fbpx
Сьогодні
Фото 15:36 17 Вер 2024

В Антарктиці - рідкісне явище: біля станції "Вернадський" вдруге за рік побачили південне полярне сяйво

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр

Науковці з української антарктичної станції "Академік Вернадський" вдруге за рік спостерігали рідкісне природне явище — південне полярне сяйво. Попередній раз це диво природи було зафіксовано в серпні, під час антарктичної зими, а тепер його побачили в середині весни на крижаному континенті.

Про це пише Рубрика, посилаючись на Фейсбук Національного антарктичного наукового центру.

Українські дослідники Олександр Мацібура та Сергій Якущенко поділилися світлинами цього сяйва. За їхніми словами, південне полярне сяйво — явище, яке рідко можна спостерігати в районі станції "Академік Вернадський", де воно не з'являлося близько 10 років.

Антарктика, полярне сяйво

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр

"До цього сяйва тут не бачили близько 10 років. Це пов'язано з тим, що район "Вернадського" розміщений досить далеко від південного магнітного полюса, а також в нас постійно хмарно", – розповідають дослідники.

Пояснюючи рідкісність такої події в цій частині Антарктиди, дослідники зазначають, що станція розташована досить далеко від південного магнітного полюса, який є основною зоною для формування цього явища. Окрім того, часті хмарні умови значно ускладнюють спостереження за небом.

Антарктика, полярне сяйво

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр

Щоб побачити полярне сяйво, мають збігтися кілька важливих чинників:

  • сильні магнітні бурі,
  • ясне небо без хмар,
  • темний час доби.
Антарктика, полярне сяйво

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр

Під час антарктичного літа темряви майже немає, оскільки на континенті постійно світло. Втім, у ніч з 16 на 17 вересня всі ці умови зійшлися, і полярники змогли спостерігати це явище.

Магнітна буря та унікальні умови

У зазначену ніч на станції "Академік Вернадський" вчені зафіксували магнітну бурю рівня К-7 за індексом Бартельса, що вказує на значні збурення магнітного поля Землі. Магнітні бурі виникають через корональні викиди плазми з Сонця, коли величезні потоки заряджених частинок рухаються в напрямку Землі, взаємодіючи з її магнітосферою. Саме ця взаємодія створює умови для появи полярного сяйва.

Попри те, що небо було частково вкрито тонкими хмарами, а повний місяць яскраво освітлював усе навколо, українські полярники спостерігали сяйво близько 15 хвилин.

"І хоч на небі були смуги тонких хмар, а повний місяць яскраво освічував простір, близько 15 хвилин дослідники спостерігали унікальне явище. На відміну від минулого разу, коли сяйво проявилося здебільшого на фото, нині зимівники бачили його неозброєним оком", – кажуть у науковому центрі.

Дослідження магнітних бурь на станції "Академік Вернадський"

На станції "Академік Вернадський" вже понад 70 років проводять магнітометричні дослідження, що дозволяє вченим відстежувати активність магнітного поля Землі та його взаємодію з космічними явищами, такими як магнітні бурі.

Ці бурі можуть спричиняти суттєві зміни в магнітному полі планети, які стають видимими у вигляді полярних сяйв — захопливих і візуально дивовижних явищ.

Такі спостереження не лише науково важливі, але й підтверджують активність Сонця та його вплив на Землю, що має значення для багатьох сфер, від супутникового зв'язку до енергетичних систем.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: