fbpx
Сьогодні
Фото 15:29 13 Сер 2024

Зберегти історичну пам’ятку в 3D: львівська студія відсканувала Кам’янець-Подільську фортецю

English version here

Фото: З відкритих джерел

Львівські фахівці створили детальну 3D-модель Кам'янець-Подільської фортеці, що входить до складу 7 чудес України. Тепер визначна українська пам'ятка історії й архітектури назавжди збережена у цифровому вимірі та зможе бути точно відновлена у разі будь-яких руйнувань. Проєкт реалізували за ініціативою Міністерства культури та інформаційної політики України.

Про це пише Рубрика.

Львівська студія Skeiron, яка займалась лазерним скануванням та подальшим оцифруванням Кам'янець-Подільської фортеці, опублікувала модель у відкритому доступі на платформі Sketchfab. Її може дослідити кожен охочий.

Фахівці створювали точну цифрову копію фортеці протягом 4 місяців та поєднували у роботі лазерне 3D сканування та фотограмметрію за допомогою дрона.

Загалом зробили близько 1000 станцій сканером та 3000 двовимірних знімків. Об'єднання двох технологій дало змогу побудувати тривимірну модель місцевості та фортеці з точною геометрією та високою якістю текстури.

Модель Кам'янець-Подільської фортеці

Модель Кам'янець-Подільської фортеці

Оцифрування пам'ятки назавжди задокументувало її у цифровому вигляді, а отже дозволить точно відновити споруду у разі пошкоджень чи руйнувань, можливих внаслідок впливу часу та збройної агресії росії на території України.

Модель Кам'янець-Подільської фортеці

Також цифрова модель покликана популяризувати історію та дослідження визначних споруд серед українців, де б вони не були. Проєкт з діджиталізації фортеці профінансував Міжнародний альянс захисту культурної спадщини в зоні конфліктів ALIPH Foundation.

Модель Кам'янець-Подільської фортеці

Фортецю почали будувати найімовірніше у XII столітті на території тогочасного Галицько-Волинського князівства. В XIV столітті це вже була важлива оборонна споруда Східної Європи. Вона стала доповненням до природної системи захисту середньовічного міста Кам'янець-Подільський, яке має унікальне розташування: скелястий півострів, що омивається звивистою річкою Смотрич.

Модель Кам'янець-Подільської фортеці

Нині фортеця є однією з найкраще збережених середньовічних пам'яток в Україні, знаходиться на території сучасної Хмельницької області та відкрита для відвідування.

Модель Кам'янець-Подільської фортеці

Довідка

Команда Skeiron працює в Україні з 2016 року і за цей час оцифрувала понад 250 історичних будівель України та більш як 350 експонатів музейних колекцій. Особливу потребу в збереженні архітектурної спадщини України фахівці усвідомили з початком повномасштабного вторгнення, адже щодня через російську агресію існує ризик втратити унікальні споруди, які є важливими символами міст і держави.

Аби мати змогу зберегти спадщину в цифровому вигляді, а також максимально точно відтворити її у разі пошкоджень, у березні 2022 року архітектори та інженери запустили проєкт #SaveUkrainianHeritage.

Нагадаємо, що Центр культурної спадщини "Єдисан" — про історію Миколаївщини, підтримку місцевої культури та збереження традицій. "Рубрика" розповідає, як активісти розвивають культурний проєкт у прифронтовому регіоні. Чиатйте докладніше у нашому матеріалі: "Як працює практична деколонізація: на Миколаївщині запустили центр культурної спадщини".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: