Чеська ініціатива закупівлі боєприпасів: у Празі назвали терміни перших поставок снарядів
Через кілька тижнів вже можуть відбутися перші постачання боєприпасів до України у межах чеської ініціативи із закупівлі 800 тисяч снарядів для ЗСУ з-за меж Європейського Союзу.
Про це заявив заступник міністра оборони Чехії Ян Їреш в інтерв'ю Bloomberg.
Як повідомив представник чеського оборонного відомства, що до їхньої ініціативи вже приєдналася низка європейських країн. Посадовець відмовився говорити, які саме країни фінансують закупівлі або чиї запаси використовуються. Проте він припустив, що ця інформація, найімовірніше, буде розкрита після постачання снарядів.
Окрім того, як повідомив представник чеського оборонного відомства, перші поставки до України в рамках ініціативи, де Чехія виступає посередником для урядів, які бажають профінансувати закупівлю 155-мм снарядів у третіх країнах, можуть надійти вже за кілька тижнів.
Ініціатива Чехії – це один зі способів "продемонструвати, що ми справді щось робимо, а не чекаємо, що станеться на Капітолії", додав заступник голови Міноборони Чехії, натякаючи на блокування додаткової допомоги Україні в Конгресі США.
Що відомо про ініціативу Чехії щодо пошуку боєприпасів для України
17 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки президент Чехії Петр Павел заявив, що його країна ідентифікувала 500 000 снарядів калібру 155 мм та 300 000 снарядів калібру 122 мм, які можуть бути доставлені протягом кількох тижнів, якщо гроші будуть доступні.
Зі слів Павела, Чехія могла б здійснити передачу снарядів за лічені тижні, якщо заручиться фінансуванням від США, Німеччини, Швеції та інших.
Відомо, що до ініціативи Чехії приєдналися:
- Канада, яка виділить 30 млн канадських доларів (близько 23 млн дол. США) на закупівлю боєприпасів для України поза межами НАТО;
- Нідерланди виділяють понад 100 млн євро на цю ініціативу;
- Бельгія, яка виділить 200 мільйонів євро на ініціативу Чехії;
- Литва долучиться до чеської ініціативи із закупівлі та передачі Україні боєприпасів.
Загалом закупівлю боєприпасів для України за межами Європи підтримують 15 країн.
Варто додати, що протягом минулих місяців Європейський Союз значно наростив виробництво боєприпасів та доведе цю спроможність до 1 млн боєприпасів на рік вже у березні поточного року і до 2 млн – у 2025 році.