У Стамбулі Столтенберг зустрівся з Ердоганом: говорили про членство Швеції в НАТО
У неділю, 4 червня, в Стамбулі відбулася зустріч Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга та Президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана. Одним із порушених питань стала перспектива набуття Швецією членства в НАТО.
Про це повідомляє Рубрика із посиланням на TRT Haber.
"Зустріч, яка була закрита для преси, відбулася в офісі в палаці Долмабахче, тривала приблизно одну годину. Відомо, що в її ході, окрім розвитку подій у регіоні, порушувалося питання членства Швеції в НАТО", – повідомляє телеканал.
На зустрічі були присутні:
- міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан,
- міністр національної оборони Яшар Гюлер,
- речник президента Ібрагім Калін,
- представники НАТО.
Єнс Столтенберг після зустрічі з турецьким президентом вкотре заявив, що Швеція виконала всі вимоги для вступу до НАТО, й висловив сподівання, що це станеться до саміту у Вільнюсі в липні.
Генсек НАТО підкреслив, що Туреччина має "легітимні безпекові запевнення", оскільки жоден інший член Альянсу не зазнав такої кількості терористичних атак.
"Швеція вжила значних конкретних заходів, щоб задовольнити побоювання Туреччини, зокрема внесла поправки до конституції, припинила дію ембарго на продаж зброї та посилила контртерористичну співпрацю. Лише кілька днів тому набуло чинності важливе антитерористичне законодавство", – перерахував він.
"Отже, Швеція виконала свої зобов'язання", – підсумував Столтенберг, пізніше додавши, що сподівається на вступ Стокгольма в НАТО "до саміту у Вільнюсі".
Генсек Альянсу визнав, що в Анкарі негативно реагують на антитурецькі й антинатовські демонстрації у Швеції, зауваживши, що всі члени НАТО мають захищати свободу слова і зборів.
"Та ми маємо пам'ятати, чому ці демонстрації мають місце: їхні організатори хочуть зупинити вступ Швеції в НАТО й припинити її контртерористичну співпрацю з Туреччиною і послабити Альянс. Ми не повинні дозволити їм досягти успіху", – підсумував він.
Столтенберг також анонсував зустріч учасників Постійного механізму стабілізації, створеного за підсумками саміту в Мадриді минулого року для вступу до Альянсу нових членів, "на тижні, починаючи з 12 червня".
Як відомо, протокол про вступ Швеції до НАТО не ратифікували лише дві країни – Угорщина та Туреччина. Остання закидає Стокгольму ігнорування її вимог про екстрадицію кількох десятків активістів, які та вважає причетними до тероризму курдів.
В експертних колах вважають, що проведення виборів у Туреччині відкриває нове "вікно можливостей" для завершення вступу Швеції, оскільки питання перестає бути передвиборчою картою Ердогана.
Довідка
Нагадаємо, 17 березня, під час зустрічі з президентом Фінляндії Саулі Нііністьо президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив про готовність турецького парламенту ратифікувати членство Фінляндії до НАТО. Водночас переговори Туреччини зі Швецією щодо приєднання останньої до Північноатлантичного альянсу продовжуються.