Забруднення Сейму та Десни: відновлення річок займе 2-3 роки
Українські фахівці встановили джерело забруднення річок Сейм та Десна. За "майже 100-відсотковими даними", ним є Тьоткінський цукровий завод, розташований на території Курської області російської федерації. Також вони наголосили, що відновлення біорізноманіття та біоресурсів річок Сейм та Десна займе 2-3 роки.
Про це повідомили директор Інституту гідробіології Сергій Афанасьєв та директор Український гідрометеорологічного інституту Володимир Осадчий на пресконференції у медіацентрі "Україна-Укрінформ".
За даними, які майже повністю підтверджені, у води річок потрапили близько 5,7 тисячі тонн продуктів переробки цукру. Це сталося протягом 7-9 діб, а основною загрозою є органічні речовини, які швидко знищують кисень у воді.
Як зазначив Осадчий, значна кількість розчинених продуктів переробки цукру спричинила швидке споживання кисню, що призвело до загибелі водних організмів.
"Велика кількість продуктів переробки була у розчинному вигляді. Як тільки ця маса надходила до річки Сейм, вона практично за кілька годин знищила весь кисень. Тому що одна молекула фруктози "споживає" 12 молекул кисню", – пояснив він.
Відновлення біорізноманіття та біоресурсів річок Сейм та Десна, за оцінками Афанасьєва, триватиме 2-3 роки.
Стан води та заходи безпеки
Останні дослідження поблизу міста Остер у Чернігівській області показали, що стан води покращується завдяки природним процесам самоочищення, які відбуваються в річці Десна. Вона працює як ефективна система насичення киснем і окислення органічних речовин, що знижує рівень забруднення.
Осадчий також зазначив, що у криницях сільських місцевостей вода є безпечною, оскільки немає зв'язку між поверхневими та підземними водами. Після належної водопідготовки вода з річок Сейм та Десна також буде безпечною для споживання людиною та тваринами.
Однак Афанасьєв попередив, що купатися у цих водах поки не рекомендується, оскільки органічні речовини можуть викликати швидке розмноження мікроорганізмів, що може бути небезпечним для людей.
"Я б не рекомендував купатися у забрудненій воді. Щобільше, наші дослідження показують, що у мелясі (речовині, яка є продуктом переробки цукру – ред.) тест-організми Дафнія магна та Церіодафнія розмножуються, як чумні (із надзвичайною швидкістю – ред.).
Це додаткова органіка, додатковий корм. Таким чином, відбувається також розмноження мікробіологічної складової. Це може бути неприємним для людини", – попередив він.
Сума збитків довкіллю через забруднення річок Сейм та Десна становить понад 405 млн гривень, – Міндовкілля
Що відбувається?
Як повідомлялося, Регіональний офіс водних ресурсів у Сумській області заявив про погіршення якісного стану води в річці Сейм, яка є лівою притокою Десни. Ішлося, зокрема, про забруднення води за течією Сейму, а також про замор риби в ньому.
У Державній екологічній інспекції пізніше поінформували, що перевищень хімічних або високотоксичних компонентів у Сеймі та Десні немає, натомість виявлене забруднення органічного характеру.
9 вересня виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако повідомив, що в річці Десна, яка омиває Чернігів, потемніла вода. У водоймі також фіксують масовий замор риби.
Станом на ранок 10 вересня забруднення річки Десни посунулося на 191 км від місця впадіння річки Сейм у Десну. Забруднення має точковий характер, без однорідних ознак.