Біля станції "Вернадського" вперше за 8 років зазнімкували полярне сяйво
Поблизу наукової станції "Академік Вернадський" українським полярникам вдалося зафіксувати південне полярне сяйво.
Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі, пише Рубрика.
Там зазначили, що це явище можна побачити надзвичайно рідко через те, що Антарктида розташована досить далеко від південного магнітного полюса Землі.
Другою причиною є те, що біля наукової станції переважно хмарно, однак вже кілька тижнів була морозна погода та чисте небо.
"Щоб сяйво було видно біля "Вернадського", мають відбуватися сильні збурення магнітного поля Землі. Це буває нечасто. Приладами ми реєструємо такі події в геомагнітній обсерваторії.
Однак побачити сяйво очима і зафіксувати на фото – велика удача, за мої вісім зимівель це сталося чи не вперше. Бо здебільшого коли прилади показують значні зміни магнітного поля, то в нас або небо затягнуте хмарами, або ж літній період, коли майже весь час світло", – пояснює геофізик Юрій Отруба.
Трохи "охолодитися": поки в Україні аномальна спека, полярники насолоджуються зимовими пейзажами
Науковці на приладах геомагнітної обсерваторії зафіксували бурю рівня К-8 за індексом Бартельса. Він описує відхилення магнітного поля Землі від норми протягом тригодинного інтервалу й може набувати значень від 0 до 9.
"На око воно виглядало як легка біла імла, трохи з рожевим відтінком. Але коли ми цю імлу сфотографували, то зрозуміли, що то і є сяйво, на фото проявилися зелений та фіолетовий кольори", – розказує геофізикиня 29-ї УАЕ Анна Соіна.
Знімки зробили вночі 12 серпня – тоді ж, коли в деяких регіонах України спостерігали північне сяйво.
Довідка
Полярне сяйво (лат. aurora polaris), також широко відоме як північне сяйво (лат. aurora borealis) та південне сяйво (лат. aurora australis) — оптичне явище світіння окремих ділянок нічного неба в полярних районах, яке швидко змінюється. Виникає у верхніх шарах атмосфери планети під впливом потоків заряджених частинок, які магнітне поле планети спрямовує до полюсів.
На поверхні Землі такі сяйва спостерігаються на відстані 20—35 ° від магнітних полюсів Землі одночасно на всіх довготах, але з різною інтенсивністю.
На нижчих широтах полярне сяйво зрідка спостерігається під час магнітних бурь, які викликані корональними викидами маси Сонця.
А раніше, українські полярники показали, як сідає сонце в Атлантичному океані. Фото зробили з криголама "Ноосфера".
Нагадаємо, українські полярники пояснили причину цікавої поведінки горбатих китів – тварини кружляючи створювали бульбашкову "сітку" поблизу поверхні води.
А нещодавно українські полярники зі станції "Академік Вернадський" зафільмували китів, які "шпигують" на поверхні океану в Антарктиці. Горбаті кити висунули свої величезні голови з води, щоб поцікавитися дослідниками в човні та їхньою роботою.