День боротьби з раком легенів: чому потрібно знижувати рівень споживання тютюну та нікотину
1 серпня відзначається День боротьби з раком легенів, хвороби, яка забирає щороку майже 2 мільйони людей у світі. Саме рак легенів посідає перше місце в смертності серед онкологічних захворювань.
Головною причиною розвитку хвороби є споживання тютюнових та нікотинових виробів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 85% всіх випадків раку легенів спричинені вживанням тютюну.
В країнах з найнижчим рівнем споживання тютюну, таких як Ісландія, Швеція та Норвегія, рівень захворюваності на рак легенів є значно нижчим. Наприклад, в Ісландії, де тільки 11,8% дорослого населення курить, показник захворюваності на рак легенів є одним з найнижчих у світі. Те саме спостерігаємо в африканському регіоні – де, за даними ВООЗ, курять 9,5% дорослого населення, а показник смертності від раку трахеї, бронхів та легенів найнижчий у світі.
В Україні станом на 2021 рік зареєстрували 10 432 випадків раку легенів (8 256 у чоловіків, 2 176 – у жінок). За цей самий рік від раку легенів померли 7 637 українців. За даними Національного інституту раку України, 70% пацієнтів центру – це курці зі стажем, які палять від одного до десяти років.
В небезпеці не лише курці
А й ті, хто вдихають вторинний дим – пасивні курці. Згідно з даними Американського інституту раку, пасивне куріння підвищує ризик розвитку раку легенів у некурців на 20-30%. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних речовин, з яких щонайменше 70 є відомими канцерогенами.
Чи можуть сигарети для нагрівання та е-сигарети спричинити рак легенів?
Так! Адже наші легені пристосовані до повітря, а не до токсичних нікотинових випарів.
Хоча виробники електронних сигарет та тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) наголошують на тому, що ці продукти є менш шкідливими, незалежні дослідження доводять протилежне: безпечного куріння не існує!
"Як лікар, який сповідує принципи доказової медицини, не погоджуюсь із твердженням, що альтернативні способи куріння безпечні, оскільки не проведено багаторічні дослідження, немає результатів про віддалені наслідки, – наголошує пульмонологиня Діана Столяр. – Натомість незалежні дослідження показали, що використання ТВЕН негативно впливає на здоров'я легень та пов'язане зі значною легеневою та імуномодулюючою токсичністю, при цьому не було виявлено жодних відмінностей між курцями звичайних сигарет і тими, хто перейшов на IQOS. І пам'ятаємо, що це все-таки куріння тютюну. Все те ж підтримання нікотинової залежності, тільки зодягнене в сучасну техногенну оболонку".
Наукові дослідження демонструють високий рівень канцерогенів у аерозолях ТВЕН:
- деякі небезпечні речовини були виявлені у аерозолі iQOS у великих концентраціях: тверді часточки, смола, ацетилдегід (канцероген), акриламід (потенційний канцероген), акролеїн (токсикант та подразник);
- у значно вищих концентраціях, порівняно зі звичайними сигаретами, були виявлені формальдегіди (потенційний канцероген);
- рівні 22 шкідливих речовини у 2 рази вищі у iQOS, ніж у звичайних сигаретах, а рівні ще семи речовин, перевищують такі у звичайних сигарета у 10 разів!
Схожі висновки і про небезпечність вживання електронних сигарет:
- регулярне використання ароматизованих рідин може призвести до запалення та захворювань дихальних шляхів та сприяти розвитку пухлин;
- куріння е-сигарет підвищує ризики хронічних обструктивних захворювань легень, раку легень та серцево-судинних захворювань;
- вторинний аерозоль містить 1,2-пропандіол, ацетальдегіди та формальдегіди, деякі летючі органічні речовини, нікотин та важкі метали (при чому, рівні таких металів, як нікель і хром, у аерозолі вищі, ніж у диму від звичайних сигарет).
Що робити, аби подолати поширеність раку легенів?
Людям – припиняти вживати тютюнові та нікотинові вироби, державі – захищати людей від епідемії вживання тютюну та нікотину.
Відмова від тютюну та нікотину значно знижує ризик розвитку раку легенів. Вже через кілька років після відмови ризик захворювання знижується, а через 10 років він стає приблизно вдвічі меншим, ніж у тих, хто продовжує курити.
В Україні працює безоплатний професійний сервіс "Я кидаю курити" stopsmoking.org.ua, де можна знайти дієві інструменти боротьби з тютюновою залежністю та покроковий алгоритм дій.
Державі ж, аби подолати епідемію вживання тютюну та нікотину серед населення, необхідно зробити наступні кроки, що відповідають політиці MPOWER, розробленій ВООЗ на основі Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну:
- Підвищити акцизи на тютюнові вироби до 120 євро/1000 сигарет, сигарил, ТВЕН. Це дозволить знизити цінову доступність наркотичної продукції, особливо, для молоді.
- Ліквідувати будь-які прояви реклами та стимулювання продажу тютюнових та нікотинових виробів. Таким чином тютюнова індустрія не матиме змоги залучати молодь до куріння маркетинговими маніпуляціями.
- Заборонити будь-які ароматизовані тютюнові вироби. Сигарета – не цукерка! Таке рішення ліквідує ще один стимул до споживання таких виробів – приємний смак/аромат.
- Запровадити графічні медичні попередження на упаковках всіх тютюнових та нікотинових виробів. Громадяни мають право знати про реальні наслідки, які їх чекають в разі споживання вбивчої продукції.
Нагадаю, споживання тютюнових та нікотинових виробів спричиняє не лише рак легенів, а й онкологічні захворювання інших органів і тканин: горла, трахеї, ротової порожнини, печінки, шлунку, кишківника, підшлункової, а також інші серйозні захворювання.
Відмова від куріння – це безкоштовний крок, проте безцінний для вашого здоровʼя!