НБУ виводить з ринку "Сенс Банк" та пропонує його націоналізувати: що чекає вкладників та клієнтів
Національний банк України вирішив вивести з ринку "Сенс Банк" (раніше — "Альфа-Банк") та звернувся до уряду з пропозицією про його націоналізацію. Проте фізичні особи й надалі зможуть користуватися своїми наявними коштами на картках.
Про це мове йде у пресрелізі НБУ, заява директорки-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлани Рекрут на прес-брифінг Національного банку України.
У НБУ зазначили, що кінцевими власниками "Сенс Банку" є громадянин росії та Ізраїлю Михайло Фрідман, громадянин росії та Латвії Петро Авен та громадянин росії Андрій Косогов. Вони перебувають під санкціями ЄС та багатьох інших країн за підтримку агресії проти України. Це "завдає значного репутаційного ризику та має суттєвий негативний вплив" на діяльність банку.
В НБУ також відзначили погіршення платіжної дисципліни позичальників "Сенс Банку", через що капітал фінустанови за період із 1 березня до 1 липня зменшився на 50%, коли в інших системно важливих банках він у цілому збільшився на 29%.
А ще власники "Сенс Банку" не здатні виконувати зобов'язання про підтримання достатнього рівня капіталу та вжиття своєчасних заходів для запобігання неплатоспроможності, додали в НБУ.
"В умовах дії в Україні воєнного стану […] та з урахуванням поточного фінансового стану АТ "Сенс Банк" усе вищезазначене становить загрозу для інтересів вкладників та інших кредиторів Банку. За таких умов […] Національний банк зобов'язаний прийняти рішення про виведення системно важливого АТ "Сенс Банк" із ринку", зазначили в заяві НБУ.
На підставі цього рішення в "Сенс Банку" запровадять тимчасову адміністрацію та делегують повноваження тимчасового адміністратора банку.
Сервіси для українців поки працюватимуть у звичайному режимі, без додаткових обмежень. Також без обмежень прийматимуть платежі юридичних осіб.
Своєю чергою Рекрут також запевнила, що в період дії тимчасової адміністрації обмежень на користування коштами для фізичних осіб не буде.
"Важлива інформація. Як працюватиме банк в ці дні. Обмеження на кошти фізичних осіб не буде", – повідомила розпорядник Фонду гарантування.
За її даними, всі фізичні особи зможуть користуватися своїми наявними коштами на картках, в межах встановлених банком чи Нацбанком лімітів. Також не буде обмежень щодо:
- зняття готівки в банкоматах, звичайно в межах лімітів, встановлених банком та Нацбанком;
- використання овердрафтів, знову ж таки в межах лімітів.
"Що стосується юридичних осіб. Ми зараз працюємо на прийом платежів від юридичних осіб, а вихідні платежі будуть працювати завтра з другої половини дня", – наголосила Рекрут.
За її словами, юрособи зможуть спокійно відправляти свої кошти завтра, 21 липня, з другої половини дня.
"Важлива інформація, що в ці декілька днів не будуть діяти всі договори щодо кредитування. Вони не будуть діяти у період дії тимчасової адміністрації", – наголосила директор.
До того ж, за наявною інформацією стало відомо, що відділення банків будуть працювати у робочі дні у звичайному режимі, у вихідні дні – без клієнтів.
Відмітимо, що Нацбанк звернувся до Кабінету Міністрів із пропозицією щодо націоналізації "Сенс Банку". Якщо уряд ухвалить таке рішення, то тимчасова адміністрація з того моменту триватиме не більше двох днів.
Що відомо про "Сенс Банк"
Нагадаємо, що 16 червня президент Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє націоналізувати банки, що належать підсанкційним особам.
Після накладання санкцій на російських акціонерів "Альфа-Банку", зокрема на російського олігарха українського походження Михайла Фрідмана, Нацбанк відсторонив їх від управління та призначив незалежним довіреним представником Сімеона Дянкова.
Тоді ще "Альфа-Банк" був внесений НБУ до переліку системно важливих. У ньому зберігаються 48 млрд грн депозитів фізосіб (6% від усіх депозитів в українських банках) і 24 млрд грн коштів підприємств.
Окрім того, "Сенс Банк" має 130 відділень у всій Україні. Фінустанова обслуговує:
- понад три мільйони фізичних,
- 55 тисяч юридичних осіб,
- 82 тисячі ФОПів.
У банку працюють 4,5 тисячі співробітників.
Як писала Рубрика, 24 вересня 2022 року Нацбанк України погодив зміни до статуту "Альфа-Банку" про перейменування його на "Сенс Банк". У такий спосіб фінустанова вирішила позбутися "психологічної повʼязаності" з російським "Альфа-Банком".