Місцеве самоврядування планує проєкти у Бахмуті та Чорнобаївці: рішення для відбудови України
У рамках "Школи проєктного менеджменту для місцевого самоврядування", яку проводив Міжнародний республіканський інститут (IRI) за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID), місцеві службовці розробили проєкти по розмінуванню Бахмуту та вирішенню проблеми із сміттям у Чорнобаївці.
Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія росії проти України. Армія рф, не досягнувши на початку вторгнення заявлених кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, а також щоденно обстрілює цивільне населення. російські війська бомбардують, обстрілюють житлові квартали міст, знищують цивільну інфраструктуру, лікарні.
Яке рішення?
Протягом трьох місяців 30 місцевих службовців – від Херсону до Львова – здобували навички, необхідні для успішного планування та реалізації проєктів у громадах. А за результатами навчання розробили проєкти по відбудові своїх громад та отримали рекомендації щодо фінансової підтримки.
"Місцеві громади зараз дуже швидко вчаться, знаходять креативні рішення, демонструють максимальну включеність та готовність уже зараз починати працювати над відбудовою країни, – заначає Майкл Дракмен, директор IRI в Україні. – І ми будемо продовжувати підтримувати їх у цьому".
Як це працює?
- Розмінування Бахмуту
Коли ще точаться запеклі бої за Бахмут, представники Бахмутської міської ради уже думають про майбутнє розмінуванню міста. Ірина Гоцуленко, начальниця відділу територіального розвитку Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради, працює з місцевими та міжнародними організаціями щодо безпечних та ефективних підходів до проєктів із розмінування території.
"Варшава – це місто, яке дуже швидко відбудувалося. Одна із причин це те, що населення не чекало дій з боку влади. Там була активна місцева громада, і така сама громада у нас, у Бахмуті. Наші жителі готові повертатися у місто, як тільки відійдуть російські війська, та допомагати відбудовувати його і реалізувати соціальні проєкти", – розповідає авторка проєкту.
Ірина зараз працює із Одеської області, звідки вона родом. Службовиця уже дуже давно живе в Бахмуті і вважає його ріднішим за місто, в якому народилася.
Для реалізації проєкту із розмінування Бахмута необхідна дуже велика сума коштів. За приблизними оцінками, 1 квадратний кілометр постраждалої від бойових дій території коштує приблизно 3 млн доларів на розмінування. Завдяки навчанню у "Школі проєктного менеджменту для місцевого самоврядування" учасниця зазначає, що тепер володіє необхідними знаннями та контактами для того, щоб подати успішну проєктну заявку на міжнародне фінансування та реалізувати майбутні кампанії із відбудови громади.
- Вирішення проблеми зі сміттям у Чорнобаївці
Після перебування російських військ у Чорнобаївці населений пункт переповнений залишками сміття. Громада села не може справитися із цим сміттям, а рішенням може стати будівництво станції cортування сміття. Такий проєкт розробила службовиця Чорнобаївської селищної ради Зорє Ганієва. Він передбачає створення станції сортування та компостування твердих побутових відходів.
"Зараз нам дуже потрібне сортування для того, щоб переробити все це сміття. Те, що ми зможемо перекомпостувати, ми використаємо на потреби громади. Наприклад, уламки будівельного матеріалу переробимо на щебінь і використаємо його для доріжок. А решту продамо і отримаємо кошти для інвестицій в громаду", – пояснює авторка проєкту.
Згідно із планом проєкту, передбачається, що будівництво сортувальної станції окупиться через 10-12 років. Долучити до нього також планують сусідні громади Херсонської області.
"Наше завдання розбудувати мережу менеджерів по відбудові на місцевому рівні по всій країні. Це пілотний проєкт, але міжнародні організації, такі як Міжнародний республіканський інститут та інші проєкти USAID, думають, як продовжити працювати в цьому напрямку", – зазначив Джон Буш, начальник внутрішньополітичного відділу Посольства США в Україні, під час заключної конференції "Школи проєктного менеджменту для місцевого самоврядування" у Києві.