В Україні запустили платформу "Велосипедом до школи": як працює рішення
В Україні запрацювала платформа "Велосипедом до школи". Наразі поїздки на велосипеді стають дедалі популярніші в країні, проте безпека на дорогах залишається основною проблемою.
Про це інформує Рубрика.
У чому проблема?
Поїздки на велосипеді стають дедалі популярніші в Україні, однак безпека на дорогах залишається основною проблемою в країні: ДТП є найпоширенішою причиною смертності серед молоді до 18 років.
Крім недостатньої велоінфраструктури, основною проблемою часто є незнання правил дорожнього руху та правильної поведінки в дорожньому русі. Це, зокрема, засвідчили й результати онлайн-опитування в українських школах наприкінці 2021 року в межах кампанії "Велосипедом до школи" про рівень знань ПДР для велосипедистів серед учнів та вчителів.
Найбільше труднощів в учасників опитування викликали питання відкритого типу, де потрібно було дати розгорнуту відповідь, а саме: хто має перевагу в русі в конкретній ситуації, чим має бути обладнаний велосипед, які дії слід виконати при здійсненні поворотів та ін. Цікаво, що лише 35,8% опитаних, тобто менше половини, знають про те, що забороняється робити під час руху велосипедом — подавати сигнал пішоходу на тротуарі, користуватись телефоном, робити непередбачувані маневри.
На початку Тижня безпеки руху в Україні під час відкриття конференції Veloforum 2023 про освіту з безпеки руху та шкільну мобільність у Департаменті патрульної поліції України навели статистику ДТП, в т.ч. за участю користувачів велосипеда.
"Безпека руху є дуже важливою, адже за 10 місяців 2023 року в Україні сталося 19 743 дорожньо-транспортні пригоди з потерпілими і загиблими, в яких, на превеликий жаль, загинули 2493 людини, з них — 155 діти. За участю велосипедистів сталося 1275 ДТП з потерпілими і загиблими за 10 місяців цього року. Це великі цифри і великі втрати, тому ми розуміємо, що окрім нашої діяльності у сфері безпеки, організації та нагляду дорожнього руху, важливе значення має просвітницька діяльність, щоб покращити нашу правову свідомість у сфері безпеки дорожнього руху. З 2016 року в Україні працюють шкільні офіцери поліції в усіх містах, де діє патрульна поліція. Ми працюємо як у школах, так і в громадах, пояснюючи правила безпечного дорожнього руху, і з радістю підтримали національну кампанію «Велосипедом до школи»: представники патрульної поліції зробили свій внесок у розробку освітніх матеріалів та їхнє поширення, щоб усі володіли необхідними навичками і знаннями для керування велосипедом і поважали одне одного на дорозі", – розповів Олексій Білошицький, перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України.
Яке рішення?
Зміни в Новій українській школі (НУШ) та онлайн-платформу національної кампанії «Велосипедом до школи» з навчально-методичними матеріалами та тестами про безпеку руху на велосипеді для вчителів та учнів презентували 13 листопада на Veloforum 2023 "Велосипедом до школи: освіта з безпеки руху та шкільна мобільність" у Києві в "Освіторія Хабі" на початку Тижня з безпеки руху в Україні.
Національна кампанія "Велосипедом до школи" стартувала в Україні 2021 року в межах проєкту "Впровадження освіти з безпеки руху на велосипеді в українських школах. Сприяння сталій мобільності та покращенню безпеки дорожнього руху для дітей та молоді в Україні", який впроваджує в Україні U-Cycle (ГО "Асоціація велосипедистів Києва") в партнерстві з ChildFund Deutschland за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Кампанію "Велосипедом до школи" також підтримує програма МАТРА Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Метою проєкту є інтегрувати навчання з безпеки руху на велосипеді в українську шкільну освіту. Така освіта в Україні забезпечить ефективніший захист дітей і підлітків на велосипедах та підвищить їхню участь у дорожньому русі.
