Польща виступає проти продовження торгових преференцій для України
Уряд Польщі виступає проти продовження безмитних преференцій для України в угоді про вільну торгівлю з Україною на 2024-2025 роки, яку Єврокомісія має продовжити своїм розпорядженням з 5 червня на черговий рік.
Про це йдеться у листі міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Чеслава Секерського до єврокомісара з питань торгівлі Валдіса Домбровскіса, про який пише польське видання RMF24.
Як підкреслюється в листі польського міністра, запроваджена після початку повномасштабного вторгнення росії повна лібералізація торгівлі між ЄС і Україною "мала зворотні наслідки, ніж це очікувалося".
Він підкреслює:
"Проблеми з надмірним імпортом стосуються не лише збіжжя, а й цукру, м'яса птиці, яєць, м'яких фруктів (особливо замороженої малини), яблучного концентрату".
Урядовець звернув увагу, що, наприклад, імпорт цукру з України за цей час зріс у 12 разів.
Секерський повідомив, що з Україною треба розпочати переговори про "поступову взаємну лібералізацію, що супроводжувалося б поступовим приведенням українського сільського господарства до стандартів і законодавства ЄС".
Польський міністр висловився за виключення з майбутнього розпорядження Єврокомісії про вільну торгівлю з Україною положень про цукор, м'ясо птиці, а також встановлення посилених захисних положень.
Асоціація автоперевізників пропонує європейським колегам альтернативу поверненню системи дозволів
Водночас він задекларував готовність Польщі повернутися до розмов у форматі "Єврокомісія, Україна, сусідні з Україною країни" щодо пошуку якомога більш ефективних механізмів співпраці.
Від співробітництва в цьому форматі раніше відмовився попередній уряд Матеуша Моравецького після того, як ЄС не погодився продовжити з 15 вересня європейську заборону на імпорт українського збіжжя.
Довідка
Раніше єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський (Польща) також пригрозив заблокувати розпорядження Єврокомісії щодо продовження угоди про вільну торгівлю з Україною на 2024-2025 роки, якщо в ній не буде враховано його пропозицій щодо торгових обмежень для Києва.
У листі до Домбровскіса і президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн Войцеховський наполягає, що він не підтримає розпорядження, якщо в ньому не буде передбачено захисних механізмів для внутрішнього ринку ЄС від дестабілізації з боку надмірного напливу українських продуктів. Крім передбачення механізмів, як у випадку блокування з боку ЄС українського збіжжя, єврокомісар наполягає на введенні квот щодо ввезення з України цукру і м'яса птиці.
Міністр сільського господарства Польщі Секерський заявив, що ембарго на українські продукти, яке попередній польський уряд запровадив в односторонньому порядку з 15 вересня, буде безстроковим – до окремого розпорядження про його скасування.
"Наш спільний кордон має бути справжнім європейським кордоном. Кордоном єдності. Не має бути кордонів між нашими народами", – наголосив Володимир Зеленський.