fbpx
Сьогодні
14:36 08 Чер 2023

Вода, яка розповсюджується затопленими територіями після підриву ГЕС, може забруднити криниці. Як перевірити якість води?

Flooded city of Kherson, June 2023, Photo: Mykola Tymchenko/Rubryka

Важкі метали та токсини десятиліттями накопичувались на дні Каховського водосховища та біля плотини. Із часом вони можуть потрапити до криниць у населених пунктах та отруїти питну воду.

Про це розповідає медіа рішень "Рубрика".

У чому проблема?

Як повідомили в Telegram-каналі МОЗ України, на дні Каховської ГЕС могло бути багато небезпечних для здоров'я речовин, які внаслідок її підриву можуть становити значну небезпеку для здоров'я людей на підтоплених територіях.

Мова йде про важкі метали та інші забрудники з викидів промислових підприємств міст Запоріжжя, Дніпро, Кам'янське, які накопичувались на дні водосховища. Еколог Євгеній Симонов пояснив:

"Можливо припустити, що в результаті прориву будуть зноситися вниз по течії токсичні відкладення, розташовані безпосередньо біля самої плотини. Останні залишаться лежати по берегах Дніпра, будуть розноситися потім пилевими бурями, а їх затягне рослинність".

Це також несе відповідні ризики й для населення: безпечної питної води в регіоні може не залишитися. У Telegram-каналі Міністерства охорони здоров'я повідомили, що хімікати, збудники інфекційних хвороб із кладовищ, вбиралень, сміттєзвалищ — можуть опинитися у криницях та відкритих водоймах на території, підтопленій внаслідок підриву ГЕС країною-терористом.

Еколог Максим Сорока пояснив, що найліпшим рішенням може бути очікування на результати перевірок від органів влади. Проте чи будуть вони опубліковані, на думку еколога, поки що невідомо:

"Державна екологічна інспекція відбере зразки. Це точно. Коли буде безпечна ситуація та можливість. Інше питання — де та коли і чи поділяться вони цією інформацією. Я думаю, що ні. Це з досвіду після катастрофи на Карачунівському водосховищі", — прокоментував він.

Херсон затоплений - евакуація

Яке рішення?

Перевірити якість води на безпечність:

  • лабораторні аналізи,
  • громадський моніторинг,
  • тест-смужки.

Для достовірного аналізу необхідно здійснювати лабораторні вимірювання концентрацій забруднюючих речовин. Для цього можна застосовувати різні методи: спектрофотометрію, фотоколориметрію, люмінесценцію, а після отримання результатів їх потрібно порівняти зі встановленими гранично-допустимими концентраціями. Проте відібрати і відправити воду на аналіз — особливо в умовах, що склалися, — складно.

👉 Один з варіантів зробити лабораторний аналіз води — звернутись до громадського моніторингу. У південних областях громадські мобільні лабораторії якості води є у Громадська організація Екосенс у Запоріжжі та у Досить труїти Кривий Ріг у Кривому розі. Максим Сорока порадив звернутись до них.

Є й інші способи. В одному з наших попередніх матеріалів екологиня Надія Гроза радить більш доступні способи перевірки якості води:

👉 Купити тест-смужки для перевірки води. Залежно від того, якого кольору вони набувають у досліджуваній воді, можна судити про орієнтовний вміст речовини, оскільки вони мають кольорову шкалу до кожного компоненту, що визначається. Для кожного показника існує своя смужка.

👉 Запах у воді визначається органолептичним методом у лабораторії, але це можна зробити й вдома. Однак цей компонент не є надто інформативним, адже й без додаткових аналізів навряд чи людина питиме воду з поганим запахом.

👉 Орієнтуючись на забарвлення води, можна лише приблизно визначити її якість. Зрозуміло, що непрозору воду або воду із забарвленням пити не можна. Забарвлення в жовтий колір може свідчити про підвищений вміст заліза або марганцю.

Яку воду можна вживати?

Щоби знизити ризик виникнення інфекційних захворювань на уражених територіях, МОЗ України радить дотримуватися таких правил:

✅ Пийте тільки бутильовану або привізну воду.
✅ Воду для приготування їжі і господарських потреб беріть тільки з перевірених джерел. Річка чи криниця у дворі – більше не є перевіреними джерелами води. Як і водопровід, призначений для технічних цілей.
✅ Кип'ятіть або дезінфікуйте в інший спосіб воду, взяту для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду. Проте пам'ятайте, що кип'ятіння не позбавляє воду хімічного забруднення!
✅ Відмовтеся від продуктів, які були підтоплені водою (навіть від консервації).
✅ Піддавайте всі продукти термічній обробці (варіння, смаження, запікання).
✅ Ретельно мийте руки з милом.
✅ Не вбирайтеся в одяг, який був забруднений під час підтоплення, без попереднього прання та дезінфекції.

Херсон затоплений - евакуація

Як перетворити забруднену воду на питну?

Якщо безпечної води немає, ви можете використати певні способи очистки води. Вони не гарантують 100% результату, але обираючи між ними та відсутністю будь-якого очищення води, краще застосувати їх:

1. Процідіть воду крізь чисту тканину.

2. Дайте воді відстоятися. Вам знадобиться закрита ємність зі скла або кераміки, але в жодному разі не можна використовувати алюмінієвий посуд. Залиште воду на 24-48 годин, потім обережно процідіть її через кілька шарів марлі. Для того, щоб ефект був максимально результативним, покладіть в ємність якийсь срібний предмет (ложечку, ювелірний виріб), але із цим теж треба бути обережними, тому що в організмі може спостерігатися надлишок іонів срібла.

3. Відфільтруйте воду.
Якщо немає фільтру, його можна змайструвати. Покладіть у ємність древесне або активоване вугілля, потім пісок та гравій, як це показано на картинці.
Можна використовувати спеціальне активоване вугілля, але за його відсутності підійдуть і звичайні таблетки. Загорніть їх у марлю та покладіть мішечок у ємність з водою. Тримайте воду у прохолодному місці 12 годин. До речі, цей метод можна використовувати, поєднуючи його з першим — відстоюванням зі срібним предметом.

4. Продезинфікуйте воду.
Найпростіший спосіб — кип'ятіння, він допоможе знищити бактерії. Проте якщо вода має жовтий або коричневий колір, це говорить про високий вміст заліза, і вживати її для пиття після кип'ятіння не можна.
Ще один спосіб — заморожування води. Буде недостатньо просто заморозити воду у пляшці — потрібно дотримуватись технології: у невелику ємність набирається вода, і коли на поверхні з'являється крижана кірка (приблизно через 2 години), її необхідно видалити — це шкідливі домішки, і тільки після цього перелити рідину у чисту ємність і поставити ще на 2-3 години у холодильник. За цей час солі і домішки осідають на дно. Така вода корисна людям з хворобами шлунково-кишкового тракту, хронічним панкреатитом.

Як перетворити забруднену воду на питну

Проте, аніж очищувати воду із сумнівних джерел, краще віддавати перевагу бутильованій або привізній воді.

Способи, описані вище, не гарантують повного очищення води від хімічного забруднення!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: