Похід у гори для військових: в Івано-Франківську започаткували рішення для відновлення захисників
"Рубрика" розповідає про ініціативу, найближчі заплановані походи та хто може долучитися.
У чому проблема?
Воїни, що повертаються з війни, знаходяться у відпустці чи проходять відновлення після поранень, потребують всебічної реабілітації та психоемоційного відновлення. Дуже важливе значення має не тільки медична допомога, а й можливість повноцінно жити в суспільстві, відчувати себе реалізованим і потрібним.
Яке рішення?
Шлях до відновлення військових та ветеранів війни може відбуватися через мандри. Так вважають в Івано-Франківській туристичній компанії TURE. Цієї весни компанія за підтримки кемпів "Білий слон" та "Білий бізон" започаткувала соціальний проєкт tuReCOVERY. Раз на місяць захисники України мандруватимуть горами, сплавлятимуться річками та відвідуватимуть печери. Участь у мандрах безплатна. Проєкт діє для ветеранів війни чи діючих військових.
Як це працює?
"Наша мета — забезпечення фізичного та психологічного відновлення військових й ветеранів війни шляхом залучення їх до активного відпочинку, — кажуть у компанії. TURE. — На цей сезон ми запланували для наших воїнів серію спеціально розроблених мандрівок з періодичністю 1 раз на місяць".
Проєкт tuReCOVERY стартував 4 березня сходженням на Говерлу. Кількість учасників пілотної подорожі була обмежена. Адже в горах ще лежить сніг, і зимові сходження — то не просто, тому й відбирали серед охочих тих, хто мав попередній досвід зимових мандрівок і відповідний одяг та спорядження. Крім того, організатором і самим хотілося спершу здобути відповідний досвід проведення такого формату мандрівок, а вже потім масштабувати справу.
Першими учасниками проєкту стали двоє військових. Віталій — воїн, що отримав множинні політравми під час бойових дій першого року війни. Він уже відновився і тепер повертається до військової справи. Юрій — сапер, в серпні 2023 на островах Дніпра він втратив ногу, підірвавшись на міні. Проте в грудні вже став на протез, а в кінці січня почав пересуватись без милиць. Юрій також повертається до лав Збройних Сил, він хотів випробувати себе перед цим і тому рушив до зимових гір. І як зізнаються в компанії, саме запит Юрія на сходження і став каталізатором запуску цілого проєкту.
Отже, пробний похід пройшов так, як і анонсували організатори tuReCOVERY — в перший день сходження на Говерлу та спуск, смачна вечеря та відпочинок в кемпі "Білий Слон. Дземброня", а на другий — сплав на рафті річкою Черемош.
"Враження від першого походу у всіх його учасників позитивні, — говорить керівник туристичної компанії TURE Володимир Горон, який став провідником та гідом для захисників у горах. — Юра буквально недавно почав ходити на протезі, але досить жваво рухався що вгору, що вниз — і це надихає. Плюс гарна погода, приємне спілкування, всім було про що поговорити. Будемо продовжувати в тому ж самому форматі, додавати інші програми. Ми натхненні й вмотивовані рухати цю справу далі".
Керівник компанії TURE додає, подорожі та активний відпочинок для військових є потрібними та важливими не тільки під час війни, а і після.
"Це можливість для хлопців і дівчат, які були на фронті чи зазнали поранень, відчути, що для них не закриті двері в нормальне, повноцінне життя. Зрозуміти, що навіть у випадках ампутацій, в принципі можна займатися всім тим, чим займався до того. Особливо, якщо враховувати, що сучасні технології, те ж саме протезування, прогресують з кожним роком. Крім того, такі подорожі є своєрідним ментальним перезавантаженням. Навіть якщо тебе просто відпустили у відпустку. Бо в містах зазвичай не вдається так відпочити — забагато шуму, забагато людей, в горах же все зовсім по іншому. Та й трохи побути на самоті теж корисно", — каже Володимир Горон.
Що далі?
На квітень і травень компанія TURE в рамках проєкту TuReCOVERY запланувала такі події:
📌 15 — 16 квітня: Легкий трекінг та рафтинг на Чорному Черемоші.
Приймає кемп "Білий Слон. Дземброня".
Команда до 10 чол. Є певні медичні обмеження (бо включає похід горами і катання гірськими ріками).
📌 20 — 21 травня. Сплав рікою Дністер.
Приймає кемп "Білий Бізон".
Команда до 10 осіб. Без медичних обмежень (рівнинна та мальовнича річка доступна для всіх).
📌 Також організатори проєкти озвучують умови участі:
- Без алкоголю
- Паління — хотілося б без нього, але вже як вийде
- Участь безплатна (місцеві переїзди, проживання, робота гідів).
- Важливою вимогою також є врахування можливості самостійно пересуватись в горах (інклюзивні особливості враховуємо та обговорюємо).
- Відповідна фізична підготовка та наявність власного спорядження (за потреби можемо доукомплектувати).
Якщо ви хочете взяти участь у проєкті, необхідно заповнити анкету. Знайти її можна тут.
А якщо знаєте ветеранів чи діючих військових, яким буде цікаво активно відпочити та перезавантажитися — розкажіть їм про цей проєкт.
У Львові українським ветеранам хорватські фахівці допомагають проходити реабілітацію: у чому рішення
Ветеран із Вінниччини у Токіо із персональним рекордом пробіг на протезі марафон
Команда з 30 українських ветеранів і військовослужбовців вирушила на престижні спортивні змагання у Лас-Вегас: у чому рішення