Вчені США створили інсулін, який можна приймати без уколів: у чому рішення
Американські дослідники з Університету Пенсильванії створили інсулін на рослинній основі, із салату-латуку. Він містить три пептиди, які є природними в інсуліні, і його можна вживати перорально – без уколів.
Як інформує Рубрика, про це пише New Atlas.
У чому проблема?
Цукровий діабет входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерті (атеросклероз, рак і цукровий діабет).
За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.
Актуальність проблеми зумовлена масштабністю розповсюдження цукрового діабету. Станом на сьогодні у всьому світі зареєстровано близько 200 млн випадків, проте реальна кількість хворих близько у 2 рази більша (не враховані особи з легкою формою, яка не потребує медикаментозного лікування). При цьому захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5-7%, а кожні 12-15 років — подвоюється. Як наслідок, катастрофічне зростання кількості хворих набирає характер неінфекційної епідемії.
Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжується протягом всього життя.
Яке рішення?
У резолюції Генеральної Асамблеї країнам-членам ООН пропонується розробити національні програми по боротьбі з цукровим діабетом і доглядом за особами з цією недугою.
Наразі американські вчені створили інсулін на рослинній основі, із салату-латуку. Його можна приймати перорально – без уколів.
Дві українські лікарні отримали сучасні мікроскопи для нейрохірургії: як працює це рішення
Як це працює?
Салат з інсуліном можна буде заморожувати, а потім подрібнювати та готувати з нього препарат. Він не розщеплюватиметься у шлунку — завдяки клітинним стінкам рослини інсулін досягне кишечника, де бактерії вивільняться. Після цього гормон потрапить до печінки.
Під час випробування на мишах рослинний інсулін зміг регулювати рівень цукру в крові протягом 15 хвилин — такий ефект можна порівняти з природним інсуліном. У мишей, які отримували традиційні інʼєкції інсуліну, спостерігалося падіння рівня глюкози в крові.
Інсулін із салату дозволить економити на виробничому лабораторному обладнанні та зберіганні речовини. Тож гормон стане доступнішим.
У ході клінічних випробувань дослідники не виявили у такому препараті побічних ефектів.