Незважаючи на масовані обстріли та дефіцит електроенергії, на наступні пів року бізнес налаштований оптимістично, - опитування ІЕД
Український бізнес на фоні перебоїв з електрикою та небезпеки зберігає високий рівень оптимізму на наступні 6 місяців.
Як пише Рубрика, про це свідчать дані щомісячного опитування підприємств, яке ІЕД провів у червні 2024-го року.
Оцінки фінансово-економічної ситуації на підприємстві та загально-економічного середовища в Україні залишаються позитивними вже декілька місяців поспіль. Також у згаданих сферах спостерігається дуже високий рівень оптимізму на наступні півроку.
Оцінка фінансово-економічної ситуації на підприємстві у перспективі шести місяців (червень 2024)
Оцінка загально-економічного середовища в Україні у перспективі шести місяців (червень 2024)
* на графіках зображений баланс позитивних та негативних оцінок; дані подаються у вигляді індексу (від -1 до +1).
Разом із цим плани бізнесу в короткостроковій перспектив, хоч й є оптимістичними, але в черговий раз погіршилися. Частка підприємств, які планують зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зменшилась з 47,6% у травні до 39,7% у червні 2024. Але частка підприємств, які очікують скорочення обсягів виробництва, суттєво не змінилась: 4,0% у травні та 5,8% у червні.
"Попри тенденції до зменшення ділового оптимізму, поки зарано стверджувати про суттєве погіршення економічної кон'юнктури допоки вчорашні "оптимісти" не стали "песимістами" — зауважила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.
До речі, у травні 2024 року більше половини (52%) підприємств тимчасово призупиняли роботу через відключення електроенергії і втратили 8% загального робочого часу.
Найбільше втрат через відключення зазнають мікро- та малі підприємства. Також найбільші втрати часу зазнали галузі деревообробки, виготовлення будматеріалів та поліграфії.
"У червні проблема з відключенням електроенергії посіла перше місце серед перешкод для бізнесу — про це повідомили 65%. Це досить високий показник для наших опитувань, оскільки переважно перше місце в рейтингу перешкод зазвичай мало показник понад 50%", — зазначив експерт ІЕД Євген Ангел.
При цьому проблеми на ринку праці залишили топ-3 основних перешкод для українського бізнесу, посівши четверту сходинку у рейтингу.
"Переважна більшість респондентів (88,5%) не планує змінювати кількість працівників в найближчі місяці. Водночас проблеми з пошуком кваліфікованих і некваліфікованих працівників, на думку наших респондентів, різко зменшилися, що може свідчити про те, що бізнес дійсно став поміркованішим в планах розвитку виробництва, принаймні в короткостроковій перспективі", — зазначила Оксана Кузяків.
Дисклеймер:
У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь понад 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 областей України. В червні 2024 було опитано 527 підприємств. Опитування у даному форматі проводиться з травня 2022 року.
Відео презентації результатів опитування — https://youtu.be/LH2low3Oaw8
Нагадаємо, у травні вперше за два роки відсоток українського промислового бізнесу, який працює на повну потужність, перевищив 15%.
Також повідомлялось, що за даними YouControl.Market, у всіх містах України у червні 2024 року реєстрація ФОПів зменшилася на третину у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року: приріст склав -30%.