Рада прийняла закон про посилення незалежності САП
Верховна Рада України сьогодні, 8 грудня, ухвалила закон про посилення інституційної незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на результати голосування в парламенті та Telegram-канали народних депутатів Олексія Гончаренка та Ярослава Железняка.
Законопроект №10060 про незалежність САП як органу, який раніше входив до Офісу Генерального прокурора, було прийнято в цілому у ході засідання Ради 298 голосами "за". Зазначимо, що така реорганізація САП була однією з вимог Європейської комісії, а також Міжнародного валютного фонду.
Що передбачає незалежність САП:
- Вдосконалення процедури конкурсного відбору на адміністративні посади в САП та посади прокурорів;
- Створення окремої процедури дисциплінарних проваджень щодо прокурорів САП;
- Визначення механізму підзвітності керівництва САП, яке ґрунтується на оцінці ефективності діяльності САП.
Законопроєктом скасовуються правки щодо терміну розслідування до вручення підозри. На період воєнного стану було встановлено термін 30 місяців для розслідування до вручення підозри, тепер ці обмеження скасовані, і розслідування може тривати безстроково.
Депутат Железняк додав, що в законопроєкті скасовані деякі норми щодо «правок Лозового», але «дуже частково». Так звані правки Лозового ухвалили народні депутати минулого скликання, порушивши регламент. Зміни стосуються строків досудового розслідування, призначення та проведення експертизи, можливості оскаржувати повідомлення про підозру тощо.
У середині вересня уряд ухвалив законопроєкт про посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, що допоможе досягти більшого прогресу в подоланні корупції. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, це "один зі структурних маяків програми співпраці з МВФ" та частина державного курсу на системну боротьбу з корупцією.
Закон, зокрема, передбачає:
- отримання САП статусу юридичної особи публічного права;
- окреслення повноважень керівника САП із статусом заступника генерального прокурора;
- визначення штату, структури й організації в установі керівником САП;
- створення механізму підзвітності та аудиту за участю міжнародних експертів;
- врегулювання процедури конкурсного відбору прокурорів.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура – є самостійним й незалежним підрозділом Офісу генерального прокурора. Її мета полягає в забезпеченні прозорих досудових розслідувань, які проводить Національне бюро України.