WР: Сполучені Штати розробляють нову стратегію допомоги Україні
В адміністрації президента Сполучених Штатів Америки Джо Байдена розробляють нову стратегію допомоги Україні, яка буде зосереджена не на відвоюванні захоплених російською федерацією територій, а на відбитті нових російських наступів, а також довгострокових перспективах – зміцнення збройних сил та економіки.
Про це пише The Washington Post з посиланням на джерела.
Як зазначають у виданні, плани Штатів є частиною багатосторонніх зусиль майже трьох десятків країн, які підтримують Україну.
Вони обіцяють їй довгострокову безпекову та економічну підтримку – як з огляду на необхідність, враховуючи "невтішні результати минулорічного контрнаступу і переконання, що аналогічні зусилля цього року, ймовірно, принесуть такий самий результат, так і як демонстрація непохитної рішучості президенту Росії Владіміру Путіну".
Кожна сторона готує документ, в якому викладені її конкретні зобов'язання на період до десяти років у майбутньому.
Видання зазначає, що Вашингтон також розробляє "нову стратегію, яка не буде зосереджена на поверненні територій, а зосереджується на допомозі Україні у відбитті нових наступів Росії при просуванні до довгострокової мети – зміцнення українських збройних сил та економіки".
За словами одного з джерел, ідея полягає в тому, щоб позиціювати Україну як таку, що поки що утримує свої позиції на полі бою. Однак "вивести їх на іншу траєкторію, щоб бути набагато сильнішими до кінця 2024 року… і вивести їх на більш стійкий шлях".
Однак, як зазначає видання, успіх такої стратегії майже повністю залежить від Сполучених Штатів, які на сьогодні є:
- найбільшим донором України – щодо грошей та обладнання,
- а також вони (США – ред.) є координатором багатосторонніх зусиль.
За даними WР, цієї весни адміністрація (Джо Байдена – ред.) має сподівання оприлюднити свої власні 10-річні зобов'язання, які будуть складені Державним департаментом і Білим домом. Та це відбудеться за умови, що запит президента Байдена на додаткове фінансування України в розмірі 61 мільярд доларів буде схвалений Конгресом.
Хиткий ґрунт, на якому наразі ґрунтується це припущення непокоїть як західних союзників, так і саму Україну. Адже республіканці в Палаті представників, схоже, копають дедалі глибше, відмовляючи в грошах.
За словами американських чиновників, документ гарантуватиме:
- підтримку короткострокових військових операцій,
- розбудову майбутніх українських збройних сил, здатних стримувати російську агресію.
Він міститиме конкретні зобов'язання та програми, які:
- допоможуть захистити, відновити й розширити промислову й експортну бази України,
- сприятимуть проведенню політичних реформ, необхідних для повної інтеграції в західні інституції.
Не випадково, за словами американського чиновника, сподівання полягають у тому, що довгострокова обіцянка – знову ж таки за умови підтримки Конгресу – також стане "перспективною" допомогою для України на випадок, якщо колишній президент Дональд Трамп буде переобраний на другий термін.
Як також зазначають у публікації, Захід сподівається, що у 2024 році Україна не втратить більше території, ніж одна п'ята частина країни, яка зараз окупована Росією.
Окрім того, західні уряди хочуть, щоб Київ зосередився на тактиці, в якій його війська останнім часом досягли більшого успіху – обстріли на великі відстані.
У розмовах із законодавцями представники адміністрації підкреслювали, що:
- лише близько половини із запитуваних 61 мільярда доларів спрямовані на поточні бойові дії,
- решта – на допомогу Україні у забезпеченні безпечного майбутнього без масивної західної допомоги.
Документ щодо допомоги США, за словами американських чиновників, які беруть безпосередню участь у його плануванні, складається з чотирьох етапів: воювати, будувати, відновлювати й реформувати.
План також передбачає додаткову протиповітряну оборону для створення захисних "бульбашок" навколо українських міст за межами Києва та Одеси, що дозволить відновити ключові галузі української економіки.
Що відомо про затримку допомоги від США
Нагадаємо, що у США закінчилися гроші, які призначені для фінансування військової допомоги Україні. У зв'язку з цим президент Джо Байден запросив у Конгресу понад 100 млрд доларів, в які входять понад 60 млрд доларів для України.
Зараз у Конгресі є розбіжності щодо цього пакету, оскільки республіканці вимагають додати туди пропозиції щодо посилення безпеки кордонів, зокрема з Мексикою. Запит Байдена досі не схвалили.
Байден наголосив на важливості ухвалення рішень у Конгресі для забезпечення України необхідними ресурсами, у тому числі засобами протиповітряної оборони та артилерії, для захисту від вторгнення росії.
Окрім того, 17 січня президент США Джо Байден обговорив із представниками обох палат Конгресу надання фінансової та військової підтримки Україні. Глава Білого дому закликав оперативно затвердити пакет допомоги Україні на суму 61,3 млрд доларів і наголосив на важливості посилення захисту кордону від нелегальних мігрантів з Мексики.
Також раніше Байден заявляв, що готовий до серйозних змін у міграційній політиці, та закликав республіканців не блокувати допомогу Україні, бо в іншому разі доведеться платити ще більше.