"Під час національної кампанії "Велосипедом до школи" Міністерство освіти і науки України внесло відповідні зміни в навчальні програми, зокрема актуалізувало та доповнило теми про безпеку руху на велосипеді в предметах "Основи здоров'я" для 6-9 класів і "Я досліджую світ" у молодшій школі, додало модуль "Велоспорт" у навчальні програми з фізичної культури». Також зроблена велика робота в навчально-методичному забезпеченні веломенторів, тобто тих вчителів, які будуть навчати дітей безпечному руху на велосипеді.
Національна кампанія "Велосипедом до школи" — це дуже успішний приклад партнерства громадських організацій і різних державних інституцій. Міністерство освіти і науки України буде й надалі підтримувати подібні ініціативи, спрямовані на формування безпечної поведінки в дітей та рівня їхньої обізнаності, а через дітей ми можемо впливати й на батьків", – пояснила Світлана Фіцайло, начальниця відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин директорату шкільної освіти Міністерства освіти і науки України.
Національна кампанія «Велосипедом до школи» відбувається у співпраці з державною науковою установою "Інститут модернізації змісту освіти" Міністерства освіти і науки України.
Як це працює?
Веломенторами та веломенторками для дітей і підлітків можуть стати вчительки та вчителі українських шкіл, педагогічні працівники та працівниці інших навчальних закладів, а також патрульної та ювенальної поліції, громадські активісти та активістки, батьки, рідні й опікуни школярів.
Онлайн-платформа національної кампанії "Велосипедом до школи" з навчально-методичними матеріалами для вчителів та учнів містить:
- тест на знання правил дорожнього руху та культури їзди на велосипеді
- онлайн-курс для веломенторів
- анімаційні інтерактивні відео для школярів
- навчально-методичний посібник для веломенторів і робочий зошит із вправами для учнів
- рекомендації для створення навчального майданчика з безпеки руху на велосипеді на території школи або громади
- інші корисні навчальні матеріали про безпеку руху на велосипеді
- анкету вступу до всеукраїнської мережі веломенторів.
Онлайн-платформа «Велосипедом до школи» забезпечує рівний доступ до знань про безпеку руху на велосипеді для української молоді та освітян: https://bike2school.u-cycle.org.ua/
"Національна кампанія "Велосипедом до школи" — це наш внесок у розбудову громадянського суспільства, безпечних міст і громад, популяризацію велоруху серед школярів, які в майбутньому стануть свідомими учасниками дорожнього руху, та позитивну трансформацію в громадах України. Ми віримо в те, що освіта з безпеки руху на велосипеді конвертується у врятовані життя, а велосипедні школи запустять велодружні міста та громади, комфортні для життя", – вважає Анастасія Макаренко, виконавча директорка U-Cycle (ГО "Асоціація велосипедистів Києва").
Під час конференції Veloforum 2023 презентували зміни в Новій українській школі (НУШ) щодо освіти з безпеки руху на велосипеді, успіхи національної кампанії "Велосипедом до школи" в інтеграції освіти з безпеки руху на велосипеді в шкільну програму та велофестивалі в 15 пілотних українських школах, а також поділилися експертними порадами, як громадам відновлюватися і розвивати велоінфраструктуру та сталу мобільність.
Під час конференції відбулося мережування та нетворкінг учасників та учасниць з закладів середньої освіти, органів місцевого самоврядування, Патрульної поліції, громадських організацій з Української велосипедної мережі та Інституту модернізації змісту освіти МОН. Відеозапис онлайн-трансляції конференції доступний на Youtube: блок про освіту з безпеки руху в українських школах і блок про сталу мобільність. Veloforum — це щорічна конференція в Україні на перетині транспортної політики, сталого місцевого розвитку і громадянського суспільства. Цього року конференція стала фінальною подією національної кампанії "Велосипедом до школи".