ВККС відновлює кваліфікаційне оцінювання суддів: для чого це рішення
Вища кваліфікаційна комісія суддів України у понеділок, 13 листопада, відновлює кваліфікаційне оцінювання суддів на відповідність займаній посаді.
Про це повідомляє пресслужба ВККСУ у Фейсбуці, пише Рубрика.
У чому проблема?
Вища кваліфікаційна комісія суддів — це орган, який відповідає за формування суддівського корпусу. ВККС проводить конкурс на суддів в усі суди України: перевіряє кандидатів і проводить іспити.
У складі комісії шістнадцять членів — їх обирають або призначають зʼїзд суддів, представники юридичних вишів, адвокати, омбудсмен з прав людини та голова Державної судової адміністрації.
Створення Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів — це одна з вимог для початку переговорів про вступ України до ЄС.
Яке рішення?
Вища кваліфікаційна комісія відновлює оцінювання суддів на відповідність займаній посаді.
Таке оцінювання повинні пройти 1 884 судді місцевих та апеляційних судів з усієї України.
"Кваліфікаційне оцінювання суддів, яке відновлюється з 13 листопада 2023 року, розпочнеться з роботи трьох колегій Комісії. У перший день заплановано проведення співбесід з дев'ятьма суддями", – йдеться в повідомленні.
Як це працює?
У ВККСУ уточнюють, що 109 особам доведеться цю процедуру розпочинати зі складення іспиту, а переважна більшість – 1 775 осіб – допущені до другого етапу – дослідження досьє та проведення співбесіди.
Згідно з повідомленням, до етапу співбесід долучається Громадська рада доброчесності (ГРД), "яка має сприяти Комісії у встановленні відповідності судді чи кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності".
"Якісне та прозоре проведення кваліфікаційного оцінювання суддів сприятиме підвищенню довіри до правосуддя в Україні. Тому комісія докладе максимум зусиль, аби ця процедура показала свою ефективність", – зазначив голова ВККС Роман Ігнатов
Зазначається, що ВККСУ напередодні відновлення кваліфікаційного оцінювання спільно з ГРД погодили перелік індикаторів, які свідчать про невідповідність судді чи кандидата на посаду судді критеріям доброчесності та професійної етики, а також принципи їх застосування.
"Вважаю це важливим і необхідним кроком, адже перелік індикаторів, які вказують на недоброчесність, та принципи їх оцінювання забезпечать єдиний підхід до даної процедури і підвищать її транспарентність. При цьому Комісія спільно з ГРД й надалі працюватиме над вдосконаленням таких індикаторів", – зазначив заступник голови ВККСУ Руслан Сидорович.
За даними пресслужби, всі співбесіди транслювалися в прямому ефірі на ютуб-сторінці Комісії.
Заступник голови ВККС Руслан Сидорович сподівається, що це підвищить прозорість оцінювання. Він додав, що індикатори надалі будуть вдосконалювати.
Кваліфікаційне оцінювання суддів, яке відновлюється з 13 листопада 2023 року, розпочнеться з роботи трьох колегій комісії.
У перший день заплановано проведення співбесід з дев'ятьма суддями.
У ВККСУ нагадують, що останнє засідання ВККСУ щодо процедури кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді проводилось ще 5 листопада 2019 року, а уже через два дні припинились повноваження членів Комісії другої каденції.
Новий склад ВККСУ було обрано в червні 2023 року.
Вища рада правосуддя упродовж січня-жовтня 2023 року звільнила 288 суддів:
- 263 – у відставку,
- 19 – за власним бажанням судді,
- 6 – за вчинення істотного дисциплінарного проступку.