У Чорному морі окупанти атакували цивільне судно з пшеницею для Єгипту, - Зеленський
У Чорному морі ракета російських загарбників поцілила по цивільному судну з вантажем пшениці для Єгипту одразу після виходу корабля з українських територіальних вод.
Про це повідомив президент Володимир Зеленський, пише Рубрика.
Президент зауважив, що Україна є одним із ключових глобальних донорів продовольчої безпеки.
"Від нормальної та безперешкодної роботи нашого експортного продовольчого коридору залежить внутрішня стабільність і життя десятків країн у різних частинах світу", підкреслив український лідер.
Зокрема, критичним постачання продовольства з України є до країн Африки та регіону Близького Сходу. Президент запевнив, що Україна й надалі робитиме все для захисту своїх портів, Чорного моря і постачання продовольства на глобальний ринок.
Як наголосив Глава держави, за попередніми даними, минулося без людських втрат.
"Очікуємо на реакцію світу. Пшениця та продовольча безпека ніколи не мають бути мішенню для ракет",— наголосив Зеленський.
Своєю чергою міністр закордонних справ Андрій Сибіга наголосив, що цей удар є "зухвалою атакою на свободу судноплавства та глобальну продовольчу безпеку".
This Russian strike is a brazen attack on freedom of navigation and global food security, in violation of UNGA Res. A.1183. Ukraine will immediately notify the United Nations and inform the International Maritime Organization of this crime. We urge partners to respond strongly. https://t.co/33eyxx4APj
— Andrii Sybiha 🇺🇦 (@andrii_sybiha) September 12, 2024
Україна негайно повідомить ООН та Міжнародну морську організацію про цей злочин. Київ закликав партнерів рішуче відповісти.
Що відомо про морський коридор у Чорному морі
Нагадаємо, у серпні 2023 року Україна оголосила про "гуманітарний коридор", щоб звільнити кораблі, що прямують до африканських та азійських ринків, і щоб обійти фактичну блокаду росії після того, як Москва відмовилася від угоди, яка гарантувала її експорт під час війни.
ВМС ЗСУ повідомили про відкриття тимчасового коридору, яким можуть скористатися всі цивільні судна, зокрема ті, які перебувають у портах Одеси.
Окрім того, український Уряд створив новий механізм страхування суден від воєнних ризиків, який дозволить значно знизити чинні страхові внески для перевізників, які експортують та імпортують з чи до нашої країни морем.
За словами командувач ВМС України Неїжпапи, на сьогодні з урахуванням атак та ударів морських безпілотників російські військові кораблі не заходять до північно-західної частини Чорного моря на площі майже 25 тисяч кв. км.
Він додав, що Україна хотіла б розширити свій судноплавний коридор, який охоплює лише морські перевезення з трьох основних одеських портів, включивши до нього порти Миколаїв і Херсон, проте це неможливо.
Варто додати, що у першому півріччі 2024 року українські експортери досягли значного зростання обсягів продажів своїх товарів, наростивши їх на 35%. Це стало можливим завдяки відкриттю морського коридору в Чорному морі, що суттєво поліпшило умови для українського експорту.