У Литві запропонували створити "Українське міністерство"
Депутат литовського парламенту Андрюс Кубілус запропонував створити у владних органах країни інституцію під умовною назвою "Українське міністерство", яка б координувала роботу на українському євронапрямку і консолідувала допомогу Україні.
Про це Андрюс Кубілус сказав на конференції "Литва-Україна", повідомляє Рубрика.
Парламентар зауважив, що нині "десятиліття України", і нагадав у цьому контексті, що Європейська комісія започаткувала "Департамент України" (йдеться про український відділ Генерального директорату Єврокомісії з питань сусідства та розширення — ред.).
"Ми розуміємо, для чого це зроблено: переговори, відновлення і так далі. Цей орган допоможе це все консолідувати та координувати. Якщо Україна є нашим "планом десятиліття", то нам потрібно "Українське міністерство". Ну може, не "міністерство", а інституційна домовленість, яка працюватиме в такому ж напрямку. Будемо намагатися втілювати такі плани", – сказав Кубілус.
Литовський депутат також наголосив на необхідності безперервності військової підтримки України, тож, за його словами, дуже важливо досягти в Європарламенті колективної домовленості, щоб 0,25% від ВВП від кожної країни-члена ЄС надходили на допомогу Україні.
Також учасники міжнародної конференції "Литва-Україна" обговорювали підтримку нашої держави з боку Литви, її досвід та перспективи. Увага приділялася чотирьом напрямкам: гуманітарна і військова підтримка, а також – допомога у відновленні України та євроатлантичній інтеграції. Організаторами конференції є депутати Європарламенту Пятрас Ауштрявічус, Раса Юкнявічене, Андрюс Кубілюс, Юозас Олекас, спільно з Литовським союзом стрільців, Комітетом Сейму у справах Європи, групою міжпарламентської мережі United for Ukraine у Сеймі Литви, благодійною організацією EU4Kherson та іншими.
Нагадаємо, у січні під час візиту президента Володимира Зеленського, Литва схвалила пакет довгострокової військової допомоги Україні на 200 млн євро. Уже в січні вона відправить боєприпаси, генератори, системи детонації, а в лютому – бронетранспортери M577.
Також президенти України та Литви Володимир Зеленський та Гітанас Науседа підписали у Вільнюсі спільну заяву. У документі йдеться, що президенти домовилися продовжити спільну роботу щодо забезпечення своєчасної, передбачуваної та довгострокової військової та фінансової підтримки України, зокрема через фінансовий інструмент для України (Ukraine Facility) від ЄС, Європейський фонд миру та Місію ЄС із військової допомоги Україні.
Зокрема Україна та Литва домовилися про спільне виробництво дронів і засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Акціонерне товариство "Українська оборонна промисловість" розпочинає стратегічне партнерство із чотирма литовськими компаніями.
Варто зазначити, від початку повномасштабного вторгнення фінансова допомога Литви нашій державі склала понад 1 млрд євро.