Міжнародну нагороду "За хоробрість" отримала українська підполковниця поліції Яценко
Дружина Президента Олена Зеленська повідомила, що українська підполковниця поліції Марія Яценко отримала важливу міжнародну нагороду "За хоробрість" від Міжнародної асоціації жінок-поліцейських (IAWP).
Про це перша леді написала у Телеграмі, передає Рубрика.
"Одна з тих історій, що заслуговують перших шпальт міжнародних ЗМІ. Одна з тисяч історій хоробрості українських жінок. На початку повномасштабного вторгнення, коли росіяни завдавали авіаударів по Харкову, поліцейська евакуювала жінку з недоношеним немовлям, які без світла та води жили в підвалі пологового будинку", – написала Зеленська.
Далі вона поділилась історією зі слів Яценко.
"До мене звернулася жінка, яка просила про допомогу. Лікарі сказали всім якомога швидше виїздити, тож молода мати була в розпачі. Я сказала їй, якщо змога, знайти дитяче автомобільне крісло, і вона його знайшла. Коли я побачила цю дитину, вона була як лялька. Їй виповнилося п'ять тижнів, вона важила трохи більше ніж півтора кілограма. Це така крихітка, яку взагалі не можна було навіть пристебнути до крісла. Я все боялася, що ми десь влетимо в якусь яму, переживала, щоб встигнути до комендантської години. Я взагалі ніколи не возила дітей так. Все закінчилося добре. Мама потім писала, надсилала фотографії дитинки", – розповіла Яценко.
У США золоту нагороду та Гран-прі отримав документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар'їнки"
Потім підполковниця працювала з тими, хто постраждав під час тимчасової окупації:
- пройшов катівні росіян,
- втратив усе майно.
Брала участь в ексгумації тіл у місцях масових поховань в Ізюмі.
Багатодітна мама Марія Яценко не боїться працювати в одному з найнебезпечніших районів Харківської області та виконує свої обов'язки під ворожими обстрілами, які не вщухають ні на день.
Марія Яценко народилася у Харкові. 23 роки служби у поліції вона присвятила слідству, де пройшла шлях від молодшого лейтенанта до підполковника поліції. Війну поліцейська зустріла у рідному місті. Разом зі своїми трьома дітьми вони оселилися у підвалі будинку.
"Як почалися авіанальоти на місто, постало питання, треба було негайно убезпечити дітей для того, аби я могла далі працювати. На початку березня нам дозволило керівництво евакуювати родини. 3 березня я вивезла всю свою родину до міста Дніпро. Це був єдиний напрямок, на якому не було заторів. Вже в дорозі вирішували питання, де вони будуть жити. На щастя, знайшлися знайомі, які сказали, що можна залишитись у них", – розповідає жінка.
Тоді у Харкові майже всі мешканці постійно знаходилися в укриттях, не працювали магазини, почалися проблеми з продуктами. Родичі Марії з Дніпра завантажили її машину ліками, харчами, кормом для тварин. Все це вона привезла харків'янам.
Допомога землякам тоді стала для поліцейської щоденною справою. До неї звертались знайомі, друзі, сторонні люди – вона всім намагалася допомогти.
"Місто здавалося порожнім. Але приїздиш в якийсь будинок, кличеш 5-6 людей, а до тебе приходять ще 50. І ось їх ставало все більше, більше, більше. Так було, поки не запрацювали магазини, налагодилося життя. Кожен робив все, що міг – знаходили їжу, підтримували один одного. Дуже багато лишилося людей похилого віку. Були й ті, яких треба було вивозити з міста", – пригадує Марія.
Останні вісім місяців поліціянтка працює в Куп'янському районному відділі поліції, де займається зниклими безвісти за особливих обставин, а також розшуком та притягненням до відповідальності колаборантів. І продовжує щодня ризикувати життям, розслідуючи злочини росіян.
"Я вдячна вам, пані Маріє, за відданість своїй справі. Як, певна, вдячні жителі Харківщини – ті, кому ви привозили ліки, чиїх тварин вивозили з-під обстрілів, чиїх рідних шукали. Вдячна кожній і кожному, хто сьогодні має хоробрість працювати в Україні, захищати її людей та її закон", – наголосила Зеленська.
Як повідомляла Рубрика, голова української правозахисної організації "Альменда" 27-річна Марія Суляліна у Швеції отримала премію Civil Rights Defender of The Year 2024.
Також повідомлялось, що директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло отримав європейську нагороду імені Кеннета Гадсона за інституційну відвагу та професійну чесність.