В Україні виявили випадки нового штаму коронавірусу FLiRT: що відомо
У липні 2024 року в лікарнях України виявили трьох пацієнтів з субваріантом COVID-19 FLiRT. Згідно з наявними дослідженнями, поточні вакцини та бустери залишаються й надалі ефективними, проте не рятують від зараження новим штамом.
Про це повідомляє Рубрика з посиланням на Facebook-сторінку Міністерства охорони здоров'я (МОЗ).
Як розповів головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, три випадки субваріанта виявили минулого тижня:
- два у Києві;
- один в Івано-Франківській області.
Захворіли дві жінки та чоловік старше 60 років.
Довідка про FLiRT
Новий штам походить від варіанту Omicron. Внаслідок специфічних мутацій в білку-шипі вірус краще зв'язується з клітинами та уникає імунної відповіді.
Це означає, що новий штам легше вражає ослаблений імунітет, у зв'язку з чим захворіти можуть й вакциновані. Водночас набутий імунітет знижує ризики ускладнень під час хвороби.
"ВООЗ поки що не надає специфічної оцінки щодо небезпеки FLiRT, однак зазначає, що він потребує моніторингу на рівні кожної країни. Наявні дослідження показують, що поточні вакцини, зокрема бустери, залишаються ефективними для захисту від важких форм COVID-19, хоча й не можуть повністю запобігти зараженню новим штамом", – пише МОЗ.
Нагадаємо, про нову мутацію вірусу FLiRT заговорили ще навесні 2024 року.
До FLiRT належать всі варіанти KP та JN, окрім JN.1 – він є їхнім предком. Нові варіанти спричиняють появу таких самих симптомів, як і попередні версії вірусу:
- лихоманку,
- озноб,
- кашель,
- болі у м'язах або тілі.
Пандемія COVID-19
Пандемія COVID-19, яка розпочалася наприкінці 2019 року, відзначилась різким зростанням захворюваності та смертності. Останнє викликало величезний тиск на системи охорони здоров'я по всьому світу.
Швидка розробка вакцин та їх широке впровадження стали ключовими елементами в боротьбі з пандемією, але вірус продовжував еволюціонувати. Зокрема нові штами, такі як "Дельта" та "Омікрон" стали новим викликом для глобальної охорони здоров'я, оскільки мали підвищену здатність до передачі й не тільки.
У столиці останніми тижнями значно підвищився рівень захворюваності на COVID-19.
Як повідомлялось, за два роки пандемія коронавірусної інфекції COVID-19 зупинила стабільне збільшення тривалості життя людей по всьому світові. До того прогрес спостерігали протягом десятиліття.
За даними ВООЗ, COVID-19 посів третє місце серед причин смертності у світі у 2020 році та друге – у 2021 році.
Від вірусу за цей період померло майже 13 мільйонів людей.
Проте коронавірус остаточно переходить в розряд сезонних захворювань і це попри те, що в Україні показники вакцинації проти COVID-19 ще не відповідають рекомендаціям ВООЗ.