Міндовкілля: повторне забруднення рухається по руслу річки Сейм
По руслу річки Сейм продовжують рухатися забруднювальні речовини.
Про це Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомило у Фейсбуці щодо актуальної інформації на річках Сейм та Десна, передає Рубрика.
"Повторне забруднення продовжує рухатися по руслу р. Сейм. Покращення фіксується по пункту с. Чумакове – прозорість води збільшилася, проте зберігається жовто-зелений відтінок, місцями — сіруватий. У пунктах с. Мутин та с. Озаричі вода мутна, рівень хімічного споживання кисню перевищує норму в 4,3 раза. Розчинений кисень відсутній", – ідеться у повідомленні.
У пункті Батурин спостерігається потемніння води, незначний специфічний запах, мор риби не спостерігається.
Хімічне споживання кисню перевищує норму у 1,1 раза. Кисневий режим в нормі. Перевищення по вмісту марганцю – до 1,3 раза. По азоту амонійному, залізу загальному, нітритах, фосфатах та хлоридах перевищення не зафіксовані.
Далі по течії показники якості води за добу не змінилися. Вода світла, на дні осаду практично немає, неприємний запах відсутній, мор риби не спостерігається.
Водночас на річці Десна спостерігається стабілізація ситуації. На всій протяжності у Чернігівській області вода посвітлішала, подекуди на дні осад темного кольору, неприємний запах та мор риби не спостерігаються. У річці з'являються живі водні біоресурси.
Переміщення забруднення у Київській області не фіксується.
Як повідомляла Рубрика, у Сумській області спостерігалось погіршення якості води в річці Сейм, з'ясовуються причини ймовірного повторного органічного забруднення.
Заходи для запобігання погіршенню якості води
Для боротьби із забрудненням води й прискорення процесу самоочищення річки, Міністерство захисту довкілля спільно з місцевими органами влади та науковцями вживає низку заходів. Зокрема, в дев'яти точках річки встановлено аераційні установки, які штучно насичують воду киснем.
Ці установки розташовані на шести пунктах у Чернігівській області та трьох — у Київській. Мета таких заходів — прискорити процес окислення органічних речовин і підтримати природне очищення води.
Також фахівці провели додаткові дослідження для виявлення наявності у воді пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук і важких металів. За результатами цих досліджень перевищень допустимих норм не виявлено, що свідчить про відсутність серйозних хімічних забруднень.
Не зафіксовано й масової загибелі риби, що могло б свідчити про критичний стан річки.
Нагадаємо, що українські фахівці встановили джерело забруднення річок Сейм та Десна. За "майже 100-відсотковими даними", ним є Тьоткінський цукровий завод, розташований на території Курської області російської федерації. Також вони наголосили, що відновлення біорізноманіття та біоресурсів річок Сейм та Десна займе 2-3 роки.
Станом на 11 вересня збитки довкіллю через забруднення річок Сейм та Десна в межах Чернігівської та Сумської областей оцінюються в понад 405 мільйонів гривень.