fbpx
Сьогодні
11:35 29 Лип 2024

В Україні хочуть ввести податок на солодку газовану воду: навіщо це рішення

Фото: freepik.com

Податок на солодку газовану воду мають намір ввести в Україні. Це приведе до зменшення її надмірного споживання, зокрема дітьми та молоддю, знизить пов'язані з цим негативні ризики для здоров'я.

Про це пише МОЗ, передає Рубрика.

У чому проблема?

У нашій країні неінфекційні захворювання щороку забирають сотні тисяч життів і є не лише значним тягарем для системи охорони здоров'я, а й серйозною загрозою соціально-економічному добробуту та національній безпеці.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), 91% смертей в Україні – це смерті від неінфекційних хвороб, а 63% з них – внаслідок серцево-судинних захворювань, що спровоковані, у тому числі цукровим діабетом. Найпоширеніші неінфекційні хвороби спричиняє неправильне харчування, насамперед зумовлене споживанням високого рівня вільних (доданих) цукрів.

 Найбільше доданих цукрів міститься у:

  • джемах,
  • печиві,
  • солодких йогуртах,
  • соках,
  • солодких газованих напоях тощо.

Яке рішення?

Днями комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав законопроєкт N 9032-1, що запроваджує акцизний податок на солодку газовану воду.

Після ухвалення Верховною Радою документ посилить систему громадського здоров'я України у боротьбі зі стрімким поширенням неінфекційних хвороб внаслідок надмірного споживання солодких газованих напоїв.

Як це працює?

Законопроєкт відносить газовані води з додаванням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин до переліку підакцизних товарів, а також – встановлює специфічну ставку податку у розмірі 0,1 євро (приблизно 4 грн) за 1 літр напою. Сплачувати податок будуть виробники та імпортери таких напоїв.

За оцінками ВООЗ, зростання ціни на солодкі напої на 20% через оподаткування може призвести до скорочення їх споживання приблизно на ті ж самі 20%. Це допомогло б знизити ризики ожиріння і цукрового діабету у населення.

Податки на солодкі газовані напої у різних формах запровадили приблизно 50 країн. Наприклад, у Бельгії такий податок становить 0,53 євро, у Польщі – 0,5 злотих/л, а якщо цукрів більше ніж 5 г – до кожного додаткового грама додається ще 0,05 злотих/л, в Норвегії – 0,25 євро/л.

Запровадження в Україні акцизного податку на солодкі напої приведе до зменшення їх надмірного споживання, зокрема дітьми та молоддю, знизить пов'язані з цим негативні ризики для здоров'я та сприятиме виконанню Україною міжнародних зобов'язань у сфері громадського здоров'я.

Довідка

У липні уряд схвалив законопроєкт, який передбачає підвищення низки податків і зборів на загальну суму 140 мільярдів гривень. Пропонують ввести окремі ставки військового збору на продажі ювелірних товарів (30%), придбання банківських металів (5%), придбання автомобілів, що підлягають першій державній реєстрації (15%), постачання мобільних послуг (5%), продаж нерухомості фізособами (5%).

Нагадаємо, раніше Рубрика повідомляла, що в Україні на солодкі газовані напої планують запровадити акцизний податок, а кошти з цього хочуть спрямувати на лікування захворювань та на здорове харчування у школі.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: