Підлітків застрелили снайпери: правозахисники розкрили деталі вбивства в Бердянську двох неповнолітніх
Обставини загибелі двох підлітків, Тиграна Оганнісяна та Микити Ханганова, у тимчасово окупованому Бердянську досі незрозумілі.
Про це заявила співзасновниця Медійної ініціативи за права людини, координаторка напрямку "Війна і правосуддя" Ольга Решетилова в етері "Радіо Свобода".
Як зазначила вона, навіть якщо припустити, що підлітки почали стріляти першими, їх не намагалися "знешкодити якимось іншим чином".
"Ніхто не знає, як це відбувалося, і що відбувалося в той момент. Сьогодні (26 червня — ред.) нам стало відомо, що хлопці були вбиті пострілами снайперів. Микита був убитий пострілом у голову, а Тигран — у серце. Тобто окупаційна поліція навіть не намагалася якимось чином зберегти життя хлопців", розповіла Решетилова.
Як розповіла правозахисниця, впродовж пів року підлітки перебували під слідством, а, відповідно, під тиском та з обшуками. На слідчі експерименти слідчі приїжджали з кількома "джипами" силовиків.
"Усі ці слідчі дії супроводжувалися величезною кількістю озброєної охорони. Натомість у цій ситуації жодної спроби, якщо вірити версії окупантів, що це був напад на поліцейських, якимось іншим чином перешкодити цим діям хлопців не було", підкреслила вона.
Решетилова також нагадала, що вбивству Оганнісяна та Ханганова передувало піврічне переслідування. Зокрема, Тиграна викрали та якийсь час утримували в місцевій поліції, де катували. Обидва підлітки зазнавали тиску з боку окупаційної влади.
"Але в останні тижні цей тиск неймовірно посилився, тому що так звані слідчі вже підготували їм обвинувачення в "диверсії", що нібито вони готували підрив електроопор на мелітопольській залізниці. І цю справу мали передавати вже у суд. А це означало, що швидше за все, вони будуть знову заарештовані", зауважила правозахисниця.
Решетилова додала, що підлітки втекли з дому і переховувалися кілька днів після того, як минулого тижня до них приїхав підконтрольний окупаційній адміністрації слідчий. Мати Тиграна з молодшими дітьми виїхала з Бердянська і не могла йому допомогти.
"Щойно Тигран з'явився вдома, до нього відразу приїхав цей слідчий. І вони мали дуже тривалу розмову з ним. Про що? Ми не знаємо. Після цього Тигран і Микита вийшли прогулятися містом.
Тигран ще розмовляв зі своєю мамою. Він був абсолютно спокійний. Він сказав, що він до дев'ятої години планує бути вдома, що вони з Микитою думають, як святкувати Микитин день народження, тому що Микиті в неділю виповнювалося 17 років", розповіла вона.
Правозахисниця вважає, що поведінка хлопця за пів години до повідомлень про стрілянину не вказувала на те, що він планує "якісь ризиковані для свого життя дії".
Також окупаційна влада говорить про те, що нібито в цій перестрілці постраждали цивільні люди — випадкові перехожі. Водночас правозахисники такої інформації наразі підтвердити не можуть.
"Ми бачили все це листування в місцевих чатах упродовж того, як відбувалася стрілянина. Це дуже нетривалий період. І жодної інформації про те, що хтось там постраждав із цивільних, не було", зазначила вона.
Решетилова вважає, що окупаційна влада намагається "повісити" на вбитих злочини, яких вони не вчиняли. Це, мовляв, спроба приховати факти знущань і катувань із підлітків.
Своєю чергою, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець в етері телемаратону назвав убивство двох неповнолітніх хлопців у Бердянську "позасудовою стратою".
"Коли підлітки отримали підозри від слідчого комітету рф, ми відразу звернулися до росії. По-перше, щоб нам надали всю інформацію про них. По-друге, щоб українських дітей повернули додому", заявив він.
Як омбудсмен зауважив, Україна зверталася до Міжнародного комітету Червоного Хреста з проханням терміново відвідали хлопців і зробили все, щоб повернути їх до України.
Довідка
Нагадаємо, що "так званий" очільник захопленої частини Запорізької області Владислав Рогов заявив про вбивство двох українських партизанів у Бердянську. Один з них – це 16-річний підліток Тигран Оганесян, якого росіяни тримали в полоні.
Окупанти заявили, що вбили двох підлітків, яких вони називають "терористами та бойовиками".
Як стверджує колаборант, приблизно о 19-й годині, коли населення відпочивало із сім'ями на міській набережній, "двоє бойовиків відкрили вогонь з автоматів".
Європарламент у червні цього року вимагав від російської влади припинити процес проти дітей і дозволити їм виїхати на контрольовану Україною територію.
Як писала Рубрика, станом на 20 червня, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів офіційне число дітей, що загинули становить – 490.
Окурім того, до росії та так званих республік вже депортували 19499 дітей, з них повернули додому всього 373 неповнолітні.
Нагадаємо, що "Діти війни" – це платформа, на яку можна повідомити та знайти всю інформацію про дітей, які постраждали внаслідок війни рф проти України.
В Офісі Генпрокурора наголосили, що надати інформацію про воєнний злочин щодо дитини можна через єдиний доказовий хаб: warcrimes.gov.ua та за телефонами: +380961004438, +380683235856.
Нагадаємо, що 27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, в якій визнала примусове переміщення українських дітей у росію геноцидом.
Окрім того, 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешти путіна та Львової-Бєлової. Їх звинувачують у незаконній депортації дітей з України в рф у період з 24 лютого 2022 року.