Екорішення: "Батарейки, здавайтеся" вперше за 1,5 роки з України до Польщі відправили на перероблення 42 тонни батарейок
Батарейку не можна викидати у звичайний сміттєвий бак. Адже в її складі — половина таблиці Менделєєва в найбільш небезпечних комбінаціях.
У чому проблема?
Звичайна пальчикова батарейка стає небезпечним відходом, коли вичерпує свій ресурс. 1 сучасна пальчикова батарейка здатна забруднити токсичними речовинами близько 16 м2 землі.
Яке рішення?
Щоб уникнути цього, батарейки потрібно переробляти спеціальним чином. На жаль, в Україні немає жодного заводу чи підприємства, яке займалося б такою переробкою.
У березні 2020-го волонтери ініціативи "Батарейки, здавайтеся" вперше в історії країни було відправлено партію вживаних батарейок на переробку до Румунії. Раніше ж зібрані батарейки в Україні зберігали на складах, або вони потрапляли до псевдопереробників, які викидали їх на сміттєзвалища. Про це повідомляла Рубрика, посилаючись на організацію "Батарейки, здавайтеся".
Як це працює?
Попри війну, все більше українців почали правильно утилізувати батарейки. У результаті – "Батарейки, здавайтеся!" вперше за час повномасштабного вторгнення змогли організувати відправку батарейок на перероблення до Європи.
Всього було відправлено 42 тонни батарейок. Їх збирали в супермаркетах «Сільпо». Батарейки перероблятимуть на заводі Recupyl в Польщі. У відправлення команда Сільпо поклала GPS трекер, який дозволить відстежити шлях батарейок до заводу.
Перероблення цієї партії фінансують Сільпо + 7 брендів батарейок, які продаються на поличках – з доходів від продажів.
«Було би, звичайно, ще «простіше» переробляти батарейки в Україні, але нагадаємо: поки що це недоцільно та збитково. Більшість місяців на рік таке підприємство би просто простоювало, адже як для промислових масштабів – батарейок поки що сильно недосттаньо, як і коштів на їх перероблення», – повідомляють "Батарейки, здавайтеся".
Нагадаємо, що кожного року близько 3250 тонн батарейок (162,5 млн штук) імпортують в Україну, а переробляють поки – менше ніж 5%.
Загалом в Україні працюють 1212 пунктів збирання батарейок від "Батарейки, здавайтеся", зокрема в магазинах "Сільпо", "Епіцентр", Novus, Jysk, Comfy, Leroy Merlin, а також на заправних станціях KLO та WOG.