Що передувало?
Раніше французьке видання Le Monde з посиланням на неназваного високопосадовця повідомило, що Катар досяг домовленості з Україною та росією щодо повернення тринадцяти дітей, переміщених через війну, під своєю егідою.
Начебто дев'ять неповнолітніх та один дорослий возз'єднаються зі своїми родинами в Україні, а до росії повернуться четверо неповнолітніх.
Джерело агентства Agence France-Presse (AFP) уточнило, що йдеться про дев'ятьох українських дітей віком від 12 до 17 років та чотирьох російських у віці від 2 до 7 років.
За словами джерела видання, усіх зустрінуть у посольстві Катару в москві перед возз'єднанням зі своїми родинами.
Зеленська: в Україні право дітей на освіту доводиться фізично захищати від російської агресії
Довідка
Катар, як посередник у питанні обміну дітей, з липня 2023 року допомагав репатріювати українських дітей, які Росія незаконно вивезла на свою територію з початку вторгнення в лютому 2022 року.
За оцінками України, 20 000 українських дітей "депортовані або примусово переміщені" до росії, хоча загальна кількість може бути набагато більшою, оскільки ця цифра стосується лише офіційно ідентифікованих дітей. За даними Києва, наразі близько 400 із них повернули.
Нагадаємо, за даними Генпрокурора, станом на 21 серпня 2024 року понад 2092 дитини постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф.
В Україні станом на 19 вересня 2024 року вважаються безвісти зниклими 1957 дітей.
Раніше повідомляла Рубрика, цього року майже на 40% порівняно з минулим зросла кількість дітей, які загинули внаслідок російських атак по всій Україні.
Згідно з офіційними даними ООН, з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну внаслідок ворожих атак загинули щонайменше 600 дітей. Проте в ЮНІСЕФ вважають, що справжня цифра, ймовірно, набагато вища.
У разі депортації вас або вашої родини можна звернутися до Офісу омбудсмена:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: [email protected];
- на гарячу лінію: 0 800 501 720;
- за телефоном: 044 299 74 08.
Нагадаємо, що "Діти війни" — це платформа, на яку можна повідомити та знайти всю інформацію про дітей, які постраждали внаслідок війни рф проти України.
В Офісі Генпрокурора наголосили, що надати інформацію про воєнний злочин щодо дитини можна через єдиний доказовий хаб: warcrimes.gov.ua та за телефонами: +380961004438, +380683235856.